Pinigai

Kai sutuoktiniai – įmonės akcininkai: tvarkome dokumentus

Print Friendly, PDF & Email

Renata Cibulskienė, COBALT vadovaujanti teisininkė (pranešimo organizatorių nuotr.)

Sutuoktinių turto teisinį režimą, jeigu jis nenustatytas vedybų sutartimi, reglamentuoja Civilinis kodeksas. Pagal jame nurodytą bendrąją taisyklę turtas, įgytas po santuokos sudarymo, yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė.

Taigi, jei sutuoktiniai neturi vedybų sutarties, o įmonės akcijos yra įgytos po santuokos sudarymo, jos yra bendroji jungtinė nuosavybė. Nebent vienas iš sutuoktinių jas įgijo asmeninės nuosavybės teise, pavyzdžiui, už asmenines lėšas. Asmeninės lėšos gali būti santaupos, turėtos iki santuokos, gautos paveldėjimo ar dovanojimo būdu arba pardavus asmeninės nuosavybės teise turėtą turtą.

Kadangi akcijos yra bendroji jungtinė nuosavybė, disponuoti akcijomis, pavyzdžiui, perleisti jas, gali tik abu sutuoktiniai arba vienas sutuoktinis, turėdamas kito įgaliojimą.

Akcija – tai vertybinis popierius, patvirtinantis jos turėtojo (akcininko) teisę dalyvauti valdant įmonę, teisę gauti jos pelno dalį dividendais ir teisę į dalį įmonės turto, likusio po jos likvidavimo. Taip pat – kitas įstatymų nustatytas teises.

Aiškinant šį teisės normų taikymą, teismų praktikoje pabrėžiama, kad toks įstatyme įtvirtintas reguliavimas suponuoja papildomas pareigas pirkimo–pardavimo sutarties šalims: pirkėjui – pareigą prieš sudarant sandorį išsiaiškinti, kokia nuosavybės teisės forma perleidžiamos akcijos priklauso pardavėjui. Pastarasis turi pareigą atskleisti šią informaciją.

Atkreiptinas dėmesys, kad santuokos metu gaunami dividendai yra bendroji jungtinė nuosavybė nepriklausomai nuo to, ar akcijos įgytos prieš santuoką, ar santuokos metu.

Akcininko teises įgyvendina vienas iš sutuoktinių

Nepaisant to, kad akcijos ar gaunami dividendai yra bendroji jungtinė nuosavybė, tai nereiškia, kad akcininko teises įgyvendina abu sutuoktiniai.

Remiantis Akcinių bendrovių įstatymo nuostatomis, akcijos savininkas yra identifikuojamas pagal įrašus atitinkamuose dokumentuose. Nematerialios akcijos savininku laikomas asmuo, kurio vardu atidaryta asmeninė vertybinių popierių sąskaita, išskyrus įstatymų nustatytas išimtis, o materialios – akcijoje nurodytas asmuo.

Be to, remiantis įstatymuose įtvirtintu reikalavimu, uždarojoje akcinėje bendrovėje turi būti sudaromas jos akcininkų sąrašas, kuris yra pateikiamas Juridinių asmenų registrų tvarkytojui.

Akcijų priklausymas sutuoktiniui bendrosios jungtinės nuosavybės teise nereiškia, kad jis yra akcininkas Akcinių bendrovių įstatymo prasme. Akcininko teises vienasmeniškai įgyvendina tas sutuoktinis, kuris yra įregistruotas kaip akcininkas.

Jei abu sutuoktiniai yra UAB akcininkai ir asmeninėse vertybinių popierių sąskaitose nurodyta, kad vienam priklauso 10 proc. akcijų, o kitam – 90 proc., tiek 10 proc. tiek 90 proc. akcijų yra bendroji jungtinė abiejų sutuoktinių nuosavybė lygiomis dalimis. Tačiau akcininko teises kiekvienas sutuoktinis įgyvendina atitinkamai jo turimų akcijų skaičiui.

Jei sutuoktiniai nori, kad 10 proc. ar 90 proc. akcijų priklausytų jiems asmeninės nuosavybės teise, jie turi akcijas pasidalinti. Bendras turtas gali būti pasidalinamas sutuoktiniams sudarant turto padalinimo sutartį notarine tvarka. Ją galima sudaryti tiek santuokos nutraukimo metu, tiek santuokos nenutraukiant.

Taip pat sutuoktiniai dar prieš įsigydami akcijas gali sudaryti vedybų sutartį ir joje nusistatyti visišką ar dalinį turto atskirumo režimą. Be to, galima susitarti, kad įgyjami vertybiniai popieriai bus kiekvieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė, taip pat aptarti dividendų nuosavybės formą. Dividendai gali būti tiek asmeninė nuosavybė, tiek ir bendroji jungtinė nuosavybė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.