PROJEKTAI

Menininkai kviečia mamas išsimatuoti skausmą promilėmis

Print Friendly, PDF & Email

Nuo sausio 22 d., pirmadienio, didžiausiame privačiame sostinės menų inkubatoriuje „Galerija 555“, kuriam vadovauja versli mama Violeta Moščinskienė, pradeda veikti grupinė kilnojamoji paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“. Ji lydi naują socialinę akciją #neVASSkink, kurios tikslas – kalbėti apie tai, kokią žalą kūdikiui sukelia nėštumo metu mamos vartojamas alkoholis.

Kaip rodo įvairiose šalyse atlikti tyrimai, paklaustos, ar vartojo alkoholio nėštumo metu, moterys paprastai stengiasi pagražinti padėtį. Kad gėrė tada, kai laukėsi kūdikio, prisipažįsta vos keli procentai. Tačiau atlikus alkoholio skilimo produktų koncentracijos naujagimio išmatose tyrimą, aiškėja tikrieji skaičiai – būdamos nėščios, svaigalų geria iki 70 proc. moterų.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas ir žmogaus genetikos specialistas prof. Algimantas Utkus pabrėžia, kad didžiausią žalą būsimam kūdikiui alkoholis daro 3–10 savaitę po pastojimo. Tada formuojasi gyvybiškai svarbūs organai: širdis, akys, ausys, dantys, išoriniai lyties organai ir kt. Užvis labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia būsimo kūdikio smegenis.

„Pažeidimo laipsnis labai įvairus ir jis neabejotinai priklauso nuo alkoholio kiekio, suvartoto nėštumo laikotarpiu. Yra ne tik protinė negalia, bet ir elgesio, emocijų, adaptacijos sutrikimų. Toks vaikas negeba koordinuoti savo veiklos, susikaupti ir panašiai. Matydamas tokius vaikučius, atkreipiu dėmesį į tai, kad jie labai domisi aplinka, visur pripuola, nori greitai viską apžiūrėti, bet nė ties vienu dalyku negali susikaupti ir kažką kryptingai veikti vienoje vietoje. Vaikui auganti šis elgesys kiek koreguojasi, bet problemų vis tiek išlieka“, – teigia socialinės akcijos #neVASSkink ekspertas prof. A. Utkus.

Tam, kad ši informacija atkreiptų jaunų, 18–29 metų amžiaus žmonių, kuriančių šeimas ir ketinančių susilaukti vaikų, dėmesį, socialinės akcijos organizatoriai nusprendė kalbėti jaunimui geriausiai suprantama kalba: ženklais ir vaizdais. Dabar socialiniuose tinkluose populiarios grotažymės, tad grotažymė atsirado ir akcijos pavadinime. Jame naudojamas trumpinys VASS reiškia vaisiaus alkoholinio sindromo sutrikimą, o kartu yra ir populiaraus pirštų žaidimo vas-ki-či (liet. šulinys, žirklės, popierius) pirmasis skiemuo.NeVASSkink plakatas

„Kaip žinote, šio žaidimo baigtis laikoma atsitiktine, nes neįmanoma atspėti, kokį ženklą parodys kitas žaidėjas. Alkoholis – nenuspėjamas varžovas, jo vartojimas nėštumo metu – tai varžymasis su nelaime, žaidimas iš kūdikio sveikatos. Kadangi saugios alkoholio dozės nėščiai moteriai nėra, norime pabrėžti, jog nulis alkoholio reiškia ir nulį VASS rizikos“, – aiškina socialinės akcijos vadovė, taip pat versli mama Loreta Majauskienė.

Socialinę akciją lydinti kilnojamoji meninė paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“ – tai pasakojimas apie VASS problemą vaizdais, simboliais, spalvomis, judesiu ir emocijomis. Greta žinomų ir pripažintų lietuvių kūrėjų – Vilmanto Marcinkevičiaus, Lino Liandzbergio, Aistės Gabrielės Černiūtės, Jolitos Skėrytės, Andriaus Ermino – darbų parodoje galima išvysti padedančio menininko, konceptualios krypties atstovo Nojaus Marcinkevičiaus bei socialiai jautrias temas gvildenančios kaunietės menininkės Irutės Jaruševičiūtės fotografijų.

Iki birželio kilnojamoji paroda apkeliaus 10 skirtingų Lietuvos vietų, bet tik Vilniuje jos atidarymą pažymės kaunietės menininkės Vaidos Tamoševičiūtės performansas „Po širdim“. Lietuviškojo performanso meno reiškiniu laikoma V. Tamoševičiūtė pati neseniai susilaukė kūdikio ir tęsia dar studijų metais pradėtas nagrinėti savižalos, žmogaus psichologinių išgyvenimų, traumų ir jų išraiškų mene temas. Kiekviename jos performanse tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvauja pačios menininkės kūnas, todėl žiūrovas tampa nebe pasyviu stebėtoju, bet kūrėju ir dalyviu, patiriančiu kūrinį betarpiškai. Performanse „Po širdim“ ji taip pat kalba apie asmenines kūniškas ir psichologines patirtis.

„Vis dar gerai nesuvokdama ir nepažindama savo kūno ir jame įspaustų žaizdų reikšmės, tampi atsakinga už kitą. Tampi kito gyvybe ir pasauliu, nuo tavęs priklauso, koks jis bus žmogus ir kokią gyvenimo kokybę patirs. Kur prasideda ir kur baigiasi tavo kūnas ir tavo kraujas šiame pasaulyje, kuriame taip trūksta meilės ir taip per daug alkoholio kvapo?“ – retoriškai klausia menininkė, kurios pasirodyme yra ir tikros degtinės, ir tikro kraujo.

Pasak parodos kuratoriaus menininko Vytauto Tomaševičiaus, kai tenka kalbėti tokia opia tema, norisi ne saldaus, tiesmukiško ar bauginančio tono, o diskusijos ir giluminio supratimo. „Menas gali ir turi kelti ne vien pasigėrėjimą. Būtent menas leidžia iš labai arti, o tuo pačiu – iš saugaus atstumo pažvelgti į tai, kas mums nepatinka, yra skausminga, nemalonu, ką stengiamės nuneigti ar ko nesuprantame. Tik tada, kai suprasime, kad VASS yra mūsų pačių žmogiškojo silpnumo lemta skaudi socialinė realybė, galėsime pradėti ieškoti sprendimų ir išeičių“, – teigia du autorine technika atliktus kūrinius specialiai šiai parodai sukūręs V. Tomaševičius, kurio veiklą virtualiojoje erdvėje pristato portalo VERSLI MAMA kuriamas komunikacijos projektas „Žmonos galerija“.

Š. m. sausio 24 d., trečiadienį, 10–12 val., menų inkubatoriuje „Galerija 555“ (T. Ševčenkos g. 16, Vilnius) rengiama improvizuota spaudos konferencija, kurios metu bus pristatyta socialinė akcija #neVASSkink ir kilnojamoji paroda „Išmatuok savo skausmą promilėmis“. Atidarymo metu vyks išimtinai šiai socialinei akcijai sukurtas Vaidos Tamoševičiūtės performansas „Po širdim“.

Įėjimas atviras ir laisvas visiems norintiems!

SPAUDOS KONFERENCIJOS DALYVIAI IR DARBOTVARKĖ

9.30 val. Registracija

10 val. Loreta Majauskienė, socialinės akcijos #neVASSkink vadovė: „Įsivaizduokite 18-metį, turintį VASS būdingų sutrikimų. Jo skaitymo sugebėjimai – kaip 16-mečio, pasirūpinti savimi tesugeba kaip 11-metis. Su pinigais ir įsipareigojimais tvarkosi kaip 8-metis. O juk tam, kad tokių vaikų nebūtų, reikia tik apsisprendimo nėštumo metu nevartoti alkoholio“.

10.10 val. Prof. Algirdas Utkus, medicinos genetikas: Šie vaikai yra nekalti, kad turi tokių problemų – tiek sveikatos, tiek apribotų galimybių integruotis į visuomenę. Tačiau kol nepasikeis visos visuomenės požiūris į alkoholio vartojimą, esminių permainų sunku tikėtis“.

10.25 val. Dalia Lukėnienė, Lietuvos šeimos centro vadovė: „Šeima turėtų būti ta vieta, kurioje vaikui garantuojama teisė gimti ir augti sveikam“.

10.35 val. Vytautas Tomaševičius, menininkas, socialinės akcijos meninės dalies kuratorius: „Kviečiu asmeniškai susitapatinti su kūrėjais, pabandyti suprasti jų požiūrį ir pažvelgti į alkoholio paliestų vaikų bei jų šeimų gyvenimą kitaip, be išankstinių nuostatų ir pasmerkimo“.

10.45–11 val. Žurnalistų ir visuomenės klausimai ir dalyvių atsakymai.

11–12 val. Parodos apžiūra. Laikas individualiems pokalbiams ir interviu.

Spaudos konferenciją moderuoja sveikatos žurnalistė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas

 

 

Projekto partneriai

projekto partneriai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.