PROJEKTAI

Balsavimo teisė moterims po 100 metų: 70 proc. ja nesinaudoja?

Print Friendly, PDF & Email

Į portalo VERSLI MAMA užduotą klausimą, ar Lietuvos moterys pakankamai išnaudoja savo teisę balsuoti, rinkti ir būti renkamos, beveik pusė respondenčių atsako „labiau ne, negu taip“, o kone penktadalis kategoriškai tvirtina „ne“. Kas nutiko, kad prieš 100 metų nelengvai pasiekta balsavimo teisė moterims šitokiai daugybei šiandien svetima?

Priminsiu: balsavimo teisė naujai susikūrusios Lietuvos Respublikos moterims buvo suteikta 1918 m. lapkričio 2 d. – taigi, šiemet švenčiame jos 100-metį. Ta proga vyksta įvairių renginių, ir portalas VERSLI MAMA, kaip vaikus auginančių moterų verslumą skatinanti iniciatyva, nelieka jų nuošalyje – iš čia gimė ir toji mintis surengti provokuojančią apklausą.

Dar priminsiu, kad pačiuose pirmuose rinkimuose į jaunutės Lietuvos Respublikos Seimą moterys gavo 8 vietas iš 150-ies, kas sudarė 5,3 proc. visų išrinktų Seimo narių. Į šios, 2016–2020 m. kadencijos Seimą išrinkta 111 vyrų ir 30 moterų. Lyginant su 2012 m., moterų skaičius Seime sumažėjo: tada išrinktos buvo 33 moterys. Guodžia nebent tai, kad moterys sudaro net 70 proc. visų valstybės tarnautojų ir 40 proc. visų valstybės įstaigų vadovų.

Politologai kalba, kad politikoje moterų daugėja labai iš lėto: esą pačios moterys nėra ypač linkusios į ją eiti, o rinkėjai nelinkę labai balsuoti už moteris kandidates. Tai neva lemia lyčių vaidmenų stereotipai, kurie mūsų visuomenėje vis dar įsišakniję, priimami iš inercijos, perduodami iš kartos į kartą.

Realistiškoji mano pusė panašaus apklausos apie moterų požiūrį į balsavimo teisę rezultato ir tikėjosi. Optimistinė vylėsi, kad skaičiai dėliosis priešingai: į klausimą Ar, Jūsų manymu, moterys pakankamai išnaudoja savo teisę balsuoti, rinkti ir būti renkamoms? teigiamai atsakys ne 7 proc., kaip yra dabar, o visi 70!

Gal išties teisus buvo tūlas ponas Jankauskas, prieš nepilnus 100 metų laiške Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos centriniam komitetui dėl balsavimo teisės suteikimo moterims įstatymo neslėpęs pasipiktinimo: „Kas tokį pirmiausia sumanė įvesti? Dabar su tom bobom daugiausia yra bėdos. Joms Lietuvos gyvenimas visai nerūpi. Jos balsuoja ir kunigėlio klauso“.

O to meto teisingumo ministras Stasys Šilingas ponui Jankauskui antrino: „Ar mūsų moterys yra tiek subrendusios, kad galėtų imtis tokios didelės atsakomybės ir atsispirti svetimoms įtakoms, kurios šiais laikais savo gudriais metodais gali palenkti ir tvirtai nusistačiusias asmenybes, nekalbant jau apie moteris“.

Šiandien lyg ir nenormalu būtų suabejoti moterų sugebėjimais mokytis, siekti karjeros ir sporto aukštumų, daryti verslą ar tiesiog balsuoti, atskiriant juoda nuo balto. Bet vis dėlto į kitą apklausos klausimą Ar kada nors galvojote (galvojate) kelti savo kandidatūrą politiniuose rinkimuose? griežtai „ne“ atsako 45 proc. Atsakymą „niekada“ renkasi 7 proc. ir tik 17 proc. sako „taip“.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad šie rezultatai – tik preliminarūs. Pati apklausa vyksta viso labo kelias dienas. Ir nors pasisakiusiųjų – jau kelios dešimtys, galutiniai apklausos rezultatai, kuriuos skelbsime lapkričio pabaigoje, gali gerokai skirtis. Prie galutinės apklausos baigties galite prisidėti ir jūs, atsakydamos į 18 klausimų, kuriuos rasite spustelėjusios toliau pateikiamą nuorodą. Užtruksite iki 10 min. savo brangaus laiko, bet leisite žvilgtelėti ten, kur niekas per pastarąjį šimtmetį nė nedrįso žiūrėti – į tai, ką apie savo balso teisę iš tikrųjų galvoja moterys.

Portalo VERSLI MAMA apklausa „Rytoj – paskutinė moterų teisės balsuoti diena. Kas pasikeis?”

Visi atsakymai liks anoniminiai. Apklausos išvados bus pristatytos lapkričio 30 d. 14-16 val. LR Seime vyksiančioje atviroje diskusijoje „Rytoj – paskutinė moterų teisės balsuoti diena. Kas pasikeis?“. Diskusija yra FRIDA festivalio, šiemet skiriamo moterų balsavimo teisės 100-mečiui Lietuvoje paminėti, programos dalis.

Atviroje diskusijoje Seime esate mielai kviečiamos dalyvauti. Viskas, ką tereikia padaryti – tai užpildyti žemiau pateikiamą registracijos formą.

Tai kaip ten su ta balsavimo teise po 100 metų, mielosios: reikia, o gal nebūtina?

Registracija į mokymus

Užpildydama (-as) šią registracijos formą, sutinkate dalyvauti VšĮ „Versli mama“ organizuojamuose 2020 m. VERSLI MAMA Vasaros akademijos mokymuose.
Išklausiusiems visą 12 savaičių kursą, atsiskaičiusiems už namų darbus ir atlikusiems visas įmokas už mokslą, bus išduodamas kvalifikacijos kėlimą patvirtinantis pažymėjimas.
Sutikdamas (-a) tapti Vasaros akademijos klausytoju (-a), esate informuotas (-a), kad paskaitos bus filmuojamos ir (ar) fotografuojamos. Paskaitų filmavimas ir fotografavimas be renginio organizatorių sutikimo draudžiamas.
Norėdami pasinaudoti 20 proc. nuolaida mokymams, rinkitės mokėti visą įmoką už mokslą iš karto. PVM mokymų paslaugoms netaikomas. Gavus registraciją, visada išrašoma sąskaita faktūra.
* Užpildę šią anketą, jūs patvirtinate kad susipažinote ir sutinkate kad duomenų valdytojas – VšĮ Versli mama, juridinio asmens kodas: 304156099, buveinės adresas: Vytenio g. 20, LT-03229 Vilnius, tvarkytų jūsų asmens duomenis – vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą, telefono numerį mokymų programos kontaktinių duomenų bazių administravimo tikslais. Tvarkomi duomenys bus saugomi 2 (dvejus) kalendorinius metus. Suprantate, kad turite teisę atsisakyti – tokiu atveju suprantate, kad prarandate galimybę dalyvauti mokymų programos veiklose, tiesiogiai gauti informaciją apie mokymų programos pakeitimus ir naujienas. Esate informuotas (-a), kad galite bet kuriuo metu atšaukti duotą sutikimą. Esate informuotas (-a), kad vadovaujantis ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (toliau – BDAR) 15, 16, 17, 21 straipsniuose įtvirtintomis asmens duomenų subjekto teisėmis ir nustatyta tvarka turite teisę: 1) žinoti (būti informuotas) apie savo asmens duomenų tvarkymą; 2) susipažinti su savo asmens duomenimis bei gauti kopiją; 3) reikalauti, sunaikinti savo asmens duomenis arba sustabdyti savo asmens duomenų tvarkymo veiksmus, kai duomenys tvarkomi nesilaikant BDAR ir kitų asmens duomenų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų nuostatų; 4) nesutikti, kad būtų tvarkomi jūsų asmens duomenys. Esate informuotas (-a), kad nepavykus išspręsti klausimo su VšĮ Versli mama, galite kreiptis į priežiūros instituciją – Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją. Asmens duomenys – tai bet kuri informacija, susijusi su fiziniu asmeniu (Duomenų subjektu), kurio tapatybė yra žinoma arba gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai nustatyta, visų pirma naudojant tokius identifikatorius kaip vardas, pavardė, buvimo vietos duomenys, naudojant vieną iš jų ar kelis to fizinio asmens fizinės, fiziologinės, ekonominės, kultūrinės ar socialinės tapatybės požymius. Specialieji asmens duomenys susiję su asmens sveikata, etnine kilme ir kt.
Registruodamasi Jūs patvirtinate, kad esate informuota, jog:
• Bet kuriuo metu galite atšaukti savo registraciją, tačiau tai nedaro poveikio duomenų tvarkymo teisėtumui iki registracijos atšaukimo;
• Turite teisę susipažinti su  savo asmens duomenimis, teisę reikalauti juos ištaisyti, apriboti jų tvarkymą, ištrinti, teisę į duomenų perkeliamumą; 
• Jūsų pateikti asmens duomenys nurodytais tikslais bus saugomi iki 2018 m. gruodžio 31 d., o po to bus trinami;
• Asmens duomenų tvarkymo arba duomenų subjekto teisių įgyvendinimo klausimais galite kreiptis į portalo VERSLI MAMA administraciją el. p. portalasverslimama@gmail.com;
• Asmens duomenys bus teikiami Vadovybės apsaugos departamentui saugumo užtikrinimo tikslais;
• Šio renginio metu gali būti fotografuojama/filmuojama, o ši medžiaga LR Seimo, VšĮ „Versli mama“ ir fondo FRIDA  veiklos viešinimo tikslu gali būti skelbiama interneto svetainėse, Facebook, Instagram, YouTube paskyrose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.