PROJEKTAI

Indrė Stonkuvienė stebisi, kodėl alkoholis nėštumo metu vis dar pateisinamas

Print Friendly, PDF & Email

Prie socialinės akcijos už blaivią motinystę #neVASSkink jungiasi aktorė ir TV laidų vedėja Indrė Stonkuvienė. Kodėl energinga dviejų vaikų mama stebisi, kad alkoholis nėštumo metu – vis dar aktuali diskusijų tema, klausia mūsų partneriai iš SAUGOK SAVE.

Paklausėme, ką ši jauna mama yra girdėjusi apie vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus (VASS) ir pačią sunkiausią jų formą – vaisiaus alkoholinį sindromą (VASS).

Indrė teigia, kad apie tokį sutrikimą yra girdėjusi, tačiau niekada nebuvo susidūrusi. „Mane apskritai stebina, kodėl mes vis dar apie tai turime kalbėti. Alkoholis nėštumo metu ir žindant yra visiškai nesuderinami dalykai“, – tvirtai laikosi savo nuomonės.

Tą pačią minutę, kai moteris sužino, kad laukiasi, jos gyvenimas apsiverčia. Vaiko išnešiojimas ir auginimas – tai didžiulė atsakomybė ir darbas, kuris trunka visą laiką, kiaurą parą. Galbūt moteris veikia psichologinis faktorius – norisi to, kas uždrausta, nežinau. Atrodo, gal viena taurė žalos ir nepadarys. Bet, žinote, aš sau net nealkoholinio alaus neleidau gerti. Nemačiau prasmės ir nebuvo jokio noro. Jei moteriai tikrai labai norisi išgerti, aš jai siūlyčiau atsistoti ir tai padaryti prieš veidrodį.

Indrė pasakoja, kad jos nėštumai buvo labai skirtingi ir ji tikrai turinti ką palyginti: „Besilaukdama pirmagimės Cecilijos, turėjau mažai laiko poilsiui, dalyvavau daugybėje projektų, bet energijos tam netrūko. Dėl intensyvios veiklos mėgdavau save palepinti – visiškai neribojau maisto ir skanėstų. O štai kai laukiausi Pranciškaus, nėštumas buvo visai kitoks – stigo energijos, nuolat norėjosi miego“.

Priešingai nei pirmąjį nėštumą, per antrąjį Indrė skaitė nemažai literatūros apie nėščiųjų savijautą ir sveikatą. Kaip tyčia, tada jai pasireiškė ir visi standartiniai nėščiųjų negalavimai: svaigo galva, atsirado sloga, nuolatinis mieguistumas. Dabar Indrė būsimoms mamoms pataria vengti neigiamos informacijos apie nėštumą, gimdymą ar įvairias jų komplikacijas ir taip savęs neprogramuoti negatyvui. O toms, kurios laukiasi pirmą kartą, linki negailėti laiko sau, ilsėtis tiek, kiek norisi, ir užsiimti mėgstama veikla.

„Nė vienas kitas nėštumas nebebus toks, koks pirmasis vien todėl, kad turime pasirūpinti vyresniais vaikais“, – išmintingai pastebi Indrė.

nevasskink su play ženklu

Edukacinis videofilmas apie vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus #neVASSkink (16 min.)

Sekite mūsų projekto partnerių SAUGOK SAVE paskyrą feisbuke ir sužinokite daugiau apie socialinę akciją #neVASSkink bei asmeninę žinomų Lietuvos mamų patirtį.

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas

 

 

Projekto partneriai

projekto partneriai

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.