Aktualu

Individuali veikla pagal pažymą toliau populiarėja, nors nepalanki motinystės išmokoms

Print Friendly, PDF & Email

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pastebi, kad ir toliau populiarėja individuali veikla (IDV). Nepaisant kai kurių permainų, laukiančių nuo 2020 metų liepos 1 dienos, verslauti pagal pažymą jau yra pasirinkę apie 145,7 tūkst., o su verslo liudijimu – daugiau kaip 36 tūkst. gyventojų.

Gyventojų, vykdančių IDV pagal pažymą, skaičius lyginant šių ir praėjusių metų pradžią, išaugo 17,5 tūkst. (14 proc.). Verslo liudijimus įsigijusiųjų skaičius taip pat augo: 2019 m. šią veikos formą buvo pasirinkę 98,3 tūkst. gyventojų, t. y. 1,6 proc. daugiau nei 2018 m., kai verslo liudijimus turėjo 96,8 gyventojų.

Elektroniniu būdu* verslo liudijimus praėjusiais metais įsigijo apie 63 tūkst. gyventojų, t .y. 30 proc. daugiau nei ankstesniais metais.

Dažniau renkasi dirbantieji su įmonėmis

Kaip pranešime spaudai pastebi VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė– Šnirienė, savarankiškos veiklos, vykdomos pagal pažymą, augimo tendencijas stebimos jau ne vienerius metus.

Individuali veikla patogesnė gyventojams, kurių veiklos neriboja konkretus laikotarpis (verslo liudijimas įsigyjamas apibrėžtam laikotarpiui), kuriems naudinga mokant pajamų mokestį nurodyti ir veiklos išlaidas (vykdant IDV pagal pažymą jos gali būti kaupiamos).

Be to, ją vis dažniau ėmė rinktis gyventojai, dirbantys su juridiniais asmenimis, taip pat gyventojai, vykdantys ne vieną veiklą, pvz., plataus profilio statybininkai, nes jiems patogiau registruoti veiklą pagal pažymą nei įsigyti kelis verslo liudijimus skirtingoms veikloms.

VMI pastebėjimu, populiariausių veiklų, kurias vykdo pasirinkusieji IDV su verslo liudijimu ir IDV pagal pažymą, rūšys iš dalies skiriasi. Populiariausios veiklos, kurias kaip pagrindines nurodo pagal IDV pažymą dirbantys gyventojai, šiemet – tai pavežėjų, šveitimo, kirpyklų ir grožio salonų, prekybos internetu, draudimo agentų ir brokerių, statybos baigimo ir apdailos darbų, reklamos agentūrų, meninės kūrybos veiklos.

Populiariausi verslo liudijimai šiemet – patalpų nuomos, kirpyklų ir kitų grožio paslaugų, prekybos, variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto, statybos darbų, papildomo mokymo, namų ūkio ir fotografavimo.

Šių metų pradžioje ūgtelėjo IDV vykdančių gyventojų, kurie pasirinko Pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą pildyti e. būdu – VMI sukurtu virtualiu buhalteriu i.APS** , skaičius. Naujausiais duomenimis, šia apskaitos programa nuo šiemet pradėjo naudotis apie 700 gyventojų, iš viso ja naudojasi per 13,2 tūkst. dirbančiųjų savarankiškai.

Jau esame rašę, kad i.APS padeda paprasčiau tvarkyti veiklos pajamas, išlaidas bei leidžia taupyti popierinių dokumentų pildymui, mokesčių apskaičiavimui skiriamą laiką. Pagal i.APS vedamo žurnalo bei trečiųjų asmenų pateiktus duomenis VMI gyventojams parengs preliminarias pajamų deklaracijas, kurias liks tik pasitikrinti ir pateikti.

Pokyčiai nuo 2020 m.

VMI primena, kad nuo 2020 metų liepos 1 d. gyventojai, nuomojantys gyvenamosios paskirties patalpas, kiekvienam nuomojamam objektui turės įsigyti atskirą verslo liudijimą.

Taip pat nuo liepos 1 d. panaikinama galimybė su verslo liudijimu vykdyti pastatų ar statinių apdailos ir remonto, automobilių remonto, vaikų priežiūros, vandentiekio, šildymo, oro kondicionavimo bei elektros sistemų, įtaisų įrengimo bei remonto veiklas. Norėdami toliau tęsti šias veiklas, gyventojai galės įregistruoti IDV pagal pažymą arba rinktis kitą veiklos vykdymo formą.

Individuali veikla ir išmokos

Savo ruožtu portalas VERSLI MAMA atkreipia dėmesį, kad individuali veikla pagal pažymą lemia santykinai mažesnes motinystės ir vaiko priežiūros išmokas, o nutraukus veiklą, t. y. praradus pajamų šaltinį, apskritai nesuteikia jokios socialinės pagalvės.

Be to, išmokos paskaičiuojamos nuo draudžiamųjų pajamų, nuo kurių yra sumokėtos socialinio draudimo įmokos. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, už 2019 metus deklaruoti pajamas ir įmokas „Sodrai“ sumokėti reikės 2020 metais iki gegužės. Taigi, tik gavusi deklaraciją, „Sodra“ galės suskaičiuoti arba perskaičiuoti išmokos dydį, jeigu išmoka buvo paskirta.

Motinystės išmoka savarankiškai dirbančiai besilaukiančiajai skiriama tokia pačia tvarka, kaip ir dirbančiai pagal darbo sutartį. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad savarankiškai dirbančiųjų socialinio draudimo stažas nustatomas pagal sumokėtas socialinio draudimo įmokas.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad „Sodra“ kompensuoja draudžiamąsias pajamas – tas, nuo kurių buvo sumokėtos socialinio draudimo įmokos. Motinystės išmoka yra 77,58 proc. gavėjos kompensuojamojo uždarbio dydžio. Minimali motinystės išmoka per mėnesį negali būti mažesnė nei 6 bazinės socialinio draudimo išmokos, tai yra 228 EUR. Paprastai yra išmoka mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau priklauso nuo konkrečios situacijos.

Motinystės išmoka mokama, kai moteris turi 12 mėnesių stažą per praėjusius dvejus metus. Išmoka sumokama iš karto už visą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpį.

Vaiko priežiūros išmoka, pasirinkus gauti išmoką vienus metus – mokama 77,58 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“. Pasirinkus išmoką gauti dvejus metus – iki vaikui sueis vieni metai mokama 54,31 proc., vėliau iki vaikui sueis dveji metai – 31,03 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.

Vaiko priežiūros išmoka mokama, kai mama ar tėtis turi 12 mėnesių stažą per praėjusius dvejus metus. Vaiko priežiūros išmoka savarankiškai dirbančiam žmogui skiriama tokia pačia tvarka, kaip ir dirbančiam pagal darbo sutartį.

Svarbu atminti, kad verslo liudijimas yra vienintelė individualios veiklos forma, niekaip neįtakojanti motinystės ir vaiko priežiūros išmokų. Gavus pajamų iš veiklos su verslo liudijimu, šios išmokos atitinkama suma nemažinamos. Tuo tarpu išmokų iš „Sodros“ gavimo laikotarpiu iš individualios veiklos pagal pažymą gautos pajamos išmokas sumažina atitinkama suma arba apskritai „sudegina“.

*Verslo liudijimus internetu įsigyti galima prisijungus prie Mano VMI adresu www.vmi.lt/manoVMI ar naudojantis programėle išmaniesiems telefonams „e.VM“. Programėlę galima nemokamai parsisiųsti iš VMI svetainės čia.

** Virtualiu buhalteriu i.APS galima naudotis prisijungus prie VMI informacinės sistemos i.MAS per e. bankininkystę ar su VMI priemonėmis.

_________________________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Kaip dirbant individualiai gaunama didesnė vaiko priežiūros išmoka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.