Pinigai

9 dažniausios klaidos norint pasinaudoti GPM lengvata: kaip jų išvengti (video)

Print Friendly, PDF & Email

Patikrinusi beveik 3 000 prašymų pasinaudoti naujomis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatomis už nepilnamečių vaikų priežiūrą, būsto ar automobilio remonto darbus, Valstybinė mokesčių inspekcija parengė dažniausiai daromų klaidų, dėl kurių gyventojams teko tikslinti pateiktus prašymus, sąrašą.

Kaip rašoma portalui VERSLI MAMA atsiųstoje informacijoje, tarp dažniausiai pastebimų netikslumų – prie išlaidų nesumuojamas pridėtinės vertės mokestis, įtraukiamos išlaidos, už kurias negalima susigrąžinti GPM, pranešimas pildomas pagal netinkamus dokumentus – kasos aparato kvitus, išankstines sąskaitas.

Gyventojus, kurių pranešimuose (PRC912) buvo aptikta netikslumų, VMI informuoja asmeniškai, el. paštu. Gavus tokį laišką, pranešimą reikia patikslinti.

VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė pažymi, kad pildant pranešimą galima naudotis VMI parengtais vaizdo gidais, kurie yra skelbiami VMI interneto svetainėje.

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už vaiko priežiūrą

http://www.youtube.com/watch?v=VHRfwR4_208

9 dažniausiai pasitaikančios klaidos, pildant pranešimą:
  1. Prie išlaidų nepridedamas PVM. Pranešime turi būti įrašoma visa (su PVM) už paslaugas ar atliktus darbus sumokėta suma.
  2. Deklaruojant patirtas išlaidas neatimamos sumos, sumokėtos už įsigytas medžiagas, priemones, detales ir pan. Pranešime turi būti įrašoma tik už paslaugas ar atliktus darbus sumokėta išlaidų suma.
  3. Pranešimai užpildyti pagal netinkamus dokumentus (kasos aparato kvitus, išankstines sąskaitas, darbų priėmimo aktus ir pan.). Pranešimams tinka sąskaitos faktūros, PVM sąskaitos faktūros ir pirkimo-pardavimo kvitai (FR0508), kai paslaugą teikia asmuo su verslo liudijimu.
  4. Pildant pranešimą sudubliuotos išlaidos – to paties tiekėjo, tos pačios sumos išlaidos parašytos keliose eilutėse. Atskirose pranešimo eilutėse gali būti nurodomos skirtingų rūšių išlaidos, tos pačios rūšies išlaidos, kai sumokėta skirtingiems paslaugų teikėjams ar, kai sumokėta pagal skirtingus išlaidas patvirtinančius dokumentus (pvz. skirtingos sąskaitos).
  5. Netinkamai nurodoma patirtų išlaidų data. Kai sąskaita išrašyta ir apmokėta tais pačiais metais, pranešimo 4 laukelis „Metai ir mėnuo“ turi sutapti su sąskaitos metais ir mėnesiu.  Kai sąskaita išrašyta vienais metais, o apmokėta kitais metais, 4 laukelis „Metai ir mėnuo“ pildomas tų metų mėnesį, kurį apmokėta. Kai paslaugą suteikė gyventojas, vykdantis veiklą su verslo liudijimu, pranešimo 4 laukelis „Metai ir mėnuo“ pildomas tų metų mėnesį, kurį išrašytas prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitas.
  6. Pridedami ne visi reikalingi dokumentai. Pildant pranešimą būtina pridėti išlaidas patvirtinančius dokumentus (sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą (FR0508), kai paslaugas teikia asmuo su verslo liudijimu) bei sumokėjimą patvirtinančius dokumentus (pinigų priėmimo kvitą, kasos aparato kvitą, kasos pajamų orderį arba bankinio pavedimo išrašą).
  7. Pranešime nurodomos išlaidos apmokėtos anksčiau nei 2019 metais.
  8. Deklaruojamos išlaidos, kurioms lengvata netaikoma. Tai gali būti vaikų darželių ar mokyklų teikiamos ikimokyklinio ugdymo ar švietimo (mokymo) paslaugos, naujos statybos darbai, lengvojo automobilio techninio aptarnavimo darbai: sezoninis padangų keitimas, filtrų, tepalų keitimas ir pan.
  9. Klaidingai pildomi laukeliai 10 (dokumento serija)  ir 11 (dokumento numeris), kurie gali būti pildomi tik pagal sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ir pirkimo-pardavimo kvitą (FR0508), kai paslaugą teikia asmuo su verslo liudijimu.

Portalas VERSLI MAMA jau rašė, kad nuo 2019 m. įtvirtinus naujas GPM lengvatas, atsirado galimybė susigrąžinti pajamų mokestį už šias paslaugas: pastatų (statinių) apdailos ir bet kokio remonto darbus (išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą), lengvųjų automobilių remonto paslaugas bei nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių) iki 18 metų priežiūros paslaugas.

VMI primena, kad susigrąžinti iki 400 eurų sumokėto GPM gyventojai galės 2020 m., pateikę metinę pajamų mokesčio deklaraciją už 2019 metus. Prie jos reikės pridėti skenuotą ar fotografuotą sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą (FR0508 forma) su paslaugos gavėjo asmens duomenimis, o kai iš šių dokumentų turinio negalima nustatyti ar paslauga buvo apmokėta, taip pat pridedami sumokėjimą patvirtinantys dokumentai (pinigų priėmimo kvitas, kasos aparato kvitas ir pan.).

Naudingos nuorodos

Mokomąją vaizdo medžiagą, kaip pildomas Gyventojo pranešimas apie išlaidas PRC912, galima rasti:

  • VMI svetainėje vmi.lt/cms/gpm-lengvatos
  • Autorizuotoje srityje EDS https://deklaravimas.vmi.lt, skiltyje „Pildyti formą“ -> „Dažniausiai pildomos formos“ -> „Pranešimas apie išlaidas“, kur kiekviena nuoroda nukreipia į konkretų vaizdo vedlį apie konkrečias išlaidas.
  • VMI vaizdo kanale:

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už automobilio remontą (Youtube video)

Kaip pildyti PRC912 patyrus pastato remonto išlaidas (Youtube video)


Taip pat skaitykite:

GPM lengvata auklei: kaip pasinaudoti (VMI patarimai)

Motinystės išmoką gauna vis daugiau mamų (infografikai)

Reketas baigsis: planuojama, kad 2 proc. parama bus skiriama tik elektroniniu būdu


 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.