Visagino šeimų vakarienė: Pornphan Kosum ir Stanislavo maratonai

Kai projektas Šeimų vakarienė atvedė mus į Visaginą, mažiausiai tikėjomės sutikti tokių keistuolių, kurie saulėtąjį Tailandą savo noru būtų iškeitę į lietuviškas darganas. Tačiau Pornphan Kosum ir Stanislavo atvejis – būtent toks. Ir jis tik patvirtina, kad meilė nesirenka nei amžiaus, nei šalies, nei klimato.

Kai baigęs mokslus Anglijos universitete visaginietis Stanislavas su draugais nutarė kurį laiką pailsėti Tailande, nė nenumanė tenai sutiksiąs savo būsimą žmoną, su kuria ne tik augins vaikus, bet ir bėgs ilgas maratono distancijas.

Baltarusijoje gimęs Stanislavas užaugo Visagine – čia paskui savo tėvus, Ignalinos atominės elektrinės vyr. buhalterę ir statybininką, atvyko dirbti ir Stanislavo tėvai. Po kurio laiko seneliams išvažiavus atgal į Baltarusiją, Visagine liko jų butas. Jame dabar ir gyvena jaunųjų Pisockių šeima su sūnumis Miroslavu (7) ir Leonardu (5).

Informacinių technologijų specialisto diplomą užsienyje įgijusiam Stanislavui nuotolinis darbo pobūdis leistų dirbti bet kur, kur tik yra internetas. Pavyzdžiui, puikiu klimatu, skaniu maistu ir žemomis kainomis garsėjančioje žmonos Pornphan gimtinėje Tailande, kur gyvenimu džiaugiasi ir nemažai vaikus auginančių lietuvių šeimų.

Vis dėlto pradėjusi lauktis pirmagimio, pora nusprendė grįžti į Europą. „Tailande valstybinis išsilavinimas prasto lygio, o privatus mokslas – brangus. Visaginas jaukus vaikams, viskas šalia, išsilavinimas – pakankamai geras. Vasarą iš čia apskritai nesinori išvažiuoti“, – pagrindinius motyvus, kodėl nusprendė nelikti tolimame rojaus kampelyje, dėsto sutuoktiniai. Tiesa, žmonos gimtinę būtinai stengiasi aplankyti kasmet, kai į Lietuvą ateina žiema.

Trapaus sudėjimo Pornphan, kaip ir vyras, nevalgo mėsos. Tvirtina, kad jos atsisakiusi pajuto energijos antplūdį. Be to, vegetarinė mityba Pornphan padėjo atsikratyti sisteminės ligos, kuri ypač paūmėdavo vasarą. Dabar savijauta esą tokia gera, kad nebereikia vaistų – vietoj jų Pornphan bėgioja kartu su visa šeima. Daro tai labai rimtai, ką liudija ir medaliai, parsivežti iš Latvijos, Estijos, Lenkijos varžybų. Stanislavas jau įgudęs nubėgti visą 42 km distanciją, o Pornphan dar tik pratinasi ir apsiriboja 10 km. Abu sūnūs neatsilieka vaikiškose rungtyse.

„Mano gyvenimas čia tobulas. Pamilau Visaginą iš visos širdies“, – šypsodamasi sako tailandietė. Kaime šiaurinėje Tailando dalyje augusios Pornphan gyvenimas iš pradžių nelepino. Tėvai išsiskyrė, kai ji buvo vos pusės metukų. Tėvas netrukus sukūrė naują šeimą, o mama išvyko į Europą, palikusi dukrą su seneliais. Besimokydama mokykloje, Pornphan pirmą kartą sutiko baltaodį užsienietį. Iš Jungtinės Karalystės atvykęs anglų kalbos mokytojas mergaitei paliko sukrečiantį įspūdį. Kaip ir žemėlapis, į kurį pažvelgus paaiškėjo, jog pasaulis – tai ne vien gimtasis kaimas. „Tada mečiau mokyklą ir pradėjau sunkiai dirbti, kad galėčiau pakeliauti“, – sako Pornphan. Vienos tokių kelionių metu sutiko savo būsimąjį vyrą.

Į Visaginą Pisockių šeima persikėlė 2012 metų liepą, kai pirmajam sūnui buvo vos 4 mėnesiai. Pati pradžia nebuvo lengva: Pornphan sunkiai sekėsi rasti draugų, niekas nekalbėjo angliškai, nors vyro draugai ir uošviai sutiko šiltai. Tik pradėjusi lankytis miesto mamyčių klube, Pornphan rado kelias bendramintes, kurios tapo geriausiomis draugėmis. Visos kartu rūpinasi vaikais, pramogauja, dalyvauja įvairiose labdaros akcijose. Kitu laiku Pornphan daro tailandietiškus masažus, kurių meno mokėsi Bankoke. Nors kas žino, gal greitu laiku Visagine duris atvers ir tailandiečių maisto restoranas? Juk Pornphan, kaip ir dauguma tajų mergaičių, puikiai moka gaminti nuo pat mažens.

TAILANDIETIŠKAS PHAD THAItajų maistas_versli mama

Kepti lakštiniai – labai populiarus tailandietiškas gatvės maistas, ruošiamas rytietiškoje keptuvėje siauru dugnu, vadinamoje voku. Šiam patiekalui reikia ryžių makaronų, kiaušinių, mėsos ar jūrų gėrybių. Daržovių, pasak Pornphan, dėti galima, bet tikrai neprivaloma.

  • Pirmiausia gerai įkaitintame aliejuje pakepinkite smulkintus česnakus.
  • Kai paskrus, įmuškite kiaušinį arba suberkite jūrų gėrybes ar smulkintą mėsą, sudėkite šitakių grybus (lietuviškai jie vadinami valgomaisiais danteniais).
  • Įberkite cukraus ir įpilkite sojų padažo pagal skonį. Pagardinkite juodaisiais pipirais.
  • Pamirkykite vandenyje ryžių miltų makaronus 10-15 min, kol suminkštės, ir suverskite į patiekalo padažą.
  • Gerai permaišykite visas sudedamąsias dalis ir šliukštelėkite truputį vandens.
  • Toliau kepkite ant lėtos ugnies apie 15 min., kol viskas suminkštės.
  • Prieš patiekdami įdėkite mėgstamų pagardų, pvz., įprastų ar Chalapos aitriųjų paprikų, šiek tiek cukraus, išspauskite ant viršaus citrinų sulčių.
  • Valgykite valgomosiomis lazdelėmis arba šakute.
  • Pastaba: ryžių miltų makaronų įsigysite bet kuriame prekybos centre, kuriame tik yra azijietiškų produktų skyrelis. Be visų gerų maistinių savybių skubantiems ir alkaniems jie naudingi tuo, kad jų nereikia virti – pakanka pamirkyti vandenyje arba sultinyje.

**

Iš projekto Šeimų vakarienė gimė to paties pavadinimo knyga. Joje sudėta trumpa šių dienų Visagino kultūrinė ir Šeimų vakarienė logotipaskulinarinė istorija. Dalindamosi maistu ir asmeninėmis istorijomis, visaginiečių šeimos atvirai pasakoja apie tai, kaip augo patys ir kaip augina savo vaikus, kas juos atvedė į patį jauniausią šalies miestą, kokį gyvenimo būdą ir tradicijas jie puoselėja.

Projektas „Šeimų vakarienė“ Visagino m. savivaldybėje įgyvendintas pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ ir finansuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Seimu vakariene_projekto logotipai

 


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.