Visagino šeimų vakarienė: lietuviškų šaknų turinti Veronica miestiečius moko anglų kalbos

Vos 23-ejų Veronica – gyvas įrodymas, kiek daug gali savanorystė. Prieš dvejus metus į Visaginą atvykusi amerikietė, padedama bičiuliais tapusių Auksės ir Lauryno Zabulių šeimos, miestiečius moko anglų kalbos ir… bendruomeniškumo. Į projektą Šeimų vakarienė merginą tiesiog privalėjome įtraukti, nes Visaginas be jos netektų pusės savo žavesio! 

Iš Niu Džersio valstijos į Lietuvą Veronicą atvedė du dalykai: savanorystė ir giminės šaknų paieškos. Žinodama tik tiek, kad prieš 120 metų jos propromočiutė su seneliu esą iš Alytaus apskrities išvažiavo į Ameriką, mergina ryžosi susirasti tolimus giminaičius.

Kaip būdą, kuris leistų ilgiau pabūti Lietuvoje, Veronica pasirinko savanorystę. Matematikos mokslus baigusios Veronicos prašymą atvykti metams Jungtinių Valstijų ambasada Lietuvoje patenkino. Taip lietuviškų šaknų turinti amerikietė atsidūrė Visagine, kur ją kaip savanorę sutiko priimti Gerosios vilties progimnazija.

Energingą ir aktyvią Veronicą gyvenimas Visagine netrukus suvedė su Auksės ir mažojo Lauryno Zabulių šeima. Iš Utenos kilusi Auksė šiame mieste gyvena jau 20 metų. Iki gimstant vaikui, visą laiką dirbo prekybos ir pardavimų srityje, tad pažįsta daug įvairių žmonių. Su visais jais stengėsi supažindinti miesto viešnią, kad ši galėtų kuo aktyviau dalyvauti vietos bendruomenių veikloje.

O Veronicai veiklos tik duok! 2017–2018 mokslo metais Gerosios vilties progimnazijoje mergina dirbo mokytojos padėjėja, vedė pamokas ir organizavo renginius. Tarsi tiek būtų maža, pradėjo dėstyti anglų kalbą ir suaugusiems visaginiečiams: mokytojams, pensininkams, įvairių ratelių nariams. Miesto bendruomenės taip pamėgo jaunąją amerikietę, kad JAV ambasadai Lietuvoje teko daryti išimtį ir leisti Veronicai tame pačiame mieste likti antrus metus. Reikėjo pakeisti tik ugdymo įstaigą – 2018-2019 m. m. mergina kaip savanorė bendradarbiauja su Verslo technologijų ir mokymo centru.

Auksė, įvedusi viešnią į miesto gyvenimo ritmą, padėjo nuvykti ir į prosenelių gimtąsias vietas. Tiesa, kol kas aktyvi veikla Visagine ir atstumas neleidžia šeimos medžio tyrinėjimams skirti tiek laiko ir jėgų, kiek norėtųsi.

Per metus, praleistus Lietuvoje, Veronica jau išsiaiškino, jog prosenelių gyvenamoji vieta greičiausiai nebuvo Alytaus apskritis, kaip manė iki šiol. Pavardžių yra, žmonių yra, bet neaišku, ar tai tie patys giminės, nes proproseneliai turėjo daug seserų ir brolių. Beje, Amerikoje likusiose šeimos nuotraukose giminaičius iš Lietuvos Veronica sako atskirianti iš veido bruožų – gilių akių ir išsišovusių skruostikaulių.

2017 m. Kūčios, sutiktos kartu su šeima, atvykusia iš Amerikos, ir visu Gerosios vilties progimnazijos kolektyvu neabejotinai buvo vienas ryškiausių įspūdžių pačiai Veronicai. O su Veronica susidūrusių visaginiečių atmintyje išliko ne tik anglų kalbos pamokos, bet ir jos sumanymas miesto gatvėse organizuoti kalėdinių giesmių giedojimą – ši tradicija populiari angliškai kalbančiose šalyse. „Veronica tapo mūsų miesto dalimi ir nežinome, kaip reikės atsisveikinti“, – tvirtina sutikti žmonės.

Veronicai labai patinka Lietuvoje ir ji norėtų likti čia gyventi, tik nežino, kaip tinkamai apiforminti dokumentus. „Pasvajoju apie namelį kur nors kaime“, – prisipažįsta, tačiau didesnių planų kol kas neatskleidžia. Visagine toliau lanko lietuvių kalbos pamokas, bet paklausta, ar moka lietuviškai, juokiasi: „Labai mažai“. Et, tas lietuviškas kuklumas, ateinantis iš giminės šaknų.

AMERIKIETIŠKAS MĖSAINIS Amerikietiškas mėsainis_vakarienė_versli mama

Gamindama mėsainius, Veronica tvirtina niekada griežtai nesilaikanti recepto ir improvizuoja. Pasak jos, svarbu atminti tik tiek, kad šešiems tikriems vidutinio dydžio mėsainių kepsneliams, suspaudžiamiems tarp tikrų amerikietiškų mėsainio bandelių, paruošti reikia 1 kg mėsos.

 • Išmaišykite 1 kg maltos jautienos su smulkiai pjaustytais raudonaisiais svogūnais. Pasūdykite, papipirinkite, įberkite svogūnų ir česnakų miltelių.
 • Kepkite mėsainius keptuvėje tol, kol iš vidaus nebebėgs raudonos sultys.
 • Paskrudinkite orkaitėje parduotuvėje pirktas mėsainių bandeles, kol pasidengs plona traškia plutele.
 • Uždėkite ant vienos bandelės pusės dar karštą mėsainio kepsnelį ir uždenkite jį riekele sūrio.
 • Toliau sluoksniuokite ant sūrio viską, ko širdis geidžia: salotų lapus, žiedais pjaustytus svogūnus, šviežių pomidorų riekeles, marinuotų agurkėlių griežinėlius.
 • Apipilkite mėsainio įdarą majonezu ir kečupu, ir užvožkite kita bandelės puse.
 • Pastaba: turėkite omenyje, kad didžiausias sunkumas bus visa tai apžioti.

**

Iš projekto Šeimų vakarienė gimė to paties pavadinimo knyga. Joje sudėta trumpa šių dienų Visagino kultūrinė ir Šeimų vakarienė logotipaskulinarinė istorija. Dalindamosi maistu ir asmeninėmis istorijomis, visaginiečių šeimos atvirai pasakoja apie tai, kaip augo patys ir kaip augina savo vaikus, kas juos atvedė į patį jauniausią šalies miestą, kokį gyvenimo būdą ir tradicijas jie puoselėja.

Projektas „Šeimų vakarienė“ Visagino m. savivaldybėje įgyvendintas pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ ir finansuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Seimu vakariene_projekto logotipai


1 Komentaras

 1. Nerijus

  2019 kovo 29 prie 10:40

  Šaunuolė Veronica! Miesto pažiba!

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.