Veidai

Milana: turtinga, laiminga, mokytoja (II)

Print Friendly, PDF & Email

Abu savo sūnus finansų ekspertė Milana Jonikienė su pinigais mokino elgtis taip, kaip pati tuo metu išmanė. „Nepaisant to, jog vyresnysis jau seniai dirba ir atskirai gyvena, vis dar būna mėnesių, kada ateina pas jaunesnįjį pasiskolinti pinigų“, – prisipažįsta ji ir noriai dalinasi sukaupta patirtimi apie vaikų finansinio raštingumo ugdymą šeimoje. Milanos pranešimas apie tai – lapkričio 4-ąją, edukacinėje konferencijoje „Aš – versli mama“.

Kodėl svarbu finansiškai edukuoti žmogų nuo vaikystės? „Mano patirtis kalba pati už save. Pirmąjį vaiką pagimdžiau 19-kos; tuo metu tokio amžiaus merginai susilaukti vaikų buvo normalu. Buvau studentė, neturėjau nei pinigų, nei supratimo, kaip sąmoningai valdyti finansus. Su vyresniuoju sūnumi kilo labai daug finansinių sunkumų. Kai po aštuonerių metų gimė jaunesnysis, jam sulaukus 5-erių, pradėjau dirbti finansų srityje. Mažasis matė kitą suaugusiųjų pavyzdį ir absoliučiai kitaip tvarkosi su pinigais“, – tvirtina Milana Jonikienė.

Seminarams apie vaikų finansinio raštingumo ugdymą Milana pribrendo ne iš karto. Iš pradžių parašė trumpą straipsnį žurnale, kurį perskaitę draugai ir artimieji ėmė prašyti daugiau informacijos. Pradėjusi apie tai pasakoti išsamiau, pamatė, kad klausytojai alkste alksta tokių žinių. Galiausiai nusprendė: metas sukaupta patirtimi dalintis su didesne auditorija.

Iš savų klaidų

Pasak Milanos, idealu, kai žmogus geba pasimokyti iš svetimų klaidų. Jai pačiai teko mokytis iš savųjų, padarytų auginant pirmagimį. „Nors vyresnysis jau seniai dirba ir atskirai gyvena, vis dar būna mėnesių, kai ateina skolintis pas jaunesnįjį. Yra turėjęs reikalų ir su greitaisiais kreditais, ir kitokių bėdų, kurių aš nelinkėčiau nė vienai mamai ir nė vienam tėčiui“, – neslepia versli mama.

Milanos manymu, plačiai reklamuojamos greitųjų kreditų bendrovės ir jų klientų gausa akivaizdžiai parodo, kad bendras Lietuvos gyventojų finansinis išprusimas yra labai žemo lygio. O viso to šaknys – netinkamas finansinis vaikų auklėjimas, atsineštas iš tėvų šeimos. „Todėl per savo patirtį noriu parodyti, kad įmanoma vaikus išmokyti tinkamai tvarkytis su pinigais ir tikrai nėra taip, jog gimstama su švaistūno charakteriu, kurio neįmanoma pakeisti“, – įsitikinusi finansų ekspertė.

Milana sako atradusi tam tikrus principus, kuriuos pritaikė augindama mažąjį sūnų ir kurie tikrai pasiteisino. Ir pasiteisino, beje, ne tik jų šeimoje — gero finansų valdymo užkratas plačiai pasklido tarp draugų ir giminių.

Štai jau šešti metai jaunėlis Milanos sūnus kelia sau labai konkrečius finansinius tikslus: kokiam pirkiniui, per kiek laiko ir kokią sumą reikia sutaupyti? jei atsiliekama nuo plano – kokių veiksmų imtis? Milana džiaugiasi, kad sūnui kasmet pavyksta laiku įgyvendinti išsikeltus finansinius uždavinius. Dabar, jau būdamas paauglys, jis su savo pinigais tvarkosi visiškai savarankiškai, nebeprižiūrimas tėvų. „Manau, tai pasiekimas, kuriuo verta pasidžiaugti ir pasidalinti su kitais“, – sako mūsų herojė.

Ir štai čia, beklausant Milanos, man kyla klausimas: „O Jūs gyvenime šiaip svajojote būti turtinga?“

Kiek prisimenu nuo vaikystės, tokios aiškiai išreikštos svajonės nebuvo. Gal nebuvo ir priežasties, dėl kurios būčiau apie tai svajojusi: namie nepatyriau nepritekliaus ar stygiaus, kuris skatintų tokias svajones. Tačiau net vaikystėje aš būdavau tas „bankas“, kuris visada turi pinigų ir pas kurį visada ateina skolintis. Vėliau, kai pradėjau dirbti su finansais ir važinėti po mokymus, natūralu, kad atsirado tam tikros vizijos, finansinės svajonės ir tikslai.

Man patinka pinigai, man patinka jų daug turėti. Tačiau iš pradžių visada išsikeliu idėją, dėl ko visa tai darau. Tai labai moteriška – moterims patinka daryti darbus, turinčius prasmę. Taigi mano svajonė išsipildė, o pinigai atėjo kaip šalutinis efektas – efektas, kurio linkėčiau kiekvienam.

Grįždama prie finansų planavimo temos, Milana atkreipia dėmesį, kad kuo vyresnis žmogus, tuo sunkiau jį perauklėti, nes įgūdžiai ir įpročiai jau susiformavę. Kai tvirto ir nuoseklaus finansinio pavyzdžio šeimoje nematęs vaikas užauga ir atsiskiria gyventi savarankiškai, jam kyla didelė tikimybė pasiklysti pinigų pagundų labirintuose. „Todėl į savo skaitomas paskaitas apie vaikų finansinį ugdymą visada kviečiu ateiti ir tuos, kurie dar neturi atžalų arba patys yra jauno amžiaus ir nori pasidėti tvirtą finansinį pamatą, sužinoti, ką daryti, kad neįklimptų į skolas ar depresiją“, – drąsina savo kailiu vaikų klaidas patyrusi mama.

Po savaitės trečiojoje Milanos verslo istorijos dalyje skaitykite:

Ko iš tikrųjų išmokau versle ir ko nemokė tėvai, nes tai buvo laikoma silpnųjų bruožu, – kad prašyti pagalbos nėra gėda. Versle yra labai daug stiprių žmonių, geranoriškai linkusių dalintis ir nuoširdžiai pasirengusių padėti.

Milanos Jonikienės pranešimas apie vaikų finansinio raštingumo ugdymą šeimoje – jau antrojoje edukacinėje konferencijoje „Aš – versli mama“, lapkričio 4-ąją, nuo 11 val.
Dalyvės mokestis – 30 EUR; Daugiavaikių šeimų asociacijos MES narėms (su kortele VISI SAVI) – 20 EUR. Registracija vyksta el. p. skaidre@remedium.lt

Milanos atstovaujamo verslo svetainė:
www.mcapital.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.