Pinigai

Mamos klausia – advokatai atsako

Print Friendly, PDF & Email

Portalas verslimama.lt kaip visada sulaukia įvairiausių jūsų klausimų, susijusių su verslo ir motinystės derinimu teisiniu požiūriu. Šį kartą atsakyti į skaitytojos laišką paprašėme advokatę Editą Bumblienę, kuri pati yra 4 vaikų mama ir augindama atžalas nė sykio nenutraukė profesinės veiklos. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad atsakymas į šį skaitytojos klausimą skambėjo Žinių radijo laidoje „Versli mama“.

Laba diena, labai noriu pasikonsultuoti. Šiuo metu esu vaiko priežiūros atostogose, jose būsiu iki vaikui sueis 2 metai (dabar yra 3 mėn.). Turėdama laisvo laiko norėčiau užsiimti papildoma veikla – redaguoti bei kurti įvairius tekstus. Klausimas: ar norėdama vykdyti šią veiklą, galiu išsiimti individualios veiklos pažymą? Ar man nebus nutrauktos arba sumažintos motinystės išmokos? Iki išeidama į VPA dirbau biudžetinėje įstaigoje.

 

Advokatės Editos Bumblienės komentaras:

Kaip žinia, galima rinktis du vaiko priežiūros atostogų variantus: vienerių metų atostogas, kurių metu mokama 100% kompensuojamo uždarbio dydžio išmoka, arba dvejų metų. Tokiu atveju pirmaisiais metais mokama 70%, o antraisiais – 40% kompensuojamojo uždarbio dydžio išmoka.

Abiem vaiko priežiūros atostogų variantais asmuo gali dirbti ir gauti pajamas, taigi ir ši mama vaiko priežiūros atostogų metu dirbti gali. Tačiau pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais gaunant pajamų, išmoka bus atitinkamai mažinama. Jeigu paaiškėtų, kad dėl šių pajamų buvo išmokėta didesnė, nei priklauso išmoka, išmokos permoką privaloma grąžinti.

Pasirinkus antrąjį, dvejų metų variantą, antraisiais vaiko auginimo metais 40% dydžio išmoka mokama bet kokiu atveju, nepriklausomai nuo gaunamų pajamų dydžio.

Šiuo atveju, jeigu moteris dirbs pirmaisiais metais, išmoka bus mažinama atsižvelgiant į gautų pajamų dydį, o antraisiais metais moteris gaus visą išmoką nepriklausomai nuo papildomai gautų pajamų.

Advokatės komentaras Žinių radijo laidoje „Versli mama“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.