Psichologė Ugnė Juodytė: kaip valdyti stresą, kurį kelia finansinės problemos

finansinės problemos_Ugnė Juodytė_versli mama

Artėjant didžiausioms metų šventėms, išgyvename antrąją koronaviruso bangą. Dalis nesame užtikrinti dėl savo finansinės padėties, todėl streso lygis nenumaldomai auga. Ką daryti ir kaip susitvarkyti su stresu, kurį kelia finansinės problemos? Psichologė Ugnė Juodytė ir finansų specialistė Donata Stoškuvienė dalinasi 4 svarbiais patarimais.

„Pandemija tik dar stipriau parodė, jog žmogus planuoja, bet kas bus rytoj ar tolimesnėje ateityje – nė vienas nežinome. Tad ši situacija mus moko būti dabartyje, o dėl ateities padaryti tai, ką galime, ir susitaikyti su tuo, kad neapibrėžtumas egzistuoja. Kitu atveju žmogus gali jausti nuolatinę įtampą, nerimą, stresą. Ypač šiuo pandemijos laikotarpiu, kai žmonės neteko darbų, dalies pajamų, buvo priversti sustabdyti savo veiklas, kurios nešdavo pelną ar pergalvoti savo išlaidas bei pajamas“, – sako psichologė Ugnė Juodytė.

Kaip ir bet koks kitas, finansinių atsakomybių keliamas stresas gali rimtai paveikti emocinę ir net fizinę sveikatą, santykius su artimaisiais ir gyvenimo kokybę apskritai. Ką reikėtų daryti ir kaip kuo labiau sumažinti finansinių atsakomybių keliamą stresą bei nerimą?

Išmokite kalbėti apie savo problemas

Daugeliui mūsų, ypač šiuo laikotarpiu, sunku susitvarkyti su užgriuvusiomis problemomis dėl to, jog nesame linkę atvirauti ir dalintis rūpesčiais. O ypač nepriimtina kalbėti apie finansines problemas. Todėl žmonės užsisklendžia ir bijo prašyti pagalbos ar patarimo, bijodami pasirodyti silpni ar neatsakingi.

Finansai labai dažnai atsiduria toje kategorijoje temų, kurios laikomos tabu ir apie kurias kalbėti nėra mandagu. Taip pat dažnai dedamas lygybės ženklas tarp turimų finansų ir sėkmės, įtakos kitiems, pasitikėjimo žmogumi, tačiau žiūrint iš psichologinės pusės galima drąsiai teigti, jog toli gražu ne visada taip yra.

Kalbėtis apie finansinius sunkumus, baimes ar nerimą – būtina. Kitaip žmogus gali susidurti su rimtomis emocinėmis ir net fizinėmis problemomis.

„Jei žmogus nekalba apie turimas finansines problemas, jį kamuoja nuolatinė gėda prasidėjus šnekai apie finansus. Tai skatina dar stipresnį atsiribojimą, o šis savo ruožtu dar labiau atitolina tikimybę, jog kažkas galėtų padėti”, – pastebi psichologė.

Taip pat žmogus gali jaustis vienišas, lyg su tokia problema susiduria tik jis, nors realybėje didesnių ar mažesnių finansinių problemų turi visi. Žmogus gali patirti nuolatinį stresą, įtampą, nerimą, kurie gali lemti miego sutrikimus, daryti įtaką širdies, kraujagyslių, virškinamojo trakto, autoimuninių ligų išsivystymui.

Vengimas – ne išeitis

Psichologės teigimu, dažnas žmogus yra linkęs bėgti nuo savo problemų. Todėl matydamas augančias sąskaitas ar nesumokėtas skolas, jis bando visa tai ignoruoti. Nekelia telefono banko darbuotojui, apsimeta, jog negavo sąskaitos, ir tikisi, kad kitą mėnesį viskas staiga susitvarkys. Tačiau „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė teigia, jog ši strategija beveik niekada nepasiteisina.

Vengimas niekada nėra geras sprendimas – finansiniai įsipareigojimai niekur nedings. Laikui bėgant jie tik išaugs, jei laiku jų nesusitvarkysite.

Ypač dažnai žmonėms tenka skolintis ir iš finansinių institucijų dėl nemokėjimo planuoti savo pajamų ir išlaidų. Žinoma, gyvenime nutinka visokių dalykų, todėl kartais paskola gali būti tikrai efektyvus sprendimas, jei toliau mokėsi ją laiku grąžinti. Tačiau tam, kad finansiniai įsipareigojimai netaptų nepakeliama našta, visų pirma reikia išmokti planuoti savo finansus.

D. Stoškuvienė išskiria kelis esminius dalykus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį atliekant savo asmeninių finansų inventorizaciją:

 • Susiskaičiuokite visas mėnesines pajamas: darbo užmokestis, priedai, valstybės parama, papildomo darbo užmokestis ir pan.
 • Susiskaičiuokite VISAS savo išlaidas. Tai ne tik sąskaitos ar paskolos už būstą. Tai taip pat kava, kurią perkate pakeliui į darbą, benzinas, vaikų pratybos ar internetinės prenumeratos.
 • Aiškiai susirašykite skolas, kurias reikia apmokėti. Tik matydami viską prieš save, galėsite suvokti, kiek pinigų reikės. Tinkamai paskirstykite skolas: nuo svarbiausios iki mažiau svarbios ir iš eilės pradėkite jas grąžinti. Tai galite daryti ir dalimis.
 • Atpažinkite veiksnius, kurie verčia be reikalo išleisti pinigus. Galbūt iš nuobodulio darbe pradedate ieškoti naujų drabužių internete? O gal, norėdami, kad vaikai vakarais nekvaršintų jums galvos, parduotuvėje perkate žaislus, kurių jiems nereikia? Kai atpažinsite šiuos dalykus, bus kur kas lengviau juos kontroliuoti.
 • Išmokite neleisti pinigų niekams. Pavyzdžiui, maisto gaminimas namuose, o ne užsisakymas iš kavinių, gali sutaupyti tikrai nemažą sumą pinigų. Žinoma, visų malonumų atsisakyti nebūtina, tačiau vertėtų pagalvoti, be ko tikrai galėtumėte gyventi ir nesijaustumėte prastai.
 • Planuokitės apsipirkimus – tiek maisto, tiek namų apyvokos daiktų. Kuo daugiau planuosite, tuo kuo mažiau leisitės į impulsyvius pirkimus, kurie verčia leisti pinigus be reikalo.
 Susikurkite mėnesinį biudžetą

Kai aiškiai išsigryninote, kur ir kiek išleidžiate, kiek skolų turite ir kiek uždirbate, pagal tai galite susidėlioti savo ateinančio mėnesio biudžetą. D. Stoškuvienė mėnesinį biudžetą pataria planuoti taip:

 • Susiplanuokite savo mėnesinį maisto prekių pirkinių sąrašą: ką gaminsite, ką jau turite šaldytuve ir spintelėse, ir ko dar reikia nusipirkti. Jei yra galimybė – pirkite internetu, taip kas kartą dėdami prekę į krepšelį matysite sumą, kuri susidaro. Taip pat į parduotuvę nereikės vestis vaikų, kurie dažnai reikalauja produktų, kurių tikrai nereikia.
 • Pagalvokite, kokias svarbiausias skolas ar jų dalį galite apmokėti iškart ir tai padarykite.
 • Susitarkite su banku, kad sąskaitos, kurias gaunate, būtų apmokamos automatiškai. Taip užtikrinsite, jog nieko nepraleisite. Tai gali būti sąskaitos už telefoną, paskola už būstą ar automobilį.
 • Nuspręskite, kokią dalį pinigų galite atsidėti taupymui. Tai gali būti ir visai nedidelė dalis, tačiau po kelių mėnesių jau turėsite papildomų pinigų netikėtiems atvejams ar savo pramogoms. Anot specialistės, geriausia, jei taupymui atidėti galėtumėte 20 proc. savo namų ūkio pajamų.
Skirkite laiko sau

Finansinių problemų sprendimas užima nemažai laiko ir susideda iš daugybės mažų žingsnelių. Atsižvelgiant į dabartinę ekonominę situaciją, nereiktų tikėtis, jog visos problemos dings per mėnesį – tam reikia laiko ir pastangų. Psichologė U. Juodytė primena, kad bet kuriuo atveju reikėtų nepamiršti ir savęs.

Štai žingsniai, kurie padės išmokti atsipalaiduoti, stojus sudėtingai finansinei situacijai:

 1. Visų pirma, pripažinkite sau, kad turite finansinių problemų. Tik tai pripažinus bus įmanoma pradėti su tuo tvarkytis ir gyventi ramiau.
 2. Pasidalinkite savo problemomis su žmonėmis, kuriais pasitikite. Taip galite padėti ne tik sau, bet ir kitiems – galbūt sužinosite, kad ir jūs galite padėti savo žiniomis ir kartu pajausti, jog esate ne vienas, sprendžiantis įvairias finansines problemas ar jaučiantis nerimą dėl dabar vyraujančio neapibrėžtumo.
 3. Subalansuokite problemos dydį. Atsitinka taip, kad be konkrečios problemos žmogus nieko daugiau ir nebemato. Tad svarbu nukreipti mintis kita kryptimi, pamatyti ir gerų dalykų, paklausti savęs, už ką šiandien galiu savimi pasidžiaugti.
 4. Būsenas ir emocijas padeda keisti bendravimas su pozityviais žmonėmis, daugiau laiko praleidžiant lauke, judant, subalansavus poilsio ritmą. Kiekvieną dieną skirkite bent 10 minučių tik sau. Pagalvokite, ko šią akimirką labiausiai norisi, ir pasistenkite sau tai duoti.
 5. Prisiminkite, kad viskas kinta, tad ir sudėtingos situacijos nesitęsia amžinai. Svarbu išgyventi jas su atjauta sau ir žengti bent mažus žingsnius situacijos sprendimo link.

Iliustracija iš psichologės Ugnės Juodytės asmeninio archyvo.

____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Darbas ir vaikų priežiūra – Kamilės startuolis YOOPIES siūlo viską suderinti

 


1 Komentaras

 1. Statybosabc

  2020 lapkričio 22 prie 20:20

  Ačiū jums už šį straipsnį.

  https://www.statybosabc.lt/griovimo-darbai/

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.