PROJEKTAI

Žmonos galerija ir „Kūdikio lizdas“ pristato: „Motinystės veidai ir spalvos“

Print Friendly, PDF & Email

Artūro „Karlo“ Moisejenko nuotr.

Kalėdos – bene labiausiai švenčiama gimimo diena pasaulyje. Tačiau Šventasis Raštas byloja, kad jos solenizantas gimė tvartelyje ir buvo paguldytas ėdžiose. Jei Jėzus gimtų šiandien, jį veikiausiai paguldytų į kūdikio kraičio dėžę.

Tokiose kūdikio dėžėse jau išaugo kelios suomių kartos. Tradicija iki 6-8 mėnesių auginti vaiką kartoninėje dėželėje siekia XX a. ketvirtąjį dešimtmetį, kai Suomija dar buvo neturtinga valstybė. Gyventojus skaudino ne tik nepritekliai, bet ir staigios kūdikių mirtys: vien 1938 m. Suomijoje iš 1000 gimusių kūdikių dėl nežinomos priežasties mirė 65.

Siekdama palengvinti vargingai gyvenančių ir socialinių įgūdžių stokojančių šeimų buitį (mat neretoje jų kūdikiai neturėjo savo lovos), o taip pat norėdama, kad kūdikių tėvai kartu su savo kūdikiais apsilankytų profilaktinei apžiūrai, Suomijos valdžia pradėjo dovanoti specialiai sukurtas kūdikio dėželes.

Deze_Vytas_su dangciu

Specialiai Lietuvos valstybės 100-osioms atkūrimo metinėms Vytauto Tomaševičiaus sukurta kūdikio kraičio dėžė „Motinystės veidai ir spalvos“

Dalinant jas šeimoms, nuo 1930 iki 2013 m. Suomijoje kūdikių mirtingumą pavyko sumažinti iki 3-jų mirčių 1000-čiui kūdikių – tai atitinka išsivysčiusių šalių lygį. Pavyzdžiui, 2016 m. Lietuvoje mirė 139 kūdikiai, 5 iš jų – dėl nežinomų priežasčių.

Kaip rašoma Evangelijoje pagal Luką, tomis dienomis, kai gimė Jėzus, išėjo ciesoriaus Augusto įsakymas surašyti visus valstybės gyventojus. Visi keliavo užsirašyti į savo gimtuosius miestus. Kartu su savo sužadėtine Marija, kuri buvo nėščia, keliavo užsirašyti ir Juozapas. Jiems būnant Juozapo gimtajame Betliejuje, prisiartino metas gimdyti, ir ji pagimdė savo pirmgimį sūnų, suvystė jį vystyklais ir paguldė ėdžiose, nes jiems nebuvo vietos užeigoje.

Dovanos Kauno rajono savivaldybė

Lietuvė Rasuolė Jasnauskienė suomių idėją pritaikė Lietuvai ir pavertė unikaliu socialiniu verslu, kurį vykdo su prekės ženklu „Kūdikio lizdas“. Rasuolės verslas plėtojamas dviem kryptimis. Kiekvieną kartą, kai internetu nuperkama SUPER DELUXE DĖŽĖ/LOVELĖ, viena kūdikio dėželė su pirmojo būtinumo reikmenimis padovanojama nepriteklių išgyvenančiai gimdyvei.

Antroji kryptis – bendradarbiavimas su savivaldybėmis ir institucijomis, esančiomis arčiausiai šeimos. Pavyzdžiui, nuo 2018 m. sausio mėnesio Kauno rajono savivaldybė kūdikio kraičio dėžę su būtinaisiais reikmenimis ketina dovanoti visoms gimdyvėms, kurių gyvenamoji vieta deklaruota Kauno rajone. Kūdikio kraitelyje mamos ras kombinezoną, šliaužtinukus, keletą kitų patogių drabužėlių, sauskelnių, drėgnųjų servetėlių ir pan.

Rajono meras Valerijus Makūnas BNS yra sakęs, kad tokiai su Valstybės atkūrimo 100-mečiu siejamai iniciatyvai kitų metų savivaldybės biudžete prireiks apie 300 tūkst. eurų. Meras neslėpė, kad taip siekiama, jog jaunos šeimos registruotųsi Kauno rajono savivaldybėje – tai leistų savivaldybei surinkti daugiau gyventojų pajamų mokesčio.

Akušerės pabrėžia saugumą

Būsimoms mamoms kursus Vilniaus gimdymo namuose vedanti gydytoja akušerė-ginekologė Rūta Liutkevičienė tvirtina susižavėjusi kraitelio dėže visų pirma dėl visapusio kūdikio saugumo. „Jeigu mama sugalvotų kūdikėlį migdyti vienoje lovoje, tokioje dėžėje gulinčio vaikelio ji neužguls ir neužspaus, kad ir kaip pati būtų nuvargusi. Kai mažylis pradės sėstis, vartytis, net ir persisvėręs per dėžės kraštą, krisdamas iš tokio aukščio neužsigaus. Mama kartu su dėžele kūdikį gali lengvai pernešti iš vienos vietos į kitą – į virtuvę, vonią ar miegamąjį“, – Kūdikio lizdo privalumus vardija gydytoja.

Pati su vyru dvi dukras auginanti gyd. R. Liutkevičienė svarsto, kad ši graži socialinio verslo iniciatyva Lietuvoje lėtai populiarėja dėl to, kad dėžė daugeliui neatrodo tokia prabangi kaip lova. „Tačiau mes pabrėžiame šios kūdikio dėžės saugumą. Kita vertus, tai ir graži dovana naujo žmogaus atėjimo belaukiančiai šeimai, nes visus kūdikiui būtinus reikmenis galima turėti iš sykio vienoje vietoje“, – sako gyd. R. Liutkevičienė.

Kraičio dėžė – šeimos relikvijaDeze_Vytas_copyright

Artėjant Valstybės 100-mečiui, socialinei verslininkei R. Jasnauskienei kilo dar viena mintis – sukurti tokį kūdikio kraičio dėžės variantą, kuris galėtų tapti iš kartos į kartą perduodama šeimos relikvija, primenančia apie Lietuvai ypatingą datą. Taip gimė menininko Vytauto Tomaševičiaus specialiai šiai progai sukurta išskirtinio dizaino kūdikio kraičio dėžė „Motinystės veidai ir spalvos“.

Vytauto Tomaševičiaus apipavidalintos kūdikio kraičio dėžės šonai išmarginti siužetais, nukeliančiais į vaikystės vaizdinių pasaulį, o spalvos kuria sapno ir svajų būseną, kurią laukdamasi išgyvena kiekviena būsimoji mama. Nuo kūdikio kraičio dėžės dangčio žvelgia ornamentuoti trijų moterų veidai. Pasak autoriaus, juos galima suprasti dvejopai: kaip užuominą į lietuvių mitologijoje minimas tris laimes arba kaip trapias vidines moters vidines būsenas, kurios, tapus mama, nuolat keičiasi ir mainosi.

„Kurdami galeriją numatėme, kad ji atliks meno edukacijos erdvės funkciją ir tuo pačiu bus orientuota į namų ūkius. Todėl galimybė prisidėti prie tokios aplinkos, kurioje kūdikį nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų tiesiogine to žodžio prasme supa profesionalių tapybos kūrinių reprodukcijos, iš principo atitinka mūsų išsikeltą misiją. Juolab kad tai ir graži socialinė iniciatyva, puikiai atliepianti Kalėdų dvasią“, – sako Žmonos galerijos įkūrėja, 4 vaikų mama Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė.

„Ši dėželė skirta tėvams, kurie supranta meno išliekamąją vertę ir nori kurti savo šeimos tradiciją“, – tvirtina iniciatyvos autorė R. Jasnauskienė, pabrėžianti, kad tokio dizaino kūdikio kraičio dėžių tiražas bus ribotas. Jį numatoma leisti tik 2018 metais.

Iki Senųjų Metų pabaigos kūdikio kraičio dėžė „Motinystės veidai ir spalvos“ – tik 129 EUR!

Kūdikio kraičio dėžė pagaminta iš penkiasluoksnio mažai degaus kartono. Viduje yra orui laidus čiužinukas ir dvi paklodės: viena – su guma, neperšlampanti ir laidi orui, kita – iš nebalintos medvilnės. Kūdikio kraičio dėžei apipavidalinti panaudoti fragmentai iš Vytauto Tomaševičiaus tapybos darbų „Sapnas“, „Prisiminimai“, „Baltas laiškas“, „Raštuotas portretas“ ir „Prie sienos“.

Daugiau informacijos apie kūdikio kraičio dėžes ieškokite prekės ženklo Kūdikio lizdas interneto svetainėje ir Žmonos galerijoje.

Užsakymai priimami telefonu +370 610 85 412, el. p. rasuole@prosapia.lt 610

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.