Pinigai

Dėl verslo liudijimo motinystės ar vaiko priežiūros išmokos nemažėja (SODROS komentaras)

Print Friendly, PDF & Email

Portalas VERSLI MAMA šįkart sulaukė mamos Mintautės klausimo: „Esu pirmus metus iš dviejų vaiko priežiūros atostogose. Prieš 3 mėn. išsiėmiau verslo liudijimą – nuomoju savo butą. Ar dėl to SODRA nesumažins motinystės pašalpos? Pašalpa yra didesnė už gaunamas pajamas“. Atvejį komentuoja SODROS specialistai.

Kaip rašoma portalui atsiųstame laiške, atsakymas į šį klausimą yra paprastas – pajamos dirbant su verslo liudijimus neturi jokios įtakos motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmokoms.

Tačiau svarbu žinoti, kad verslo liudijimų turėtojai yra draudžiami tik pensijų socialiniu draudimu.

Pajamos, gautos užsiimant veikla su verslo liudijimu, nėra vertinamos apskaičiuojant ir skiriant ligos ar motinystės išmokas, tačiau bus svarbios pensijos dydžiui. Jeigu dirbote tik su verslo liudijimu, susilaukusi vaikelio, jokios išmokos negausite.

Kitaip yra su kita savarankiška veikla. Pavyzdžiui, tiek dirbantieji su individualios veiklos pažyma, tiek individualių įmonių savininkai ar mažųjų bendrijų nariai yra draudžiami pensijų, ligos bei motinystės (tėvystės) draudimu.

Tai reiškia, kad užsiimant šia veikla gautos pajamos ir sumokėtos socialinio draudimo įmokos bus įvertintos, skiriant ligos ar motinystės išmoką. Jeigu dirbote su individualios veiklos pažyma ir mokėjote įmokas „Sodrai“, tuomet, susilaukus vaikelio, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos priklausys ir nuo pajamų iš individualios veiklos (kuo didesnės buvo pajamos, tuo didesnės išmokos).

Jeigu vaiko priežiūros atostogų metu tėtis ar mama dirbtų su individualios veiklos pažyma, atitinkamai vaiko priežiūros išmoka sumažėtų. Kodėl taip yra?

Vaiko priežiūros išmokos yra draudimas. Pasirinkus vienus metus vaiko priežiūros atostogų, „Sodra“ 100 proc. kompensuoja metus iki to laiko turėtas ir dėl vaiko priežiūros prarastas pajamas. Jeigu tėtis ar mama  toliau dirba ir prarado tik dalį pajamų, „Sodra“ kompensuoja tą praradimą.

Tai šiek tiek panašu į automobilio draudimą – jis galioja tik mokant draudimo įmokas. Jeigu avarijoje automobilis apgadinamas nepataisomai, draudimo bendrovė kompensuoja visą jo vertę, o jeigu įvyksta nedidelė avarija, draudimas kompensuoja tiek, kiek nuostolio patyrėte.

Turite klausimų dėl motinystės ir verslo derinimo? Siųskite juos adresu portalasverslimama@gmail.com ir gaukite kvalifikuotą specialistų komentarą nemokamai!

Taip pat skaitykite:
Privalomasis sveikatos draudimas, kol mažoji bendrija negauna pajamų (SODROS komentaras)
Atsako advokatė: ar mažės vaiko priežiūros išmoka, jei gaunu pajamų iš būsto nuomos?
Ar galiu dirbti neatlygintinai, kol gaunu motinystės pašalpą? (advokato konsultacija)
    • Versli mama says:

      Mamoms ne mažiau svarbu atminti, kad skiriasi mokestinė našta, vykdant veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą. Jeigu metinės pajamos nesiekia apytiksliai 14000 eurų sumos, efektyvus mokesčio tarifas yra mažesnis vykdant individualią veiklą pagal pažymą(pavyzdžiu ėmėme prekybos ne maisto produktais verslo liudijimo kainą, neribojant veiklos teritorijos). Jeigu planuojama uždirbti daugiau kaip 14000 eurų, efektyvus mokesčio tarifas yra mažesnis vykdant individualią veiklą pagal verslo liudijimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.