Aktualu

Atostogos pagal finansų analitikę Vilmą Biekšaitę: ar įmanoma sutaupyti ir kiek pinigų joms skirti

Print Friendly, PDF & Email

Atostogos – tarsi rojaus obuolys, kuris nuolat veda į mažytes nuodėmes. Šeimos ir verslo finansinio plano analitikė Vilma Biekšaitė dalinasi patarimais, kaip planuoti pinigus atostogoms, kad jos nebūtų finansiškai skaudžios ir nekeltų rūpesčių.

Pasak specialistės, kalbant apie pinigus, visada kalbama ir apie žmogaus norus, poreikius, pomėgius, vertybes, talentus bei intelektą – tai vienas sudėtingiausių buhalterinių iššūkių finansinės nepriklausomybės kelyje. Suradusieji sau tinkančius modelius visuomet mokės suvaldyti ir savo verslo pinigus, nes šeimoje, poroje ir individualiai jie reikalauja daugiau disciplinos.

Trys būdai kaupti atostogoms

Vilma Biekšaitė, iFuture INVESTMENTS valdybos narė, sako, kad konsultuodama klientus kaupimo atostogoms klausimais, finansinius planus formuoja remdamasi savo asmenine praktika. Ji teigia atsižvelgianti tiek į įvairiais gyvenimo etapais savo pačios padarytas klaidas, tiek į patirtus laimėjimus.

Iš patirties specialistė siūlo tris galimus finansų atostogoms planavimo modelius:

„Solo-ekonominis“. Visais atvejais jo metu bus išleista mažiau, nes tenkinami tik vieno žmogaus poreikiai. Paprastai vienam asmeniui atostogoms kas mėnesį taupant 10 proc. nuo atlygio susidaro vieno mėnesio atlygio suma, plius priklauso vieno mėnesio atostoginiai pinigai iš darbdavio. Startinis pinigų kiekis atostogoms – pakankamas ir su kaupu.

„Romantiškas duetui“. Šiuo atveju paprastai netaupoma, planuojama spontaniškai. Kol dar nėra vaikų, pinigai netgi švaistomi. Tačiau visi šie atostogų pinigai sukuria galimybes įgyti daug patirties, patirti įspūdžių ir pamokų, nors kai kuriais atvejais ir labai brangių. Taupant tokioms atostogoms, specialistė rekomenduoja skirti 30 proc. mėnesio atlygio.

Trys svarbiausi dalykai, svarbūs finansų valdymui ir biudžeto sudarymui – žinios, planas ir disciplina – galioja net atostogų piniginei.

„Racionalus šeimai“. Taupant tokioms atostogoms patariama iš mėnesinių poros atlyginimų skirti mažiausiai 15 proc. Taip pat šioms atostogoms ypač svarbus smulkmeniškas planavimas. Pavyzdžiui, kelionių pirkimas likus metams iki atostogų, dienos išlaidų limitas, išankstinis suvenyrų ar šeimos norimų daiktų pirkimo sąrašas. Sutaupyti didžiausią sumą leidžia kelionių paketo pirkimas, gerai apmąstant maisto racioną visiems nariams ir „viskas įskaičiuota“ galimybę.

„Finansinis kelionių planavimas emociškai labai svarbus procesas. Šeimose praktikuojantiems greitą gyvenimo būdą, tai puiki ir bene vienintelė proga visiems susėsti, sugalvoti svajonę, tikslą, išsirinkti kryptį. Tai ypač skatina šeimos prasmę būti kartu – juk taip lengviau, kai tuo tarpu pavienius keliauninkus dažniausiai inspiruoja bendrystės paieška kelionėse. Mūsų visų sielos – keliauninkės. Nepamirškite to, net jei labai taupote kitiems reikalams, pvz., būstui“, – pažymi šeimos ir verslo finansinio plano analitikė.

Kada pradėti planuoti ir kaip sutaupyti

Pagal galiojančius turizmo ir finansinio raštingumo kanonus, finansiškai labiausiai verta planuoti keliones metams į priekį, o ne sezono metu net spontaniškos kelionės bus pigesnės.

Išimtys galioja tik vaikų atostogų metu, nes su jomis dažniausiai sutampa šeimų turizmo laikotarpiai. Šiuo atveju sutaupyti nepavyks, tačiau keliausite komfortiškai.

Mūsų visų sielos – keliauninkės. Nepamirškite to, net jei labai taupote kitiems reikalams.

Užsisakant iš anksto, daugeliu atvejų galima sutaupyti. Pavyzdžiui, pigesni skrydžiai su persėdimas užsienio oro uostuose kainuoja mažiau, tačiau laiko atžvilgiu tikrai nėra pigūs.

Akcijos ir papildomos naudos jas nuolat stebintiems – idealus pasirinkimas siekiant sutaupyti, bet tai – kelionių analitiko darbas. Paprastai tam laiko turi tik labai mėgstantys keliones.

Nakvynių kainos išsiskiria lokacijos tendencijomis. Jas geriausiai išmanys vietinės agentūros ir vietiniai vedliai, gidai. Nemokantys užsienio kalbų, gali ieškoti lietuviškai kalbančių mūsų kraštiečių, kurie užsienyje sėkmingai dirba po 10–15 metų.

Radus sau tinkamą nakvynę tarpininkavimo platformose, galima susisiekti tiesiogiai su apgyvendintoju ar registratūra. Tokiu atveju paslaugas galima užsisakyti pigiau, derėtis ir sužinoti atsakymus į visus rūpimus klausimus.

Taupyti per atostogas nereikėtų

„Kaupiame iki atostogų, kad nereikėtų taupyti per jas. Mano taisyklė – atostogų metu leisti sau viską. O tai galima padaryti tik tada, jei iš anksto būni suplanavęs“, – įžvalgomis dalinasi finansų analitikė.

Pasak jos, stresas nekils, jei ateities biudžetui grįžę namo turėsite visiems savo įsipareigojimams ir poreikiams skirtų pinigų sumą, siekiančią ne mažiau 50 proc. kiekvieno mėnesio pajamų. Jei jūsų įsipareigojimai didesni, atkreipkite dėmesį į vartojimą.

Viskas, kas ypatinga, pertekliaus amžiuje kainos net neturi – dažniausiai tai labai pigu.

„Rekomenduoju išsamiai sekti ir tiesiog ranka rašyti savo pajamas, išlaidas bei ieškoti papildomų finansinių šaltinių“, – apie taupymą atostogaujant kalba V. Biekšaitė.

Atostogų užsienyje metu galima aptikti ir naujų idėjų veikloms bei verslui. Visiškai atsipalaidavus pasiseka pamatyti daugiau, nei mato kiti. Daugiau pinigų kelionėse specialistė rekomenduoja skirti kokybiškoms emocijoms, nes tai garantuoja neįkainojamus prisiminimus, o jų užteks ilgam. Viskas, kas ypatinga, pertekliaus amžiuje kainos net neturi – dažniausiai tai labai pigu.

Svarbus ir biudžetas nenumatytoms išlaidoms

Svarbu numatyti ir nenumatytas kelionės išlaidas. Jos dažniausiai patiriamos dėl sveikatos sutrikimų ar neįvykusių kelionių. Šiuo klausimu rekomenduojama su savo finansų konsultantais derinti kiekvieną niuansą.

Jei turite investicinius gyvybės draudimus ir savo sveikatos „kasko“ draudimą (gyvybei, žūčiai, negalios atsiradimui,traumoms ir kritinėms pirmą kartą gyvenime diagnozuotoms ligoms), to nebūtina papildomai įtraukti į kelionės draudimą ir permokėti.

Kelionės geriausiai moko gyvenimo: pajautos, stiliaus, magijos suprasti ir pažinti kitokius nei tavo krašte esantys.

Taip pat rekomenduojama įsigyti bagažo, repatriacijos, kelionės neįvykimo draudimus (kelionių metro draudimas čia paprastai negalioja).

Jei keliaujate su ypatingu bagažu, konsultantai draudimą siūlo ne tik Lietuvoje. Visi draudimai nėra prabangos paslauga – tai patiriamos rizikos amortizacija. Dažnai pamirštama, kad draudimo kompensacijos kai kuriais atvejais siekia šimtus
tūkstančių eurų. Net liūdniausiu atveju repatriacija kainuoja vidutiniškai apie 6 tūkstančius eurų, kuriuos neturint draudimo tenka sumokėti patiems.

„Kiekvienas draudikas turi savo taisykles ir nedraudžiamuosius įvykius, todėl ypač gerai išsiaiškinkite jų specifiką. Atsitikus nelaimingiems įvykiams ar atšaukus keliones, išsyk informuokite savo finansų patarėją. Tuo pačiu gausite ir asmeninių patarimų, kurie apsaugos nuo klaidų, rašant išrašus užsienio kalbomis. Atvykus į savo šalį tereikės atlikti vertimus, jei jie surašyti ne pagrindinėmis ES kalbomis“, – pataria „iFuture INVESTMENTS“ atstovė.

Skolintis ar ne?

Lietuviai vis dar skolinasi tiek svajonių atostogoms, tiek vestuvėms užsienyje, ir kasmet tokių paskolų apimtys tik auga.

Bene kiekvienas finansų ekspertas norintį skolintis poilsiui drausmins kaip mokytojas mokykloje ir pasakys, kad tai – blogas sprendimas.

Tačiau V. Biekšaitė nėra kategoriška šiuo klausimu. Pasak jos, skola sąmoningo žmogaus rankose gali tapti puikia investicija.

„Juk tai irgi yra investicija į save. Aš žinau, kad ne knygos, o kelionės geriausiai moko gyvenimo: pajautos, stiliaus, magijos suprasti ir pažinti kitokius nei tavo krašte esantys. Beje, pinigai irgi turi intelektą. Jei pinigus gerbsite, jie visuomet ieškos jūsų, o ne atvirkščiai“, – tvirtina specialistė.

Pašnekovės nuotrauka – pranešimo spaudai organizatorių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.