Pagalba savarankiškai dirbantiems bus teikiama dar 2 mėnesius po karantino

dirbantiems savarankiškai_versli mama

Savarankiškai dirbantiems asmenims, kartu turintiems ir darbo sutartis, bus galima gauti 257 EUR išmoką už mėnesį, jeigu jų uždarbis pagal darbo sutartį neviršys 607 EUR „ant popieriaus“. Ši išmoka galės būti mokama ne tik karantino metu, bet ir 2 mėnesius po karantino pabaigos.

Į išmoką taip pat gali pretenduoti ir verslo liudijimus nuomai turintys gyventojai. Šių asmenų prašymai anksčiau galėjo būti nepatenkinti, tačiau jie taip pat turi teisę į išmoką, kuri mokama ekstremalios situacijos ir karantino metu.

Tai numatančios Užimtumo įstatymo pataisos įsigalioja nuo gegužės 8 dienos – jas jau pasirašė prezidentas.

Pinigai – jau šią savaitę

Savarankiškai dirbantiems asmenims jau šią savaitę pradedamos mokėti 257 EUR dydžio išmokos už balandžio mėnesį, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Išmoką gauti gali visi savarankiškai dirbantys asmenys, kurių veikla buvo registruota bent 3 mėnesius per pastaruosius metus iki karantino paskelbimo ir kurių darbo užmokestis pagal darbo sutartį, jeigu tokią turi, neviršija minimalios mėnesio algos. Juridinio asmens atveju įmonė negali būti bankrutuojanti ar likviduojama.

Prašymus Užimtumo tarnybai jau anksčiau pateikusių ir teisę į išmoką turinčių gyventojų sąskaitas lėšos turėtų pasiekti gegužės 11-15 dienomis, kiti besikreipiantys asmenys, dėl kurių keitėsi įstatymas, išmokas gaus iki mėnesio pabaigos.

Į išmoką gali pretenduoti ir asmenys, dirbantys su verslo liudijimais, tarp jų ir patalpų nuomai.

Iš viso savarankiškai dirbantiems asmenims už pusę kovo mėnesio, kai buvo paskelbtas karantinas, „Sodra“ pagal Užimtumo tarnybos teikimą išmokėjo 8,2 mln. eurų.

Turintiems darbo sutartis

Anksčiau savarankiškai dirbantys asmenys, kurie turėjo darbo sutartis, negalėjo gauti fiksuoto dydžio išmokos, todėl Užimtumo tarnyba šiuos asmenis informuodavo apie sprendimą neskirti 257 EUR išmokos už mėnesį, kuri yra skirta sušvelninti neigiamą karantino poveikį.

Bet Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pataisas, kurios keičią situaciją – nuo šiol savarankiškai dirbantys asmenys, jeigu jų gaunamos pajamos pagal darbo sutartį neviršija 607 EUR „ant popieriaus“, taip pat gali gauti fiksuoto dydžio išmoką.

Ką daryti toliau:
  • KREIPĖTĖS IR IŠMOKOS NEGAVOTE. Jeigu jau esate paprašęs išmokos, bet jos negavote – jums nieko daryti nereikia. Užimtumo tarnyba persvarstys jūsų prašymą pagal naujas įstatymo pataisas.
  • NESIKREIPĖTE. Tokiu atveju prašome kreiptis į Užimtumo tarnyba ir paprašyti skirti išmoką.

dirbantiems savarankiškai_versli mama

Išmoką gauti galės tėvai, esantys vaiko priežiūros atostogose

Nauja tvarka galioja atgaline data, tai yra dirbantys savarankiškai, atitinkantys visus kriterijus, išmoką gaus už laikotarpį nuo karantino pradžios – kovo 16 dienos. Išmoka paskiriama per 3 darbo dienas nuo dokumentų gavimo Užimtumo tarnyboje.

Remiantis įstatymo pataisa, išmoką gauti galės ir savarankiškai dirbantys tėvai, esantys vaiko priežiūros atostogose, jeigu jų darbo pajamos per mėnesį neviršija 607 eurų „ant popieriaus“.

Savarankiškai dirbantys asmenys gaus išmoką, jei atitiks visus kriterijus, numatytus Užimtumo įstatyme:

  • Savarankiška veikla buvo registruota ne trumpiau nei 3 mėnesius per paskutinius metus iki šių metų kovo 16 dienos, kai paskelbtas karantinas.
  • NAUJA! Ekstremaliosios situacijos ir karantino metu asmeniui priskaičiuotas darbo užmokestis pagal darbo sutartį  ar darbo santykiams prilygintus teisinius santykius neviršija minimalios mėnesinės algos (607 EUR bruto).
  • Juridinis asmuo negali turėti likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statuso.

Išmoka pasinaudoti gali ir nuo socialinio draudimo įmokų atleisti asmenys: pensininkai, neįgalieji, pirmą kartą pradėję veiklą.

257 eurų išmoka mokama kartą per mėnesį už praėjusį mėnesį. Jeigu ekstremali situacija ir karantinas praėjusį mėnesį truko trumpiau nei mėnesį, išmoka proporcingai mažėja.

Dirbantiems su verslo liudijimais nuomai išmoka taip pat priklauso

Pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą, savarankiškai dirbančiais asmenimis laikomi individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, asmenys, kurie verčiasi individualia veikla (įskaitant verslo liudijimus), ūkininkai ir jų partneriai , kurių ūkis lygus 4 EDV ar didesnis, šeimynų dalyviai, asmenys, gaunantys pajamas pagal autorines sutartis arba pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos.

Tai reiškia, kad į fiksuoto dydžio išmoką iš Užimtumo tarnybos gali pretenduoti visi savarankišką veiklą su verslo liudijimais vykdantys asmenys, tarp jų ir žmonės, kurie verčiasi patalpų nuoma.

Neturi įtakos kitoms išmokoms

Išmokos dirbantiems savarankiškai mokėjimas nutrūks automatiškai, kai Vyriausybė pabaigs karantiną arba jei asmuo nebeatitiks kažkurios iš numatytų sąlygų, pavyzdžiui, susiras darbą, kuriame bus mokama daugiau nei minimali alga.

Vienam savarankiškai dirbančiam asmeniui būtų skiriama ir mokama viena išmoka, nepriklausomai nuo to, kiek savarankiškų veiklų vykdo.

Ši išmoka nėra įtraukiama draudžiamąsias pajamas ir neturi įtakos jokioms kitoms išmokoms bei galės būti gaunama kartu su kitomis socialinio draudimo išmokomos – ligos, motinystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmokomis ar pensija.

Parengta pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informaciją.

_____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Pagalba po karantino: subsidijos, išmokos, vaiko pinigai


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.