Aktualu

Sodros lubos ir tarifai dirbantiems savarankiškai 2020 metais

Print Friendly, PDF & Email

Vyriausybė, tvirtindama valstybės, savivaldybių ir „Sodros“ biudžetų projektus, pritarė pasiūlymui, kad savarankiškai dirbantiems asmenims būtų taikomos tokios pat Sodros lubos kaip ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį. 

Remiantis teisės akto pataisa, 2020 m. savarankiškai dirbantiems asmenims įmokų lubas siūloma nustatyti ties 60 vidutinių mėnesio darbo užmokesčių riba. Kadangi savarankiškai dirbantys asmenys pajamas deklaruoja už praėjusius metus, šios lubos realiai bus aktualios 2021 m.

Tais metais dirbančiųjų pagal darbo sutartis įmokų lubos taip pat pasieks 60 vidutinių šalies darbo užmokesčių ribą.

Aktualu daugiau kaip pusei tūkstančio

Įmokų lubos reiškia, kad virš šios ribos pajamos nėra apmokestinamos socialinio draudimo įmokomis. Šiuo metu įmokų lubos savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie įmokas moka ne nuo minimalios mėnesinės algos, o nuo savo apmokestinamųjų pajamų, prilygsta 43 vidutiniams mėnesio darbo užmokesčiams.

Vertinant eurais, 2021 m. įmokų lubos gali siekti apie 83 tūkst. eurų, nes skaičiuojamas praėjusių metų vidutinis darbo užmokestis, kuris 2020 m., kaip prognozuojama, bus 1386 eurų „ant popieriaus“.

Įmokų lubos yra aktualios individualią veiklą vykdantiems asmenims, išskyrus dirbančius su verslo liudijimais, individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams, KŪB ir TŪB nariams, taip pat asmenims, kurie gauna autorinius atlyginimus ar pajamas iš sporto, atlikėjo veiklos iš skirtingų klientų, bei ūkininkams, kurių ūkis ne mažesnis nei 4 EDV ir kurie deklaruoja pajamas.

Remiantis turimais duomenimis, Sodros lubos būtų taikomos 294 ūkininkams, 523 asmenims, besiverčiantiems individualia veikla, 17 mažųjų bendrijų narių ar individualių įmonių savininkų.

Ar jums aktualu Sodros lubos?
Kas yra Sodros lubos

Sodros lubos – tai apribojimai socialinio draudimo įmokoms, t. y. didžiausia galima socialinio draudimo įmoka.

Ekonomistai teigia, kad Sodros lubų naudą patiria visi: aukštesnes pajamas gaunantiems gyventojams lengvėja mokesčių našta, jie gauna daugiau grynųjų pajamų, įmonėms padidėja galimybės pritraukti aukštos kvalifikacijos darbuotojų, o globaliau žiūrint, didėja įmonių ir viso šalies ūkio konkurencingumas bei investicinis patrauklumas.

Silpnosiomis vietomis vadinama tai, kad pritaikius Sodros lubas, valstybė surinks mažiau pajamų. Atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad tokios lubos būtų naudingos tik daugiau uždirbantiems.

Pavyzdžiui, JAV egzistuoja tokios socialinio mokesčio „lubos“, kai žmogus nebemoka mokesčio nuo sumos, viršijančios vidutinį atlyginimą maždaug 3 kartus. Socialinio mokesčio „lubas“ yra įvedusios dauguma Europos Sąjungos valstybių.

Šiuo metu Lietuvoje maksimali socialinio draudimo įmoka ribojama individualia veikla besiverčiantiems asmenims, individualių įmonių savininkams, sportininkams, advokatams, antstoliams ir notarams.

Tarifai savarankiškai dirbantiems2020_versli mama

Kokie pasiūlymai pateikti Seimui

Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2020 m. projekte, pateiktame Seimui, planuojama, kad 2020 m. socialinio draudimo įmokų lubos šiek tiek nusileis ir sieks 84 vidutinius darbo užmokesčius. Tai reiškia, kad 2020 m. įmokų nebereikėtų mokėti nuo pajamų sumos viršijančios 104 000 EUR per metus.

2019 m. socialinio draudimo įmokos mokamos nuo sumos, kuri ne didesnė nei 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių per metus. 2020 m. Sodros lubos siektų 84 vidutinius šalies darbo užmokesčius, 2021 m. – tik 60.

Kita vertus, Seimui pateiktuose Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektuose siūloma nustatyti, kad 84 VDU viršijantis darbo užmokestis būtų apmokestintas didesniu 32 proc. tarifu (vietoj numatyto 27 proc.).

Šie įmokų tarifai įsigalios, jei Seimas priims Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2020 metų rodiklių patvirtinimo įstatymą ir pritars Lietuvos respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2020 metų projektui.


Taip pat skaitykite:

2020 metai: didesni vaiko pinigai ir išmoka nėščiajai, nemokamas maitinimas mažiausiems

Motinystės išmoką gauna vis daugiau mamų (infografikai)

Minimali alga – 607 EUR, minimalus valandinis atlygis – 3,72 EUR


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.