Verslo etika – gyventi iš algos

Kiekvienas verslininkas turėtų laikytis tokios disciplinos – gyventi iš algos. Tai reiškia, kad pirmuosius ketverius metus iš savo kompanijos neimi dividendų“, – kalbėdamas apie verslo etiką, sako Straivas Masiiva, globalaus telekomunikacijų tinklo „Econet Group“ įkūrėjas, valdybos pirmininkas bei filantropas. 

„Econet“ grupės veikla ir investicijos apima daugiau kaip 20 pasaulio šalių. Kilęs iš Zimbabvės, šiuo metu veiklą vystantis iš Londono, šis verslininkas 2014 ir 2017 m. „Fortune“ žurnalo buvo pripažintas vienu iš 50-ies didžių pasaulio lyderių.

„Econet“ veiklą pradėjo kaip paprasta, nedidukė elektros ir santechnikos paslaugų įmonė viename Zimbabvės mieste, tačiau labai greitai ji išaugo ir išsiplėtė kaip mobiliojo ryšio ir turinio platinimo paslaugų įmonė. Dabar jos įkūrėjas – žinomas ir įtakingas: vien jo „Facebook“ paskyra turi daugiau kaip 2,5 mln. sekėjų ir pagal šį rodiklį yra viena labiausiai sekamų verslininkų kuriamų paskyrų visame pasaulyje.

„Verslininkais ar aktyviais veikėjais ne gimstama, o tampama. Ir norint tokiam tapti, nebūtina mesti savo darbo“, – teigia S. Masiiva. Anot jo, tai veikiau proto nusistatymas, kai sieki atrasti išeitis ir sprendimus, pasitelki viską, ką turi ir kas tau prieinama.

Savo paskaitų serijoje „Town Hall Africa“ S. Masiiva dalijasi daugiamete patirtimi kuriant verslą ir išmoktomis pamokomis.

 1. Pradėk nuo to, ką turi. 

Pirmąjį savo verslą Straivas pradėjo turėdamas vos 75 dolerius. 2011 m. jo įmonės pelnas jau buvo 3 mlrd. dolerių. „Įtikinau mamą leisti man naudotis telefonu, kad man skambintų žmonės, siūlantys įvairius darbus. Jei atlikdavau kokį darbą, tai gautų pinigų neišleisdavau, o visuomet panaudodavau kitam darbui“, – dalinosi prisiminimais filantropas.

 1. Turėk vertybes ir laikykis jų. 

Vertybės nulemia prioritetus, o jie nulemia verslo sėkmės lygį. Gavęs pirmąjį didelį užsakymą, S. Masiiva nuvažiavo į banką paskolos su sportiniu automobiliu. Banko atstovas liepė jam parduoti sportinę mašiną ir darbui nusipirkti paprastesnę. Paskui prie už sportinę mašiną gautos sumos pridėjo tiek, kiek trūko.

 1. Susitelk į tai, kur esi stiprus. 

Viena pirmųjų S. Masiivos įmonių užsiėmė elektros ir santechnikos darbais. Pats Straivas yra elektrikas inžinierius, o štai apie santechniką nusimanė mažiau, todėl tam darbui pasamdė kitą žmogų. Kai po kelių nesusipratimų paaiškėjo, kad tas darbuotojas nebuvo joks ekspertas, Straivas suprato, jog reikia susitelkti tik į tai, ką pats puikiai išmano.

 1. Gerai žinok finansinius skaičius – pinigų uždirbimo įgūdžiai verslininkui svarbiausi.

Būtina labai aiškiai suprasti kapitalui būdingus principus. Kiekvienas verslininkas turi žinoti, kiek kapitalo turi ir kur jį investuoti. Kiekvienas verslo žmogus turi žinoti, kiek jo įmonė galėtų veikti su esamais ištekliais. Gebėjimas susiderėti dėl palankių paskolos sąlygų irgi yra kapitalas.

 1. Neskubėk anksti atsiimti dividendų, jei planuoji ilgalaikę plėtrą. 

S. Masiiva iš verslų, į kuriuos investuoja, atsiima ne daugiau kaip 25 proc. įmonės vertės. Pirmuosius ketverius metus jis niekuomet neima jokių dividendų, kad ir koks pelningas būtų verslas. „Taip elgiuosi dėl vertybių, kurių laikausi. Kiekvienas verslininkas turėtų laikytis tokios disciplinos – gyventi iš algos. Tai reiškia, kad pirmuosius ketverius metus iš savo kompanijos neimi dividendų“, – teigia S. Masiiva.

 1. Paisyk verslo etikos. 

S. Masiiva teigia, kad verslas reikalauja daug pastangų ir pasiaukojimo. Laimė, daugelis verslininkų viską daro tinkamai. Kalbėdamas apie verslo etiką, šis verslininkas laikosi vieno principo: jei tavo veikla kam nors kenkia ar daro žalą visuomenei – nedaryk to.

Pasaulinė lyderystės konferencija vyks lapkričio 30 d.–gruodžio 1 d. Klaipėdoje, gruodžio 7–8 d. Vilniuje. Daugiau informacijos apie konferenciją – lyderiams.lt. Bilietus mažesnėmis kainomis galite įsigyti iki spalio 15 d., vėliau bilietai brangs.

Pagal straipsnį „The 6 Lessons of Building Influential Organizations“parengė Rūta Rušinskienė ir Aurimas Radkevičius

Šaltinis: Bernardinai.lt


2 Comments

 1. Teisingas poziuris

  2018 gruodžio 31 prie 00:59

  Labai teisingas poziuris.Siekiant sekmingo verslo, reikia i ji investuoti. Nes tobuleti ir plestis visuomet yra kur. O imones uzdirbtus pinigus laikyti savo nuosavybe yra veiklos perspektyvu naikinimas. Darbuotojai turi buti motyvuoti, uztikrinti del ateities, aiskiai zinoti savo pareigas bei funkcijas, tik tuomet veiklos rezultatai bus tikrai geri. Pinigus galima leisti i darbo salygu gerinima, nauju technologiju, valdymo sistemu, pvz http://www.terraproject.lt/funkcionalumas/darbuotoju-valdymas.aspx diegima, kas palengvins darbo procesa ir leis kontroliuoti

 2. Rita

  2021 balandžio 28 prie 23:48

  Visi kazkada pradejo nuo smulkaus verslo. Vyras montuoja slegio daviklius https://elintosprekyba.lt/komponentai/jutikliai/slegio-jutikliai/ ir tikisi, jog plesis

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.