Pinigai

Subsidija mikroįmonėms: paskirstyta 37 mln., VMI dėl to netikrins

Print Friendly, PDF & Email

Labai smulkioms – iki devynių darbuotojų turinčioms – įmonėms jau skirta 36,7 mln. eurų subsidijų. Parama paskirstyta 17 041 mikroįmonei, praneša Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Valstybinė mokesčių inspekcija žada, kad negrąžinama subsidija mikroįmonėms jas pasieks iki gruodžio ir sklaido gandus, jog tokia parama patikrinimų neužtrauks.

„Dedame visas pastangas, kad parama įmones pasiektų kuo greičiau. Vien per pirmadienį beveik 10 tūkst. įmonių paskirstyta arti 26 mln. EUR subsidijų. Pinigai per Nacionalinį bendrųjų funkcijų centrą įmones turėtų pasiekti per vieną darbo dieną“, – sako laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimanas Vačiūnas.

Bendrovės paramos gali kreiptis nuo gegužės 12 dienos, ji išmokama per tris dienas. Kvietimai įmonėms bus siunčiami iki gruodžio 1 dienos arba kol bus paskirstyta visa numatyta subsidijų suma – 100 mln. EUR.

Kriterijai, pagal kuriuos įmones atrinko VMI:
  • Š. m. gegužės 1 d. įmonėje dirbo ne mažiau kaip 1 ir ne daugiau kaip 9 darbuotojai;
  • Įmonė yra įtraukta į VMI sudarytus nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašus;
  • Įmonė 2019 m. sumokėjo gyventojų pajamų mokestį į savivaldybės ir valstybės biudžetus;
  • Įmonė nėra bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar likviduojama.

Pažymėtina, jog VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra savo ruožtu taip pat vertina VMI atrinktas mikroįmones ir nustato didžiausias leistinas pagalbos (de minimis) sumas, nustatytas Europos Komisijos reglamentu.

„Įmonėms nereikia pačioms vertinti savo atitikinimo nustatytiems kriterijams ar ieškoti paraiškos formos, tai padarėme už jas“, – teigia VMI vadovė Edita Janušienė. Ji pažymi, kad kvietimuose įmonėms pateikiama ir nuoroda į paraiškos formą subsidijai gauti, kurią tereikia užpildyti ir pateikti per Mano VMI.

Gavusi įmonės paraišką, VMI apskaičiuoja jai priklausančią galimą subsidijos sumą ir apibendrintą informaciją pateikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijai. Pastarajai priėmus teigiamą sprendimą dėl subsidijos skyrimo, įmonei skirtas subsidijos lėšas perves Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras.

Subsidija mikroįmonėms bus skiriama iki gruodžio

Subsidija apskaičiuojama pagal įmonės 2019 metais sumokėtą gyventojų pajamų mokesčio sumą:

  • Jei įmonės 2019 metais sumokėtas GPM siekia iki 1 tūkst. EUR, skiriama minimali 500 EUR subsidija;
  • Jei įmonės 2019 metais sumokėtas GPM sudaro nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. EUR, skiriama 1 tūkst. EUR subsidijos suma;
  • jei pareiškėjo 2019 metais sumokėta GPM siekia daugiau nei 2 tūkst. EUR, subsidijos suma sudaro pusę pareiškėjo per 2019 m. sumokėto GPM.

Nepaisant gerų norų, dalis mikroįmonių savininkų teigia po šiai dienai negaunantys jokio VMI kvietimo kreiptis dėl subsidijos, nors tenkina visus kriterijus.

„Skvernelis: antradienį startuoja paketas subsidijos mikroįmonėms, penktadienį gaunate pinigus. Rezultate: iki dabar nėra kvietimo teikti paraišką subsidijai, VMI telefonu nieko nemato ir negali matyti pagal įmonės kodą, o VMI e-mail chat’botas turi vieną vienintelį atsakymą, kad kvietimai išsiųsti ir pasakoja, kaip pinigai pasieks sąskaitas“, – neslėpdamas ironijos, feisbuke rašo Justas Gavėnas, konsultacinės agentūros „Talentų namai“ vadovaujantysis partneris.

Justui antrinančių verslininkų netruko atsirasti. „O naujoms įmonėms, spėju, pasilaidoti, ir kaip Eurovizijoje pabandyti iš naujo?“, – kandžiai replikavo viena versli mama.

Susidariusią situaciją paprašėme pakomentuoti VMI komunikacijos vadovę Rūtą Asadauskaitę.

Pasak jos, ar įmonės atitinka LR Vyriausybės nustatytus kriterijus subsidijai gauti, vertina VMI bei kitos institucijos: VšĮ LVPA, Konkurencijos tarnyba. „Kadangi įmonės yra skirtingos, jų vertinimo trukmė taip pat gali skirtis. Siekiant maksimaliai greito proceso, daliai įmonių, kurių atitikimo kriterijams vertinimas baigtas, nedelsiant suformuoti ir išsiųsti kvietimai, nelaukiant, kol bus pilnai baigta vertinti visa aibė“, – teigia VMI atstovė.

Jeigu šiuo metu įmonės nėra nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašuose, bet ji atitinka kitus kriterijus subsidijai gauti ir yra nukentėjusi nuo pandemijos, ji turi pateikti prašymą dėl mokestinių pagalbos priemonių taikymo VMI. Kai tokia įmonė yra įtraukiama į nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašą, ji gali pretenduoti į subsidiją.

„VMI kas 7 dienas atnaujina duomenis apie įmones galinčias gauti subsidiją ir joms išsiųs kvietimus per Mano VMI“, – portalui VERSLI MAMA raštu atsiųstuose atsakymuose nurodo R. Asadauskaitė.

Kvietimai įmonėms bus siunčiami iki gruodžio 1 d., arba, arba kol bus paskirstyta visa numatyta subsidijų suma.

Ar jau gavote subsidiją?
Gandus vadina nepagrįstais

Interneto pokalbiuose taip pat netruko pasklisti gandas, esą tokia subsidija mikroįmonėms – tarsi lazda su dviem galais. Atsirado tvirtinančių, kad gavus tokią subsidiją, gana greitai teks sulaukti ir VMI patikrinimo. VMI atstovės paklausėme, kiek tokiuose ganduose tiesos.

„Gandas yra niekuo nepagrįstas. Atrenkant įmones kontrolės veiksmams, VMI vertina jų rizikingumą pagal konkrečius kriterijus. Subsidijos išmokėjimas įmonės rizikingumo nekeičia; ryšio tarp subsidijos išmokėjimo ir VMI kontrolės veiksmų nėra“, – patikino R. Asadauskaitė.

SVARBU

Reikalavimus atitinkanti mikroįmonė gauna kvietimą teikti subsidijų paraišką per autorizuotų elektroninių paslaugų sistemą Mano VMĮ. Išsiųstame kvietime pateikiama nuoroda į subsidijos paraiškos formą ir informacija, kur pateikti paraišką gauti subsidiją.

Priemonės įgyvendinimą administruoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija, priemonę įgyvendina VMI ir VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra. Mokėjimus vykdo Finansų ministerijai pavaldus Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras.

Iliustracija iš portalo VERSLI MAMA archyvų.

_____________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

DUK apie išmokas savarankiškai dirbantiems

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.