Pinigai

Versli mama klausia: kaip gauti tautinio paveldo produktų sertifikatą?

Print Friendly, PDF & Email

Portalas VERSLI MAMA sulaukė skaitytojos, užsiimančios dirbinių iš akmens gamyba, klausimo, ar galima būtų vykdant tokią veiklą gauti tautinio paveldo produktų sertifikatą. Kokių veiksmų derėtų imtis fiziniam ar juridiniam asmeniui, siekiančiam gauti tautinio paveldo produktų sertifikatą, ir kokius kriterijus turėtų atitikti jo gaminama produkcija, komentuoja Kaimo plėtros departamento Tautinio paveldo ir mokymo skyriaus vedėja Regina Voverytė-Šimkienė.

Norint sertifikuoti gaminį kaip tautinio paveldo produktą, jis turi atitikti atitikties tradicijai kriterijus: tai istoriškumas, kilmė (paplitimas), gamybos organizavimo būdas.

Istoriškumo kriterijai: gaminys gaminamas ir (arba) amatas perduodamas iš kartos į kartą ir gaminys gaminamas ir (arba) amatu verčiamasi ne mažiau kaip 100 metų, arba gaminys buvo gaminamas ir (arba) amatu buvo verčiamasi ne mažiau kaip prieš 100 metų. Taip pat gaminys turi atitikti vieną iš kilmės (paplitimo) reikalavimų, t. y. gaminys gaminamas ir (arba) amatu verčiamasi visoje Lietuvoje ar Lietuvos etnografiniame regione, arba gaminys gaminamas ir (arba) amatu verčiamasi konkrečioje vietovėje, ir jie yra žinomi visoje Lietuvoje ar Lietuvos etnografiniame regione.

Dar gaminys turi atitikti vieną iš gamybos ar organizavimo būdo reikalavimų, t. y. būti pagamintas naudojant rankų darbą, senąsias gamybos technologijas – įrankius, padargus, įrenginius, tradicines žaliavas arba pagamintas, naudojant naujas technologijas, kurios nepakeičia gaminio gamybos būdo, receptūros, unikalių savybių sudėties ir tradicinės žaliavos.

Pareiškėjas, norintis gauti tautinio paveldo produkto sertifikatą, turi pateikti tautinio paveldo produkto sertifikavimo prašymą, kurio forma yra patvirtinta 2008 m. gegužės 21 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 529.

Apraše turi būti pateikiamas sertifikuojamo produkto pavadinimas, sritis, rūšis ar porūšis pagal žemės ūkio ministro patvirtintą Tautinio paveldo produktų klasifikatorių ir sertifikuojamo produkto grupė pagal tautinio paveldo produktų įstatymo 19 straipsnį (I grupė – tradicinių gaminių gamyba, II grupė – tradicinių veislių augalų, gyvūnų veisimas ir auginimas, jų produktų gavyba, gamtos gėrybių rinkimas, III grupė – tradicinių paslaugų teikimas, tradicinių mugių organizavimas), išsami informacija apie sertifikuojamo produkto atitiktį istoriškumo, kilmės, gamybos ar organizavimo būdo kriterijus, sertifikuojamo produkto gamybos vaizdinė medžiaga (nuotraukos).

Visą pateiktą medžiagą dėl gaminio sertifikavimo vertina ekspertų komisija, kuri yra sudaryta iš etninės kultūros ir kitų sričių, atstovų, turinčių ne mažiau kaip 5 metų patirties.

Visa informacija apie Lietuvos tautinį paveldą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.