Multitaskingas – mamos savybė, kurią verta ugdyti

multitaskingas_versli mama

Dirbant namuose, namiškių klausimai, socialinių tinklų pranešimai ir nenutrūkstantis turimų užduočių srautas tapo mūsų kasdienybe, o gebėjimas atlikti kelis veiksmus vienu metu, arba multitaskingas, – didžiausia vertybe. Nors mokslininkai dvejopai atsiliepia apie tokį žmogaus gebėjimą, yra būdų, kaip dirbti produktyviau ir tuo pat metu atlikti kelias užduotis.

Iš pradžių multitaskingo, arba daugiaveikos, terminu buvo apibūdinami kompiuteriai, galintys vienu metu atlikti kelias užduotis. Dabar šį žodį vartojame ir žmogaus gebėjimui vienu metu atlikti kelis darbus nusakyti.

Technologijos – neišvengiamos

Norint išmokti žongliruoti keliomis veiklomis vienu metu, technologijų pagalba neišvengiama. Kompiuterių ar planšečių ekranuose matome kelis vaizdus ir dirbame su keletu dokumentų vienu metu, o tvarkydamiesi namus tuo pačiu metu galime žiūrėti serialą ar bet kokį kitą vaizdo įrašą. Išmanieji telefonai leidžia mėgautis pokalbiu ar muzika, kol vaikštome lauke, užsiimame kita, rankų darbo nereikalaujančia veikla.

Vienas naujausių ir multitaskingui itin pravarčių išradimų – per ekraną sulenkiami išmanieji. Tai tarsi itin maži kompiuteriai. Padėjus sulenktą telefoną ant stalo, priešingai, nei standartiniuose mobiliuosiuose, neužsidengia jo mikrofonai, tad netrukdomi galite užsiimti įvairia veikla ir tuo pačiu metu kalbėtis su kitais žmonėmis.

Tokie išmanieji turi ir kitų naudingų savybių. Pavyzdžiui, „Samsung“ sulenkiamuose „Galaxy Z Flip“ telefonuose yra įdiegta „Multi Window“ funkcija, leidžianti telefono ekraną padalinti į dvi dalis. Tarkime, viršutiniame lange galite žiūrėti sportui skirtus pratimus, o apatiniame – įsijungę chronometrą skaičiuoti jiems skirtą laiką. Arba apatiniame ekrane naudotis navigacija, o viršutiniame – žiūrėti vaizdo įrašą, naudotis skaičiuotuvu ar bet kokia kita programėle.

Darbus reikia užsirašyti

Kasdienių darbų rašymas ant lapelio, į užrašų knygelę arba telefone skamba labai paprastai, tačiau dauguma šį žingsnį praleidžia.

Užduočių susirašymas nesuteikia galimybės jų atlikti vienu metu, tačiau skatina analitinį mąstymą priimant sprendimus. Vizualus darbų sąrašas leidžia greičiau suprasti, kuri užduotis atims daugiausiai laiko, o kuri tėra greitai išbraukiama smulkmena. Ta pati taisyklė galioja ir planuojant savo laisvalaikį.

Kiekvieną dieną užrašomi darbai padeda išlikti budriems ir nepamiršti net smulkiausių užduočių, jų terminų. Be to, papunkčiui įsivardinus, ką reikia padaryti, tampa lengviau struktūrizuoti savo darbus. Taip galima geriau planuoti tiek asmenines, tiek ir darbo užduotis, tarpusavyje jas maišyti kaip atokvėpio valandėles.

Atminkite, kad nuo vienos prie kitos užduoties pereisite lengviau, jei jos bus panašaus pobūdžio ir sunkumo. Atliekant niekaip tarpusavyje nesusijusias užduotis, prarandama daugiau laiko, tenka vis iš naujo susikaupti tam, kad apdorotum labai skirtingą informaciją. Todėl, norint padidinti produktyvumą, lengviau ir greičiau atlikti darbus, reikia stengtis juos susidėlioti pagal jų pobūdį.

Ar mokate multitaskinti?
Žinokite savo prioritetus

Gebėjimas tiksliai nusistatyti prioritetus – tai raktas į subalansuotą ir sėkmingą gyvenimą. Dabar ypač svarbu išlaikyti profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, tad apsibrėžkite, kiek ir kam laiko skirsite.

Gyvenimas neturėtų tapti tik darbu ir miegu, tad suderinti namų pramogas su savo profesija padės žinojimas, kurios užduotys tą dieną yra svarbiausios, o kurias galima atlikti vėliau ar kitą dieną.

Pradėkite nuo tų darbų, kurie yra sunkiausi ir juos atlikti reikia nedelsiant. Lengvesnes užduotis pasilikite antrai dienos pusei. Nesvarbu, ar tai baldų perstumdymas namuose, ar sunki užduotis darbe – ją pabaigus, galėsite atsikvėpti ir imtis didesnį malonumą teikiančių veiklų.

Lavinkite atmintį ir nepamirškite pertraukų

Vienas iš didesnių pavojų, kurį kelia multitaskingas, yra tas, kad darant daug darbų vienu metu, galima pamiršti juos patikrinti.

Taigi, jei norite išmokti dirbti našiai, bet ir atsakingai, prieš siųsdami kelis tuo pačiu metu atliktas užduotis padarykite trumpą pertrauką. Pasivaikščiokite po kambarį, atsigerkite vandens, pakalbėkite su artimaisiais ar kažkam paskambinkite ir tada dar kartą peržiūrėkite savo atliktą darbą. Trumpa pertrauka leis jums naujai išvysti nematomas logines spragas ar per skubėjimą atliktas klaidas. Kartu antrą ar trečią kartą perskaitę tą pačią informaciją ją geriau įsisavinsite.

Iliustracija iš portalo VERSLI MAMA archyvų.

_____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Testas parodys, ar jums būdinga nomofobija

 


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.