Pinigai

Vaiko priežiūra seneliams: ar močiutei apsimoka dirbti anūkų aukle?

Print Friendly, PDF & Email

Vaiko priežiūra seneliams išsiėmus individualios veiklos pažymą: kada galima tapti savo anūkų aukle ir ar verta tai daryti? Sulaukęs mamos Ingos klausimo šia tema, portalas VERSLI MAMA pasidomėjo, kaip yra iš tikrųjų.

Esu mama, auginanti beveik metukų mažylį. Laukiuosi antro vaikelio, tik šįkart planuojame, kad vaiko priežiūros atostogų eis močiutė. Kadangi jos pagalbos reikėtų anksčiau nei gims mažylis, o močiutė reikiamą darbo stažą turi, noriu, kad ji išeitų iš darbo ir mūsų namuose dirbtų aukle pagal individualios veiklos pažymėjimą. Ar gimus vaikeliui (numatoma gimdymo data – 2020 balandžio vidurys) ji galėtų išeiti vaiko priežiūros atostogų ir gauti jai priklausančias išmokas?

Inga

Sąlygas turi atitikti ir tėvai, ir seneliai

Kaip paaiškino „Sodros“ specialistai, eiti vaiko priežiūros atostogų ir gauti išmokas turi teisę ne tik tėvai, bet ir vaiko seneliai ar močiutės.

Būtina sąlyga – kad tuo metu jie būtų draudžiami motinystės socialiniu draudimu, t. y., būtų dirbantys, turėtų įgiję reikiamą 12 mėnesių per pastaruosius 24 mėnesius motinystės socialinio draudimo stažą. Taip pat labai svarbu, kad bent vienas iš prižiūrimo mažylio tėvų irgi atitiktų šias sąlygas. Tik tenkinant šias sąlygas, vaiko priežiūra seneliams pagal individualios veiklos pažymą įgyja ekonominę prasmę.

Primename, kad dirbant savarankiškai pagal individualios veiklos pažymėjimą svarbu žinoti, kad motinystės socialinio draudimo stažas skaičiuojamas mokant įmokas nuo minimalios mėnesinės algos. Tai reiškia, kad žmogus per 24 mėnesius turi būti sumokėjęs įmokų nuo draudžiamųjų pajamų ne mažiau nei nuo 12 minimalių mėnesinių algų.

Draudžiamos pajamos, nuo kurių mokamos įmokos už 2019 m., yra 90 proc. nuo deklaruotų pajamų jau po leistinų atskaitymų. Be to, išmokos taip pat bus skaičiuojamos nuo vidutinių draudžiamųjų pajamų buvusių 12 mėnesių prieš mėnesį iki išmokos skyrimo mėnesio.

Pavyzdžiui, jeigu gyventojas už metus deklaruos 10 000 eurų pajamų, atskaitys 30 proc. leistinų atskaitymų ir sumokės įmokas nuo 90 proc. likusių pajamų, jo vidutinės draudžiamosios pajamos per mėnesį bus 525 eurai ((10 000 – 30%)x0,9/12) ir per metus, už kuriuos deklaruos gautas pajamas, bus įgijęs tik 11 mėn. ir 11 d. motinystės socialinio draudimo stažą. Tai yra viena iš individualios veiklos grimasų, apie kurias besiverčiantiems individualia veikla nuolat primena portalas VERSLI MAMA.


Taip pat skaitykite:

Minimali alga – 607 EUR, minimalus valandinis atlygis – 3,72 EUR

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.