PROJEKTAI

Minibatutų treniruotę išbandžiusi Joana Bartaškienė: senjorams būtina išbandyti vis kažką naujo

Print Friendly, PDF & Email

Daugkartinė Lietuvos gimnastikos čempionė, aerobikos pradininkė Lietuvoje, trenerė, lektorė, įvairių renginių ir projektų organizatorė bei dalyvė Joana Bartaškienė (73 m.), atrodo, iš tiesų naudoja kažkokį stebuklingą jaunystės eleksyrą. Tačiau visuomet energinga, nenustygstanti vietoje, judri ir nuolat besišypsanti moteris tvirtina, kad jaunatviškumo paslaptis paprasta: senjorams būtina bendrauti ir judėti.

Pasiūlymą išbandyti minibatutų treniruotę moteris priėmė su entuziazmu. Anot Joanos, nors anksčiau tekdavę ir kūlversčius ant batutų daryti, vyresniame amžiuje reikia būti atsargesniems. Nors iš pradžių gal ir nejauku užlipti ant minibatuto, tačiau įsidrąsinus, tai – puiki treniruotė ne tik visam kūnui, bet ir protui.

„Anksčiau sakydavau, kad senjorams būtinas judėjimas ir bendravimas. Vėliau šiuos žodžius apkeičiau vietomis: bendravimas ir judėjimas. Nes per bendravimą ir tas judėjimas įdomesnis išeina. Be to, auksinio amžiaus žmonėms svarbu atitolinti įvairias su užmaršumu susijusias ligas. Dėl to geriau neįnikti į vieną sritį, verčiau išbandyti vis naujus dalykus. Jeigu tokiose mini batutų treniruotėse dar įjungsite smegenų veiklą, bus dviguba nauda – nereikės gerti krūvos papildų ir vaistų“, – tvirtina sporto ambasadorė, kuri iki šiol du kartus per dieną veda aerobikos treniruotes, į kurias susirenka net iki 60 moterų.

Apie naudą vyresnio amžiaus moterims

Minibatutų treniruotes vedanti trenerė Donata Raižytė sako, kad, visų pirma, tokių treniruočių metu dirba visi 638 kūno raumenys. Tai ypač svarbu vyresniame amžiuje, kai natūraliai mažėja raumenų masė ir kaulų tankis. Todėl spyruokliavimas ant minibatutų gali padėti ir osteoporozės prevencijai.

„Anksčiau sakydavau, kad senjorams būtinas judėjimas ir bendravimas. Vėliau šiuos žodžius apkeičiau vietomis: bendravimas ir judėjimas. Nes per bendravimą ir tas judėjimas įdomesnis išeina“, – sako Joana Bartaškienė.

Anot profesionalios trenerės, šie minibatutai – saugūs žmonėms, turintiems nugaros problemų. Tokios treniruotės taip pat lavina koordinaciją ir pusiausvyrą. O vyresniame amžiuje tai itin aktualu, siekiant išvengti rizikos paslysti, pvz., žiemą.

Minibatutų treniruotes vedanti trenerė Donata Raižytė sako, kad, visų pirma, tokių treniruočių metu dirba visi 638 kūno raumenys.

Donata įsitikinusi, kad šios treniruotės lavina ir smegenų veiklą, nes spyruokliuojant ant batuto ir atliekant įvairius pratimus, turi įsijungti ir protas. Todėl treniruotės ant minibatutų – puiki prevencija vyresniems žmonėms, siekiantiems išvengti su atmintimi susijusių problemų.

Be to, minibatutų, kurie primena vaikystę, treniruočių metu išsiskiria endorfinai – laimės hormonai, gerinantys nuotaiką, didinantys energijos lygį ir mažinantys stresą. Tai yra svarbu senjorams, kuriems neretai tenka kovoti ir su depresija.

Apie šlapimo nelaikymo problemą

Anot trenerės Donatos, mini batutų treniruočių metu aktyviai dirba dubens dugno raumenys, todėl šie pratimai gali padėti spręsti ir šlapimo nelaikymo problemą, kuri yra itin aktuali  vyresniame amžiuje.

Apie treniruočių ant minibatutų naudą šlapimo nelaikymo problemai spręsti kalba ir šį projektą inicijavusios nevyriausybinės organizacijos „Versli mama“ įkūrėja Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė: „ Statistika sako, kad 50 proc. vyresnių nei 40 m., apskritai, ne tik moterų, bet ir vyrų, jau patiria šlapimo nelaikymo problemų. Tad minibatutas yra viena iš fizinio aktyvumo veiklų, kuri dėl savo treniruočių pobūdžio įdarbina vidinius, ypač dubens dugno, raumenis.“

Auksinio amžiaus žmonės

Pasak energingosios Joanos Bartaškienės, senjorai – auksinio amžiaus žmonės, kurių vaikai užauginti, darbai nudirbti, tad belieka rūpintis savo gera sveikata ir įdomiu, įvairiapusišku gyvenimu.

Tiesa, nors per pastaruosius 10 metų mūsų senjorų gyvenimas žymiai pagerėjo, daugelio jų finansinės galimybės tikrai nėra tokios puikios, kaip kad pvz., panašaus amžiaus žmonių Vakarų Europoje.

Tad įvairius socialinius projektus inicijuojanti NVO „Versli mama“ prisijungė prie jau ne vienerius metus veikiančio projekto „60+“, kuris šį rudenį pristatė išskirtinę nuolaidų kortelę senjorams. Su šia kortele senjorai minibatutų treniruotes galės išbandyti su solidžia nuolaida, o pirma treniruotė – apskritai nemokama.

Viena kortelė – 60+ galimybių

Dauguma verslų, prekybos vietų ar įstaigų taiko įvairias nuolaidas senjorams, kurios suteikiamos tik su būtent to tinklo nuolaidų kortele, tačiau žurnalą, televizijos laidą ir renginius kuruojantis projektas „60+“ pristato unikalią naujieną – kortelę, kurios užteks vienos, norint daugiau nei šešiasdešimtyje vietų gauti išskirtinius pasiūlymus.

Projekto iniciatoriai tikina, jog tokios kortelės poreikį pastebėję jau seniai, mat tai – kompleksiška priemonė, palengvinsianti senjorų kasdienybę bei paraginsianti juos dar daugiau veikti.

„Lietuvos senjoro paveikslas neatitinka realybės. Įprasta manyti, kad išėjęs į pensiją žmogus tampa našta, tampa nereikalingu, tačiau iš tiesų yra priešingai. Tai didelė auditorija, kuri savo laiką skiria gyvenimo malonumams“, – teigia projekto 60+ iniciatorė Laura Balčiūtė.

„Su senjorais dirbu daug metų, su jais bendrauju kasdien, todėl iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad tipinio Lietuvos senjoro paveikslas neatitinka realybės. Įprasta manyti, kad išėjęs į pensiją žmogus tampa našta, tampa nereikalingu, tačiau iš tiesų yra priešingai. Tai didelė auditorija, kuri savo laiką skiria gyvenimo malonumams: jiems nereikia rūpintis augančiais vaikais, darbais, karjeros siekiais, jie kada panorėję eina į teatrą, kiną, muziejų, jie perka knygas, domisi renginiais, keliauja, skiria dėmesį savo sveikatai, seka naujienas, pasiūlymus ir akcijas“, – teigia projekto iniciatorė Laura Balčiūtė.

Pasak projekto organizatorių, svetainėje www.60plius.lt įsigijus kortelę, ji atsiperka labai greitai. Kortelė neturi galiojimo laiko, tad naudotis ja galima tiek kartų, kiek norisi. Partnerių paslaugoms suteikiamos nuolaidos kai kur siekia 20–30 proc. ir leidžia sutaupyti net kelis šimtus eurų.

Senjorų laukia išskirtiniai pasiūlymai odontologijos klinikose, optikos salonuose, sanatorijose, medicinos centruose. Nuolaidos taikomos perkant papuošalus, keliones, grožio prekes, baldus, interjero detales, knygas, mokymo kursus, langus ar net automobilių priežiūros priemones.

Nuotraukos – iš asmeninio J. Bartaškienės albumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.