Aktualu

Turtinga moteris Jolanta: didžiausias moters turtas yra ji pati (II)

Print Friendly, PDF & Email

Jolantos asmeninio archyvo nuotr.

Pirmojoje pasakojimo dalyje palikome Jolantą Chlevickienę ilgam kaip šimtmečiai savaitgaliui, belaukiančią atsakymo, kaip gi bus su ta Turtinga moterimi: parduos ar neparduos? Gerokai vėliau Jolanta prasitars, kad lygia greta ėjo ir klausimas: o iš kur šiam pirkiniui paimti pinigų?   

„Buvo nedrąsu, bet susikaupiau ir pasiūliau pardavėjai leisti man svetainę Turtinga moteris įsigyti išsimokėtinai. Neprašiau nuolaidų, nedrįsau, nors turėjau besistebinčių patarėjų, už ką čia apskritai mokėti. Kartu su šiuo tinklalapiu gavau el. knygyno tiekėjus ir realius klientus – gali iš karto imti ir dirbti. Buvau ragavusi buhalterijos mokslų, pasiskaičiavau, kad visi galai logiškai sueina ir pirkinys pasiteisina“, – kokiais argumentais vadovavosi įsigydama verslą, vardina pašnekovė.

Kai vyrui prisipažino, kad eina daryti verslo, šis verslo idėją išklausė mediniu veidu ir tarė: „Jeigu turi pinigų – daryk“. O Jolanta jau turėjo planą: „Jeigu bus lemta – gausiu aš tų pinigų“. Pirmajai įmokai susimetė su mama.

Įsivaizduokime tuometę mūsų šeimos situaciją: paskola, lizingai, vyras, dirbantis statybų sektoriuje, jo specialybei žiemą darbo praktiškai nėra, ir aš, valstybės tarnautoja, be pradinio kapitalo, be verslo ir pardavimų patirties,  išeinanti į kažkokią „Turtingą moterį“, kuri realiai dar neturi nei jokio turto, nei uždarbio.

„Visokių tų nuomonių buvo iš aplinkos, bet tąsyk man pavyko atsilaikyti“, – prisipažįsta. Juolab kad jausmas, jog šis verslas prasmingas, kad jame galima realizuoti save ir būti naudinga, nė akimirkai neapleido. Kaip ir nuostata, kad geriau kartą surizikuoti ir išbandyti – tebūnie nepasiseks, negu sėdėti ir nieko nedaryti.

Vos pasirašiusi projekto pirkimo ir pardavimo sutartį, Jolanta užsisakė antspaudą su logotipu Turtinga moteris. Tą dieną, kai atsisveikino su samdomu darbu, atsinešė daugybę naujų savo vizitinių kortelių ir, štampuodama jas naujuoju antspaudu, drąsino save priimti vieną iš svarbiausių savo profesinio gyvenimo sprendimų. Kolegės atsisveikindamos linkėjo visokeriopos sėkmės ir sakė, kad jei veikliajai bendradarbei tame projektėlyje nepaeis, lauks grįžtančios tęsti karjeros atgal į Darbo biržą.

Tai buvo beveik prieš ketverius metus, rugsėjį.

Tikslinė grupė – mažai kam įdomi

Kaip ir daugelis žmonių-orkestrų, Jolanta visas Turtingos moters idėjas sugalvoja ir įgyvendina pati. Tiesa, neslepia, kad pirmieji treji metai buvo išties sudėtingi. „Bet viduje aš visada žinojau, kad treji veiklos metai bus tas taškas, po kurio ateis esminis lūžis“, – tvirtina. Pradėjus domėtis kitų moterų arba lektorių verslo istorijomis, vidinis žinojimas tik pasitvirtino: per pirmuosius trejus metus reikia rasti tokį produktą, kuris leistų verslui išgyventi, o ilgainiui rasis ir kaip uždirbti.

Tuo metu, kai išeidama iš darbo dalino vizitines korteles su antspaudu Turtinga moteris, Jolanta buvo 100 proc. įsitikinusi, kad pirmosiomis jos mokymų klientėmis taps buvusios bendradarbės. Tačiau į Jolantos organizuojamus ir vedamus renginius atvyko vos  kelios jų.

„O tokių lūkesčių turėjau, – neslepia. – Dabar žinau, kad buvę geri darbiniai santykiai nėra ta priežastis, kad kolega taptų pirmuoju klientu. Reikėjo laiko suprasti, kad ne kiekvienam  įdomu asmeninis tobulėjimas ir verslumas, ir tai yra natūralu. Ir turiu liautis ieškoti atsakymo, ar čia su manim, ar čia su kolegom kažkas negerai.“

Nepaisant to, Jolanta šventai įsitikinusi, kad kolegos jos nepamiršta ir rekomenduoja, net jei mokymuose nesilanko. Iš kur toks tikrumas? „Jaučiu palaikymą. Yra, kurios seka mane feisbuke, susitikusios nuoširdžiai teiraujasi, kaip man sekasi“, – buvusių darbo santykių tvarumu tiki pašnekovė.

Supratau, kad „Turtingą moterį“ reikia pozicionuoti ne kaip vestuvių ar šeimos švenčių, o kaip mokymų ir dalykinių renginių organizavimo verslą. Orientavausi labiau į fizinius asmenis, negu į įmones: įmonės ir taip turi daug renginių, o į smulkų, pirmuosius žingsnius pradedantį verslą mažai kas kreipia dėmesio, nes jo maža perkamoji galia. Kadangi neturiu tikslo per pirmąjį veiklos penkmetį susikrauti milijono, leidžiu sau dirbti su segmentu, kuris realiai mažai kam įdomus.

Lūkesčiams prisivilioti buvusių kolegų nepasiteisinus, iš pradžių teko padirbėti su savuoju ego, o paskui – ieškoti būdų, kaip pritraukti daugiau klientų. Kad Turtinga moteris turėtų iš ko gyventi, Jolanta iš pradžių tapo mokymų renginių partnere už komisinį atlygį. Ypač pavyko vienas didelis projektas, kuriame talkino kaip pardavimų partnerė  – iš jo uždirbti pinigai leido už elektroninę svetainę turtingamoteris.lt atsiskaityti per pusmetį, nors išsimokėjimo sutartis buvo pasirašyta metams. O bendras darbas su šio projekto komanda iki renginio ir renginyje tapo puikia mokykla, leidusia perprasti, kaip veikia internetiniai projektai ir mokymų verslas.

Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis!

Pelningasis projektas baigėsi, prekės ženklas ir svetainė – išmokėti. Kas toliau? Reikia naudingų ir perkamų produktų.

„O aš viskame – naujokė. Kurti naujų produktų nemoku. Pardavinėti nemoku. Stebiu, kas, ką ir kaip daro – pati taip nemoku. Juk prieš gerą dešimtmetį baigti švietimo vadybos mokslai buvo orientuoti į švietimo įstatymais reglamentuotos organizacijos veiklos organizavimą.  Visko reikia mokytis!“ – atėjusį skausmingą suvokimą, kad į verslą pasuko neturėdama jokių bazinių žinių, prisimena Jolanta. Kita vertus, iš kur būtų galėjusi jų gauti, jei artimoje aplinkoje su individualios veiklos pažyma dirba tik vienas vienintelis žmogus – sutuoktinis, o visi kiti – samdomi darbuotojai?

Taigi, visus pirmuosius verslavimo metus pačią produktyviausią – pirmąją – dienos pusę teko skirti mokymams: atsikėlusi 6 val. ryto, iki šeima atsibus ir išeis į darbus, Turtinga moteris užsidėdavo ausinuką ir žiūrėdavo vaizdo mokymus arba krimsdavo knygas. Nuo 8 val., namams ištuštėjus, mokymų jau būdavo galima klausytis garsiai ir tuo pat metu nudirbti buities darbus – nes jeigu mama neina į darbą, ji juk nedirba! Vadinasi, namie privalo būti paruošti ir pietūs, ir vakarienė.

„O savo verslui reikalingus darbus irgi turi padaryti – niekam neįdomu, kad pati skrajučių maketuoti nemoki ir prie šio, profesionalui paprasto darbo, pati dvi dienas krapštaisi. Ir vis tiek darai didelę pažangą: greta namų ruošos ir ūkio darbų sukuri skrajutę, kurios niekada iki tol nekūrei. Tokių niekada nedarytų darbų mano versle ištisai buvo kone visus pirmuosius dvejus metus“, – prisimena mokslų kainą.

Vienas iš didžiausių iššūkių moteriai, pradedančiai pirmuosius verslo žingsnius – palaikymo trūkumas ir drastiškai kritęs socialinis statusas. Ir dar prie viso to prisideda finansinis nuosmukis. Viską, kiek uždirbi, išleidi reikiamų kompetencijų ir svetainės tobulinimui.

Kai iškildavo klausimas, kiek Turtinga moteris prisideda prie šeimos biudžeto, dažnai paaiškėdavo, kad visą finansinę naštą ant savo pečių tenka tempti vyrui. Kartais toji šneka išeidavo garsiai, ir pastabų mamai pareikšdavo net vaikai: tu čia nieko neuždirbi, gana, grįžk į normalų darbą. „O tada lieka įkvėpti, iškvėpti, užsirašyti didesnius tikslus ir veikti. Silpnumo akimirkomis kildavo minčių keisti pavadinimą, kad išvengčiau paradoksalaus neatitikimo, bet, laimei, buvo tiek veiklos, kad to užmojo įgyvendinti nepavyko“, – atvirai kalba apie verslo pradžią lydėjusius sunkumus.

Dukters kelią į verslą išgyveno ir tėvai. Jei dirbant valstybės tarnyboje, pinigai ateidavo nustatytu laiku ir buvo nesunku apmokėti paskolas ar padengti kitas einamąsias išlaidas, pradėjusi dirbti sau, pajamos kuriam laikui krito iki nulio. Iki nulio smuko ir socialinis statusas – pasirodo, Jolantos žinių ir patirties visiems labiau reikėjo kaip Darbo biržos atstovės, o ne kaip Turtingos moters.

Bet, kaip kažkas yra sakęs, tamsiausia būna prieš aušrą.

Lūžio taškas

2017 m. sausio 1-ąją Jolanta pasitiko kupina naujų idėjų ir ryžtingai nusiteikusi – Kovo 8-osios proga padarys tiesioginę konferenciją moterims internetu: suburs lektorių kolektyvą ir visą savaitę transliuos paskaitas karjeros, verslumo, finansų, moteriškumo ir moters balanso temomis. Lyg tyčia į elektroninį paštą atėjo laiškas su internetinio seminaro nuoroda. Pačiu laiku – lektorius dalinosi patirtimi, kaip organizuoti internetinę konferenciją. Savąją jis ruošė 4–5 mėnesius su komanda. „O komanda Turtingos moters esu aš ir turiu 2 mėnesius…“ – nutęsia.

Ši konferencija man buvo svajonė, bet tuo pačiu ir iššūkis – be biudžeto ir be rėmėjų. Kaip tų rėmėjų susirasti – supratimo jokio. Patalpoms pinigų nėra, tad beliko vienintelė erdvė – internetas. Ir vis vien po bemiegių naktų startavau kaip suplanavusi, kovo 6 dieną.

Nepaisant visko, Jolantai pavyko suburti 15 lektorių ir surinkti apie 1500 naujų kontaktų. Tiesioginei konferencijos transliacijai pritrūko drąsos (pastebėjote, kaip dažnai ji mini drąsą?), todėl visą vasario mėnesį vyko paskaitų įrašai, o kovo 6–10 dienomis kiekvieną vakarą pasirodydavo po 3 internetinius seminarus. Tos veiklios, verslios ir turtingos, kurios dėl kokių nors priežasčių šių seminarų nežiūrėjo kovo vakarais, dar gali įsigyti šių 15 paskaitų komplektą ir perklausyti joms patogiu metu čia.

Geri atsiliepimai po pirmosios internetinės konferencijos paakino imtis dar vienos temos – apie namų tvarką ir vidinę harmoniją. Dar 2016 metais rudenį susiradusi japonišką  sistemą praktikuojančią lektorę, Jolanta kartu su ja sukūrė internetinę programą su 5S mokymais, praktinėmis užduotimis ir  besitvarkančių dalyvių bendruomene feisbuke. Programos metu dalyviai klausosi paskaitų ir po jų tvarkosi savo garažus, biurus ir namus. Kad tema itin aktuali, liudijo beveik šimtas programoje dalyvavusių dalyvių.

Taigi, gegužės pirmąją savaitę startavo konferencija internetu, skirta namų tvarkai. Kiekvieną vakarą transliuotas vienas pranešimas susijusia tematika – tai leido dar labiau atnaujinti kontaktų sąrašą. „Visi šie projektai ir yra tas įdirbis, ant kurio kaip ant postamento statau tolesnes Turtingos moters veiklas“, – apibendrina.

Tik vėl klausimas – kokios tos veiklos turėtų būti, kad moterys norėtų jose dalyvauti? „Juk dabar visi apie viską kalba! Galiu kalbėti apie laiko planavimą – tai didžiulė mano aistra, bet ne visoms tai įdomu. Ankstesniais metais buvusi populiari moteriškumo tema populiarumo nustojo. Tad ką daryti su surinktu kontaktų tinklu, kokį produktą jam pasiūlyti?“ – prabyla apie dar vieną perprastą verslo žaidimų taisyklę: susirinkti žmonių kontaktus – dar ne viskas, kaip ir ne garantija, kad apčiuopiama šių žmonių dalis taps pinigus mokančiais klientais.

Viskas yra tada, kai naudą iš surinktų kontaktų gauna ne vienas, o visi.

Sėkmės formulė

Jolanta neslepia: daryti kontaktų renginius buvo sena jos svajonė. Iš literatūros žinojo, kad tokie kontaktų renginiai – gera priemonė naujiems ryšiams megzti. O ryšiai aktualu tiek pradedant verslą, tiek jį plečiant. Beliko sugalvoti, kaip tai įgyvendinti realybėje ir ne kokiame nors aktyvių žmonių gausiame Vilniuje, o Šiauliuose. Kaip sukviesti verslius vietos žmones, kurie visada alksta klientų, partnerių, bendraminčių, ir už tai dar gauti atlygį?

Praėjusią vasarą įdėjusi daugybę pastangų, ieškodama norinčiųjų tapti Turtingos moters komandos dalimi ir organizuoti tokius kontaktų ir kitus renginius, Jolanta pasijuto esanti viena lauke karys – išgerta kava ir dešimtys pašnekesių su pasiūlymu susidomėjusiomis moterimis komandos nesulipdė.

Net jei duodi moteriai sistemą, kaip renginius organizuoti ir parduoti, namų aplinka ir buitis ją numuša nuo ritmo, visi organizaciniai darbai pradeda atrodyti labai sudėtingi ir galiausiai tokia patikėtinė nieko nepradeda daryti.

Supratusi, kad turi ir toliau orientuotis į moterišką auditoriją, Jolanta pamažu pradėjo dėlioti savąją sėkmės formulę. Koks metas būtų tinkamas moterims ateiti į tokius kontaktų renginius? Paprastai visi vakarai ir taip užimti, skiriami šeimai, saviugdai arba pramogoms.

„Buvau skaičiusi, kad Japonijoje mokytis pardavimo, verslumo, bendravimo ir kitų svarbių dalykų verslas praktikuoja rytais, o per dieną šias žinias taiko darbe. Mane sužavėjo ir verslo rekomendacijų organizacijos BNI modelis, kai verslo pusryčių renkamasi dar prieš 7 val. ryto – bet moterims tai per anksti“, – klausdama savęs ir pati sau atsakydama, ieškojo geriausio varianto.

Išmąsčiusi, kad vaikai į darželius ir mokyklas išeina iki 8 valandos, nusprendė, kad atvykti į kontaktų rytmečius moterims tiktų nuo 8.30 val. Sėdėti juose pusdienio neišeina, nes dar reikia užsidirbti ir pasirūpinti klientais. Kadangi klientai iki 10 val. paprastai nėra aktyvūs, vadinasi, susitikimą reikia baigti iki dešimtos – taip išsigrynino auditorijai tinkamą laiką.

Kad rytmečio susitikimai nebūtų vien plikas apsikeitimas kontaktais, jų pradžioje sugalvojo įterpti trumpą paskaitą kokia nors verslui aktualia tema (atlikusi klienčių apklausas internetu, išsiaiškino, kas moterims įdomu) arba apie moterų įkurto verslo sėkmės istorijas. Pirmasis renginys Šiauliuose buvo nemokamas ir sulaukė didelio pasisekimo. „Esu labai dėkinga Verslios Lietuvos bendradarbystės centro „Spiečius“ bendruomenei ir mentorei, nes viskas, ką nuveikiau per 2017 metus, iš esmės buvo nuveikta su jų palaikymu ir pagalbaׅ“, – kalbėdama apie Verslių moterų kontaktų rytmečių pradžią, visų nuopelnų neprisiskiria vien sau.

Bet gal irgi dėl to drąsos trūkumo?

Trečiojoje pasakojimo dalyje po savaitės skaitykite:

Pirmasis Verslių moterų kontaktų rytmetys įvyko praėjusių metų rugpjūčio 9 dieną. Buvo abejonių, ar moterys ateis – juk vasara! Startinis  renginys, surengtas bendradarbystės centre „Spiečius“, buvo nemokamas, tad moterų susirinko gausiai ir atsiliepimai buvo labai geri. Pasitarusi su dalyvėmis, apsisprendžiau rengti tokius renginius kiekvieną trečiadienį. Teko apgalvoti ir apskaičiuoti bilieto kainą, kad ši paslauga taptų prieinama toms, kurios dar tik pradeda verslą ir stokoja palaikymo, klientų bei rekomendacijų, o kartu padengtų ir renginio organizavimo sąnaudas. Iki dabar jau yra įvykę daugiau nei 60 tokių rytmečių visoje Lietuvoje.

Taip pat skaitykite, žiūrėkite ir klausykite:
Turtinga moteris Jolanta: didžiausias moters turtas yra ji pati (I)
NIEKADA NEVĖLU Zervynose: rugpjūčio stovykla veiklioms, verslioms ir turtingoms
Dr. Janina Radvilė: imkime ir darykime pačios! (2017-12-30)
  1. Edita Esenku says:

    Džiaugiuosi, kad Jolanta įveikė gyvenimo iššūkius ir ėmėsi verslių moterų rytmečių organizavimo – man jie davė labai daug, todėl esu labai dėkinga!

  2. Didelius išbandymus gauna tik stiprus žmonės!
    Ačiū, Jolanta, kad Tavo Turtinga moteris jau Tavo darbo su ja pradžioje padėjo man pravėsti pirmus mokamus mokymus. Supratau, kad to reikia Lietuvos žmonėms. Ir Tavo dėka tą pirmą sezoną kartuojau net 4 kartus 🙂
    AČIŪ!

  3. kokia šaunuolė.. visiškas pavyzdys visoms mums, kurios bijome ko nors imtis!! va ką reiškia optimistiškas požiūris į priekį. o šiaip dar dalykas, sunku, kai vyrai mumis nepatiki.. man taip buvo, kai norėjau gabalą žemės parduot, kad būtų pinigų verslui, vyras sakė, kad tik išmesiu pinigus.. tai viską dariau pati, ieškojau daugiau informacijos. žemes pardaviau, su pinigais dar galvoju ką daryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.