Aktualu

Saugus vaikų poilsis vasaros stovyklose: kuo turėtų pasirūpinti organizatoriai?

Print Friendly, PDF & Email

Kasmet Lietuvoje vaikų vasaros stovyklos pritraukia apie 50 tūkst. stovyklautojų, arba net 10 proc. visų šalyje gyvenančių vaikų. Vaikų saugumu svarbu pasirūpinti ir atostogų metu, tad vaiko teisių gynėjai kartu su darbo inspektoriais šią vasarą ruošiasi aplankyti keletą vaikų stovyklų ir pasidomėti, ar visi žmonės, organizuojantys stovyklautojų poilsį, turi teisę dirbti su vaikais, taip pat ar laikosi darbo teisės reikalavimų, o tėvams priminti, į ką svarbu atkreipti dėmesį, renkantis vasaros užimtumo veiklas vaikams.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, kad tėvai, planuodami vaikų atostogų užsiėmimus ir pramogas, turėtų nepamiršti ir jų saugumo klausimo.

„Dažnai mes, suaugusieji, galvodami apie atostogas didesnį dėmesį skiriame kelionės krypties ir viešbučio pasirinkimui, o kelionių draudimu pasirūpiname tik paskutinę minutę, o gal net ir visai jį pamirštame. Ar panašią situaciją galima atpažinti kalbant ir apie vaikų atostogų planus? Ko gero, dalis tėvų, planuojančių vaikų vasaros užimtumą, gali pernelyg susikoncentruoti į stovyklų ar būrelių skelbiamus pramoginius pasiūlymus, bet nesusimąstyti apie klausimus, kuriuos, rūpinantis vaikų saugumu, svarbu užduoti veiklų organizatoriams“, – sako I. Skuodienė.

Pažyma iš registro

Tarnybos vadovė primena tėvams, kad prieš išlydėdami vaikus į pasirinktą vasaros stovyklą ar būrelį pasidomėtų, ar ten dirbantys žmonės – tiek veiklų organizatoriai ar vadovai, tiek savanoriai – turi teisę dirbti su vaikais ir rūpintis jų užimtumu. Tokiu saugikliu tėvai gali pasirūpinti paprašydami darbdavio ar paslaugų teikėjų pažymų, kurios įrodo, kad žmogus nėra teistas už nusikaltimus, padarytus prieš vaikus. Darbdaviai ar paslaugų teikėjai šią pažymą gali gauti iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro.

Prievolė darbdaviams turėti tokias pažymas jau seniai yra numatyta Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, tad vykdydami patikrinimus pareigūnai prašys jas pateikti, o pažymų neturinčiųjų lauks sankcijos.

„Darbo įstatymai nustato aiškias taisykles, kaip turi būti įforminami darbo santykiai, taip pat darbdaviams privalu laikytis darbų saugos reikalavimų, ypač jaunų asmenų atžvilgiu. Itin aktualus ir darbo užmokesčio mokėjimas, nes kiekvieną rudenį sulaukiame jaunų asmenų skundų dėl neišmokėto atlyginimo ar iš dalies neapmokėto darbo, kitaip tariant, dėl sukčiavimo“, – pabrėžia Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.

VDI taip pat primena, kad vaikų stovyklų organizatoriai turi laikytis darbo įstatymų reikalavimų: atlygintinas paslaugas gali teikti tik įdarbinti darbuotojai (pasirašius darbo sutartis bei pateikus pranešimus VSDF teritoriniam skyriui); sudaryti darbuotojų darbo grafikus, kad nebūtų pažeidžiamas minimalus paros poilsio laikas, neviršijami maksimaliojo darbo laiko reikalavimai; viršvalandžiai turi būti fiksuojami darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose ir už juos atitinkamai apmokama.

Vaiko teisių gynėjai: saugaus elgesio atmintinė vaikui ir smurto prevencija

„Kiekvienas vaikas turi teisę į kokybišką ir jo poreikius atliepiantį poilsį, tad tėvams, parenkant vaikams vasaros užimtumo veiklas ir erdves, labai svarbu išsiaiškinti, ką vaikas veiks, kur apsistos, su kuo jis leis laiką, kas juo pasirūpins, o svarbiausia – ar jis bus saugus?“, – primena Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Tarnybos vadovė pataria tėvams, kad mokydami vaikus apie pagarbų ir deramą elgesį su aplinkiniais, kartu jie turėtų ugdyti ir paties vaiko suvokimą apie save bei savo kūną bei priminti tam tikras saugumo taisykles. Pavyzdžiui, vaikas turėtų žinoti, kad kitų žmonių nemandagus bendravimas, žeidžiantys žodžiai, pokštai ir pajuokavimai, tampantys patyčiomis, prisilietimai ir veiksmai, kurie vaiką priverčia pasijausti nemaloniai ar jį žaloja – yra nepriimtinas elgesys, kuriam jis turi teisę pasakyti „STOP“ ir parodyti, kad taip su juo elgtis negalima.

Vaikui saugumo gali suteikti ir žinojimas, kad įvairiose situacijose yra pasiruošę padėti artimieji arba kiti patikimi suaugusieji – stovyklų vadovai, įvairių organizacijų savanoriai, pagalbą teikiančių tarnybų darbuotojai.

Asociatyvinė iliustracija iš © CANVA.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.