Pinigai

Pajamų mokestis nuo 2019 m. – su daugiau lengvatų versliai mamai

Print Friendly, PDF & Email

Nuo 2019 m. pajamų mokestis turės daugiau lengvatų: atsiranda galimybė susigrąžinti pajamų mokestį už kai kuriuos remonto darbus ir vaikų priežiūrą.

Nuo 2019 m. apmokestinamąsias pajamas bus galima mažinti iki 2 000 EUR suma, sumokėta už:

  • pastatų (statinių) apdailos ir bet kokio remonto darbus (išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą);
  • lengvųjų automobilių remonto paslaugas;
  • nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių) iki 18 metų priežiūros paslaugas.

Pajamų mokestį nuo tokių išlaidų galima bus susigrąžinti 2020 m. pateikus pajamų mokesčio deklaraciją už 2019 m.  Taip valdžia esą tikisi sumažinti šešėlinę ekonomiką ir padidinti PVM, „Sodros“ ir kitų mokesčių įplaukas, rašo interneto portalas vz.lt.

Lengvata – ir vaikų priežiūrai

Kaip portalą VERSLI MAMA informavo Rasa Virvilienė, VMI prie FM Teisės departamento direktorė, pagal nuo 2019 m. įsigaliosiančią tvarką nepilnamečių vaikų priežiūra bus laikoma:

  • į namus ateinančių auklių paslaugos,
  • vaikų priežiūros paslaugos popamokinėse grupėse, kai vaikai prižiūrimi mokyklos ar kitose patalpose po pamokų.

Tėvų sumokėtoms sumoms už būrelius lengvata nebus taikoma, nes tai ne vaikų priežiūros, o vaikų ugdymo / švietimo paslaugos.

Tokios vaikų priežiūros paslaugos turės būti teikiamos oficialiai, t. y. jas turės teikti Lietuvoje registruotas (privalantis registruotis) mokesčių mokėtojas, pvz., gyventojas, įregistravęs individualią veiklą. Paslaugų teikėjas turės išrašyti sąskaitą ar kitą dokumentą už suteiktas paslaugas, o tėvai šiais dokumentais turės pagrįsti savo išlaidas.

Lieka senosios lengvatos

Apmokestinamąsias pajamas nuo 2019 m. taip pat galima bus sumažinti iki 1 500 EUR suma, sumokėta kaip:

  • įmokos į III pakopos pensijų kaupimą;
  • gyvybės draudimo įmokos;
  • papildomos gyventojų įmokos į II pakopos pensijų kaupimą, kurios yra didesnės negu 3% šio gyventojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

VMI akcentuoja, kad gyvybės draudimo įmokų ir pensijų įmokų (pagal Pensijų kaupimo įstatymą ir III pakopos pensijų kaupimą) bendra suma bet kokiu atveju negalės viršyti 1 500 EUR (iki pakeitimo riba buvo ties 2 000 EUR).

Lieka galioti ir senosios lengvatos įmokoms už studijas, palūkanoms už vieną iki 2008 m. gruodžio 31 d. paimtą kreditą vienam gyvenamajam būstui statyti arba jam įsigyti.

VMI pabrėžia, kad nepaisant nustatytų atskirų apribojimų, bendra visų atimamų išlaidų (įskaitant įmokas už studijas, profesinį mokymą ir palūkanas už iki 2018 12 31 paimtą būsto kreditą) suma negalės viršyti 25% gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.

Taip pat papildomai yra nustatyta lengvata gyventojams, kurie studijuoja, moka už pirmąjį aukštąjį išsilavinimą (arba jų tėvams) ir palūkanoms už būsto kreditą, paimtą iki 2009-01-01. Šioms išlaidoms atskiro apribojimo nėra, tačiau svarbu tai, kad visos 1,2 lengvatų grupėms priskirtos, taip pat ir už mokslus bei kreditą patirtos gyventojo išlaidos neviršytų 25% gyventojo apmokestinamųjų pajamų.

Šias išlaidas galima atimti iš pajamų, kurioms taikomi 15 %, 20 % ir 27 % gyventojų pajamų mokesčio tarifai.

Remonto išlaidos

Jeigu gyventojas už būsto remontą sumokėjo 4 000 EUR, sąskaita išrašyta jo vardu, prisitaikyti lengvatą galės jis ir jo sutuoktinė, kiekvienas iš savo apmokestinamųjų pajamų atimdamas po 2 000 EUR remonto išlaidų. Lengvatą galima bus pasinaudoti ir tuo atveju, jeigu remonto paslaugas atliks pagal verslo liudijimą dirbantis asmuo. Lengvatą galės prisitaikyti ir būstą nuomojantis asmuo, remontą atlikęs iš savo lėšų.

Jeigu, pavyzdžiui, du trečdaliai būsto nuosavybės teise priklauso motinai, o trečdalis – sūnui, o už remontą 2 500 EUR sumokėjo motina, ji galės nuo 2 000 EUR remonto išlaidų susigrąžinti pajamų mokestį nepaisant to, kad trečdalis būsto priklauso sūnui.

Arba, pavyzdžiui, darbuotojas asmeninėms reikmėms naudoja įmonės automobilį. Už jo remonto paslaugas savo lėšomis apmokėjo darbuotojas, šių išlaidų įmonė jam nekompensavo. Tokiu atveju gyventojo nauda pripažįstama natūra gautomis apmokestinamosiomis pajamomis.

Todėl bei atsižvelgiant į faktinę naudojimosi automobiliu aplinkybę, yra laikoma, kad darbuotojas automobilio remonto išlaidas patyrė savo naudai. Tokiu atveju pajamų mokesčio lengvata gali būti taikoma, paaiškina VMI.

Taip pat skaitykite:
Individuali veikla trečiaisiais vaiko auginimo metais (advokato komentaras)
Individuali veikla: jei gimdysi kitąmet, mokesčius mokėk avansu (SODROS komentaras)
Dėl verslo liudijimo motinystės ar vaiko priežiūros išmokos nemažėja (SODROS komentaras)
 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.