Balandžio 14–18 dienomis NVO „Versli mama“ sėkmingai įgyvendino darbo stebėjimo vizitą Turkijoje pagal „Erasmus+“ programos sporto mobilumo projektą #EMPOWER. Apsilankymas Ušako regione atvėrė naujų galimybių perimti ir Lietuvoje diegti gerąją patirtį, įtraukiant į sportinio fizinio aktyvumo (SFA) veiklas musulmones merginas ir moteris.
Iššūkiai ir naujas kelias
2023 m. „Erasmus+“ programos sporto mobilumo lėšomis finansuotas kvalifikacijos kėlimas minibatutų akademijoje Berlyne buvo puikus, tačiau neleido daugiau sužinoti apie musulmonių moterų įtraukimą į SFA veiklas. Nors Vokietijos sostinė garsėja didelėmis musulmonų bendruomenėmis, pasak minibatutų trenerių, tradiciniuose klubuose, kuriuose lankosi ir vyrai, dėl kultūrinių bei religinių apribojimų musulmonės moterys nesilanko.
Tai paskatino SFA komandą ieškoti naujų partnerių ir užmegzti ryšius su Turkijos Ušako regione veikiančia visuomenine suaugusiųjų švietimo mokykla Usak Halk Egitimi Merkezi ve ASO. Šis centras per metus organizuoja daugiau kaip 500 kursų, kuriuos lanko per 30 000 įvairių socialinių grupių asmenų, įskaitant pensininkus, neįgaliuosius, socialiai remtinus asmenis ir imigrantus.
Vertinga patirtis Ušake
Į sporto darbuotojų mobilumo vizitą vykusią delegaciją sudarė šešios atstovės: „Erasmus+“ projektų mentorė Vilma Dainienė (vadovavusi delegacijai), SFA veiklų koordinatorė ir vykdančioji trenerė Donata Klimavičė, Vilniaus minibatutų trenerė Milda Eidukevičiūtė, minibatutų treniruočių choreografė Elžbieta Žigaitė, vykdančiosios trenerės asistentė savanorė Gitana Salickienė ir SFA veiklų savanorė Ligita Vinslauskaitė.
Trenerė Donata keliavo su mažuoju sūneliu, o vaiko priežiūra rūpinosi pagalbininkė Laimutė. Šis „Erasmus+“ programos suteiktas lankstumas leido jaunai mamai kaip mažiau galimybių turinčiam asmeniui pilnai įsitraukti į darbo stebėjimo veiklas.
Lietuvės gavo unikalią galimybę stebėti, kaip Usak Halk Egitimi Merkezi ve ASO organizuoja programas ir paslaugas, orientuotas į musulmones moteris ir merginas.
Vizito metu turkų partneriai pasirūpino, kad Lietuvos delegacija galėtų stebėti ir tiesiogiai dalyvauti fitneso ir pilateso užsiėmimuose bei šokių seminare. Taip pat buvo apsilankyta jaunimo ir senjorų fizinio aktyvumo veiklų vietose.
NVO „Versli mama“ atstovės domėjosi, kaip SFA veiklos turėtų būti organizuojamos, kad kultūrinės priežastys netrukdytų musulmonėms jose dalyvauti. Aptartos temos apėmė tinkamą aprangą, fizinio aktyvumo skatinimą viešose erdvėse, stereotipų laužymą ir vaikų priežiūros sprendimus sportuojančioms mamoms.
Vizito nauda ir ateities planai
Didžiausia šio vizito nauda – reikšmingai paaugintos tarpkultūrinės kompetencijos. Delegacija įgijo geresnį europietiškos ir musulmoniškos kultūrų tarpusavio supratimą, aiškesnį treniruotėse dalyvaujančių musulmonių moterų poreikių ir motyvacijos vaizdą.
Viešnagė labiau patyrusioje suaugusiųjų švietimo organizacijoje suteikė naujų žinių ir idėjų, kaip į treniruotes įtraukti musulmones, persikėlusias gyventi į Lietuvą.
Pasak trenerės Mildos, galime tik pasidžiaugti, kad Lietuvoje moterys turi galimybes dalyvauti itin aukšto profesionalumo fizinėse veiklose. Tačiau tuo pačiu tai akivaizdžiai parodo, kaip svarbu neišgąsdinti šiuo profesionalumu iš kitokių kultūrų atvykusių moterų, kur į SFA veiklas žiūrima labiau kaip į laisvalaikio leidimo ir moteriško bendravimo, o ne užsibrėžtų rezultatų siekimo būdą.
„Šios įžvalgos leis pritaikyti treniruočių metodus atsižvelgiant į atvykėlių atsivežamas tradicijas ir įsitikinimus, žinant musulmonių požiūrį į kūną, judesius, aprangą, hierarchiją ir bendravimo manieras“, – Mildai antrino delegacijos vadovė Vilma.
NVO „Versli mama“ institucinis pajėgumas taip pat pagerėjo – įgyta nauja tarptautinių projektų, orientuotų ne tik į europietes, bet ir į musulmones, organizavimo patirtis.
Taikydama turkų partnerių rekomendacijas, NVO „Versli mama“ kelia tikslą jau šį rudenį į minibatutų treniruotes Vilniuje, finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės sporto projektų lėšomis, pritraukti bent 3–5 Lietuvoje reziduojančias musulmones moteris. Tai plės organizacijos vykdomų SFA veiklų prieinamumą marginalizuotoms visuomenės grupėms ir leis efektyviau išnaudoti turimą sporto inventorių.
Atskiras ačiū – partneriams
„Usak Halk Egitimi Merkezi ve ASO“ puikiai pasirūpino Lietuvos delegacijos logistika ir gerove: nuo centralizuoto pervežimo iš oro uosto, apgyvendinimo su visais patogumais, nuolatinės vietos koordinatoriaus pagalbos, iki sklandžiai organizuotų susitikimų su vietos valdžios bei nacionalinio lygmens švietimo atstovais.
„Šis vizitas ne tik praturtino dalyves tarpkultūrinėmis žiniomis, bet ir atvėrė naujas bendradarbiavimo perspektyvas, prisidedant prie socialinės įtraukties ir aktyvesnio moterų dalyvavimo visuomenės gyvenime Lietuvoje“, – pabrėžia „Erasmus+“ projektų mentorė Vilma.
Projektas #EMPOWER: Stipresnės kartu: sportas, pasitikėjimas, bendrystė su musulmonėmis“ tiesiogiai prisidėjo prie NVO „Versli mama“ 2024–2025 m. strateginio tikslo kurti inovatyvias ir aukščiausius kokybės standartus atitinkančias moterų SFA programas, didinančias įvairioms socioekonominėms visuomenės grupėms priklausančių moterų įtrauktį ir aktyvų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime.
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir tai nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija negali būti laikoma už juos atsakinga.
Nuotraukos – projekto organizatorių