Biudžetinė šventė: 8 patarimai, kaip taupiai paminėti progas, kurių nenorime nukelti

šventė_biudžetas_versli mama

Nors per pandemiją 2020 metai, kaip daug kas juokauja, buvo „atšaukti“, juos praskaidrinančių švenčių atšaukti tikrai nebūtina. Tiesa, norint ypatingai paminėti svarbias šeimai progas, vaikų gimtadienius ar vestuves, dažnai tenka išleisti nemažai pinigų, o kartais ir viršyti nusimatytus biudžetus. Dalinamės 8 patarimais, kaip protingai valdyti savo išlaidas, kad svarbi šeimai ar draugams šventė nevirstų biudžeto katastrofa.

Skaitmeninių finansų paslaugų įmonės „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė svarsto, jog svarbiausioms progoms žmonės yra linkę išleisti daugiau ar net pasiskolinti, tačiau šiais neįprastais metais daug kas gerokai apkarpė savo planuojamų švenčių biudžetus, o kai kurie tokias šventes kaip vestuvės net atšaukė.

„Šiemet pasaulį užklupus pandemijai, kaip mes sakome, „atsitiko gyvenimas“ ir daugelio žmonių įpročiai turėjo keistis. Pastebime, kad anksčiau kai kurioms progoms skolinęsi žmonės šiemet brangiau kainuojančių malonumų tiesiog atsisako. Juk net maži vakarėliai ar vaikų gimtadieniai gali siekti kelis šimtus eurų. Tačiau norime priminti, kad skolintis ar daug pinigų išleisti vakarėliams tikrai nebūtina. Nuotaiką šiais metais praskaidrinti galima svarbias progas paminint tikrai nesikandžiojančio biudžeto rėmuose“, – teigia D. Stoškuvienė.

Tad kaip padaryti, kad šventė taptų finansiškai atsakingu projektu?

1. Išlaidų planavimas

Vienas iš svarbiausių, tačiau dažniausiai praleidžiamų šventės organizavimo žingsnių – išsamus išlaidų planavimas. Prieš pradedant pasiruošimą šventei, numatykite svečių sąrašą ir skaičių, maisto, gėrimų, dekoracijų ir šventės veiklų išlaidas.

Tai padaryti padės mobilios programėlės, kurios efektyviai seka ir matuoja visas jūsų išlaidas. Juk kartais tikrai pasimiršta, viską, ką išleidote susižymėti ir turėti po ranka. Todėl pasibaigus šventei dažnai ištinka krizė – pinigų išleidome daugiau nei planavome. O šiuo metu kiekvieną pirkinį planuoti būtina.

5 priežastys, kuo mamos verslui gali būti naudinga išmanioji programėlė

Daugelis bankų taip pat turi funkciją, kuri padeda matuoti jūsų išlaidas ir mėnesio gale, diagramos pavidalu parodo, kiek pinigų buvo išleista. Tačiau tokios programėlės kaip „Wallet“ gali padėti tas išlaidas matuoti dar skrupulingiau.

Na, o jei šventės išlaidas dalinatės su draugais, naudokite itin patogią programėlę „Splitwise“, kuri be jokio vargo padalina visas išlaidas kiekvienam ir aiškiai nurodo, kas, kam ir kiek pinigų turi pervesti.

2. Taupymas iš anksto

Jei planuojate didesnės progos paminėjimą, tokią kaip vestuvės ar jubiliejus, kartais gali nepavykti apsieiti be didesnių išlaidų. D. Stoškuvienė primena – pradėkite taupyti iš anksto.

Dažnai didesnių švenčių datas žinome iš anksto, galbūt net prieš metus ar dvejus. Tam, kad išvengtumėte neplanuotų išlaidų ar finansinių netikėtumų, pradėkite taupyti iškart.

Išsigryninkite šventės idėjas, išskaidykite šventės dalis ir numatykite biudžeto dalį. Pavyzdžiui, jei žinote, kad šventė bus rengiama restorane, nuspręskite, kokią sumos dalį norite sumokėti tik už vietą, maistą ar pramogas.

Be to, apsvarstykite bendradarbiavimą su renginių planuotojais – nors atrodo, kad tai bus papildomos išlaidos, iš tiesų tokie profesionalai gali padėti jums sutaupyti daugelyje vietų, kuriose patys nebūtumėte“, – pataria D. Stoškuvienė.

3. Atsakingas šventės erdvės pasirinkimas

Renkantis šventės vietą norisi nekasdienės ar dar nematytos aplinkos. Deja, ištaigingos ar daug žmonių talpinančios vietos neretai kainuoja itin daug.

Todėl norint sutaupyti, bet vis tiek išlaikyti emociją, šventė galėtų persikelti į nemokamas erdves, tokias kaip parkus, paplūdimius ar net tėvų sodą pažiūrėti kitu kampu.

Patiesti pledai ir pagalvės leis lengvai transformuoti parko kampelį į šeimos pikniką, o kūrybingai dekoruotas namų ar sodo kiemas padės ne tik sutaupyti, tačiau ir paversti namus į šventiškesnę aplinką. Daug idėjų, kaip jaukiai įsikurti parke ar namų kieme ir neišleisti krūvos pinigų rasite https://www.pinterest.com.

4. Blaivus požiūris į maistą

Maistą į namus tiekiančios įmonės ima nemažus pinigus ne tik už maisto atvežimą ir paruošimą, bet ir už jo estetišką patiekimą ant stalo, todėl dažnai didžiulė dalis šventės biudžeto atitenka būtent maistui. Galiausiai vakarėlio pabaigoje lieka krūva nesuvalgytų užkandžių ir patiekalų, kuriuos tenka išmesti arba valgyti visą likusią savaitę.

Norėdami sutaupyti, pabandykite surengti suneštinę šventę. Tai ypatingai tinka vaikų gimtadieniams, kai iš užkandžių nereikalaujama daug. Todėl kiekviena šeima gali atsinešti mėgstamus užkandžius, taip stalas atrodys išties įspūdingai ir visi susirinkę galės rinktis iš didelės įvairovės užkandžių.

Maisto gaminimą galite paversti ir viena iš renginio veiklų. Pavyzdžiui, surengti meksikietiškų takų (tacos) kepimo vakarėlį. Jums tereikės pasirūpinti reikalingais ingredientais, o vakarienę ruošite ir dalinsitės kartu su draugais.

5. Dekoracijos iš turimų daiktų  šventė_biudžetas_versli mama

Dekoracijos padeda pagyvinti aplinką, suteikti daugiau žavesio šventei ar net kartais transformuoti vakarėlio erdvę. Nors be dekoracijų neapsieina jokia svarbesnė šventė, svarbu nepamiršti, jog net ir čia galite sutaupyti.

Vietoje naujų dekoracijų pirkimo parduotuvėse, stenkitės peržiūrėti jau turimas dekoracijas. Galbūt jos vis dar tinkamos šventei? O gal užteks tiesiog jas padailinti neišleidžiant pinigų naujoms?

Pabandykite pasigaminti šviestuvus iš nenaudojamų stiklinių butelių ar stiklainių. Į butelio vidų įdėkite džiovintų gėlių, šakelių ir mažų lempučių girliandą – turėsite pigius bei originalius šviestuvus stalams.

Taip ne tik prisidėsite ir prie vis labiau populiarėjančio „zero waste“ judėjimo, bet ir sutaupysite nemažą sumą pinigų.

6. Vietoj dovanų – draugų pagalba

Jei turite talentingų draugų, visuomet galite paprašyti, kad jie pagelbėtų šventės metu. Galbūt turite tokių, kurie mėgsta fotografuoti, groti ar gaminti?

Niekada nebijokite paprašyti jų pagalbos, ypač jei jie patys suka galvą, ką jums padovanoti svarbios šventės proga – drąsiai sakykite, jog jie visada gali padovanoti savo pagalbą jums.

Štai dekoruoti mėgstanti draugė galės ne tik padėti jums, bet ir sau – įgaus patirties ir galės pasipildyti savo darbų profilį ir galbūt po jūsų šventės gaus papildomų užsakymų.

Dar viena itin dabar išpopuliarėjusi idėja – vietoj brangaus fotografo nusipirkti kelis vienkartinius fotoaparatus ir išdalinti šventės svečiams. Leiskite jų talentui atsiskleisti ir fiksuoti įsimintiniausias šventės akimirkas. Taip turėsite itin originalių nuotraukų, kurios jums kainuos kur kas pigiau, nei profesionalaus fotografo valandos įkainis.

7. Pakvietimus darykite patys

Dažnai organizuojant ypatingesnę šventę, pavyzdžiui, vestuves ar jubiliejų, svečius įprasta kviesti popieriniais arba elektroniniais kvietimais. Bet kokiu atveju, kvietimų maketavimas ir idėja jums kainuos, o norint sutaupyti, teks į pagalbą pasitelkti vaizduotę.

Vietoje brangių atvirukų pirkimo ar užsakymo ieškokite pigesnių alternatyvų. Jei norite siųsti pakvietimus paštu – gaminkite pakvietimus namie. O jei norite išbandyti virtualų kvietimą į savo šventę, galite naudotis tokiomis platformomis kaip „Paperlesspost“, „WithJoy“ arba „Canva“. Ten rasite daugybę maketavimo ir vizualų idėjų, kurios jau padarytos už jus ir visiškai nieko nekainuoja.

8. Nepulkite visko išmesti

Vakarėliui pasibaigus, nepulkite visko mesti lauk. Viską, ką dar galėtumėte panaudoti, išsaugokite, o ypač dekoracijas. Net popierinės dekoracijos puikiai tarnaus, kai ateis kita šventė.

Tad vienas svarbiausių patarimų – galvokite į priekį. Net jei ir puikiai susitvarkėte su ką tik surengta švente ir įtilpote į savo nusistatytą biudžetą, nepamirškite apie ateities planus ir artėjančias šventes. Taip atsakingas vartojimas ir taupymas jums taps kasdienybe ir kas kartą nereikės pernelyg sukti galvos dėl išlaidų ar naujų idėjų.

Pranešimo spaudai autorių iliustracijos

________________________________________________________________________________

Skaitykite apie „zero waste“ verslios mamos Evelinos verslą:

Versli mama Evelina: ir vėl žaliuoju, tik jau ne ąžuolu, o liepa


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.