Gyvenimas nuo algos iki algos, arba Kaip kaupiamos santaupos

finansinis charakteris_versli mama

Jeigu svajojate pradėti verslą, vienas iš jo finansavimo šaltinių gali būti santaupos. Finansų specialistai dalinasi įžvalgomis, kaip jų sukaupti.    

Kaip rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) iniciatyva atliktas tyrimas, lietuviai suvokia, kaip sudurti galą su galu (gyventi nuo algos iki algos), tačiau kaip taupyti ateičiai, kaip planuoti finansus 10, 20, 30 metų į priekį, mums yra neatrasta žemė. Tyrimo duomenimis, tik apie 15 proc. Lietuvos gyventojų galima būtų vadinti finansiškai išprususiais, rašoma pranešime spaudai.

Anot psichologų, pastovus gyvenimas ant finansinės ribos žalingas savijautai ir net santykiams šeimoje. Negana to, kaip pastebi Krizių įveikimo centro psichologai, lietuviai labai jautrūs finansiniams sunkumams, pasikeitimams darbe. Kad jaustumėmės ramiau netekę darbo ar sumažėjus pajamoms, sukauptos santaupos turėtų siekti bent 3 mėn. išlaidų dydį.

Iš ko pradėjote verslą?
  • Pridėk savo atsakymą
Santaupų kaupimo pradžia

Daugelis turi įsipareigojimų, kuriuos nuosekliai moka kiekvieną mėnesį. Tai ne tik būtinosios išlaidos, kaip būsto nuoma ar komunaliniai mokesčiai, bet ir kiti finansiniai sandoriai, paskolos.

Kaip teigia „General Financing“ Klientų sėkmingos patirties vadovas Skirmantas Ketvirtis, kintant vartotojų įpročiams, jiems orientuojantis į dabarties gerovę, kinta ir skolinimosi, kaip finansų planavimo, vertinimas. Tiesa, kartais tai gali pakišti koją – skolinamasi neįvertinus savo finansinių galimybių, visų galimų mokesčių ir (ar) nepasiliekant „laisvų“ pinigų, užtikrinančių finansinį stabilumą.

Norint pakeisti situaciją ir sukaupti santaupų, pirmiausia, reikėtų pasidaryti paprastus namų darbus: susirašyti turimas paskolas, išskaidyti, kiek jų įmokoms skiriama per mėnesį, ir kiek laiko šias įmokas dar reikės mokėti. Tada jau galima ieškoti išeities, kaip kiekvieno mėnesio įsipareigojimus sumažinti, pavyzdžiui, padalinant juos ilgesniam terminui.

Pašnekovo teigimu, vienas iš būdų perplanuoti finansus yra refinansavimas. Jo metu visos turimos paskolų sutartys iš skirtingų teikėjų perkeliamos pas vieną, vietoj kelių mokama viena mažesnė mėnesinė įmoka, pats asmuo susidėlioja sau patogų mokėjimų grafiką. S. Ketvirtis pastebi, kad dėl refinansavimo paslaugos kreipiasi tiek didžiųjų bankų, tiek mažesnių rinkos žaidėjų klientai: apie 70 proc. jų gali minėta paslauga pasinaudoti.

Nuoseklios išlaidų dalybos

„General Financing“ Klientų sėkmingos patirties vadovo teigimu, norint atlyginimo dienos laukti ramiai, atidžiai perplanuoti reikia ne tik turimas paskolas, bet ir kitas išlaidas.

„Savo mėnesio išlaidas padalinkite į kelias dalis ir surašykite, kiek lėšų skiriate kiekvienai iš jų: komunaliniams mokesčiams, nuomai ar įmokai už būstą, maistui, turimiems finansiniams įsipareigojimams, sveikatinimo ir grožio paslaugoms, švietimui ir saviugdai, hobiams bei pramogoms. Taip atrasite, kur galite sutaupyti, o kuriai sričiai – paskirti daugiau. Juk verčiau išmokti naują kalbą ir vėliau tai išnaudoti ieškant geresnio darbo, nei kasdien pietauti kavinėse“, – pataria S. Ketvirtis.

Svarbu nusimatyti ir tai, kiek pinigų kiekvieną mėnesį atsidėsite taupymui ir per kiek laiko sukaupsite 3 mėnesių išlaidų dydžio finansinį rezervą. Rekomenduojama suma turėtų siekti 10 proc. mėnesio pajamų

Galiausiai, reikėtų sugalvoti, kam taupysite toliau, jį surinkus, – gal tai bus ilgai planuotas verslo įsigijimas, nauji įgūdžiai ar kelionė svetur. Specialisto teigimu, ilgalaikis tikslas padės visko nemesti po mėnesio ar kelių ir vėl negrįžti į gyvenimo nuo atlyginimo iki atlyginimo ritmą.

4 galimi taupymo būdai

Mokėjimų valdymo paslaugas teikiančios bendrovės „Sergel“ vadovė Toma Matutytė pažymi, kad nors pirkti yra smagiau nei taupyti, vis dėlto atsidėti santaupų – neišvengiama būtinybė. Mat turint tam tikrą kiekį pinigų juodai dienai, ženkliai paprasčiau valdyti finansinius nesklandumus, pavyzdžiui, sutvarkyti netikėtai sugedusį automobilį ar įsigyti naują telefoną, kai senasis nebepataisomas. Taip pat taupant sistemingai galima įgyvendinti savo mažesnes ar didesnes svajones – pradedant atostogomis ir baigiant pradiniu įnašu būstui įsigyti.

Toma dalinasi 4 patarimais, kurie padės norintiems pradėti taupyti ir tai daryti nuolat.

1. Išsikelkite trumpalaikius ir ilgalaikius taupymo tikslus

„Prieš pradėdami taupyti, turite nuspręsti, kodėl norite sukaupti tam tikrą pinigų sumą. Naujųjų metų pradžia puikus metas tai padaryti. Galbūt siekiate sukaupti pinigų vestuvėms ar norėtumėte išvykti į kelionę? Išsikėlę tikslus, žinosite, kam taupote, ir tai suteiks motyvacijos“, – sako specialistė.

Patariama apsibrėžti ne tik tai, ko norite, bet ir kada norite tai gauti. Nusistatykite trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus. Pavyzdžiui, trumpalaikis tikslas galėtų būti po metų išvažiuoti atostogų, kurios kainuoja kelis tūkstančius eurų. Ilgalaikiai tikslai keliami labiau į ateitį, kaip antai po penkerių metų sukaupti pradinį nuosavo būsto įnašą.

Pasitreniravimui siūloma pirmiausia išsikelti trumpalaikį tikslą, kuris nebūtų sunkiai pasiekiamas, tačiau pakankamai svarbus jums. Pasiekti mažesni tikslai paskatins ir toliau po truputį taupyti, įgyvendinant kitus norus.

2. Sekite savo asmeninį biudžetą

„Pirmasis žingsnis pradedant taupyti – aiškiai žinoti, kiek iš viso pinigų gaunate ir kiek išleidžiate. Tokiu atveju svarbu sekti visas savo išlaidas, net ir pačias mažiausias – nuo pinigų, kuriuos išleidžiate kavos puodeliui mieste, iki sumos, kurią skiriate būsto išlaikymui“, – pastebi Toma.

Specialistė pataria išlaidas suskirstyti į tam tikras kategorijas. Išlaidas galite skirstyti į didesnes kategorijas, pavyzdžiui, būsto ir komunalinės, transporto, fiksuotas, nebūtinąsias išlaidas arba galite viską išskirstyti dar smulkesnėmis grupėmis – svarbiausia rasti sau patogų būdą. Išlaidų išskirstymas leis vizualiai matyti, kokią konkrečią sumą pinigų skiriate kiekvienai kategorijai, o tai padės paprasčiau nusistatyti taupymo lėšų dydį.

3. Nustatykite, kiek norite atsidėti santaupoms kiekvieną mėnesį

Kai jau žinote, kiek tiksliai sudaro jūsų gaunamos pajamos ir išlaidos, tuomet patariama įsivertinti, kiek vertėtų atsidėti santaupoms.

„Standartiškai yra patariama kas mėnesį atsidėti mažiausiai 10 proc. gaunamų pajamų. Šis taupymo būdas yra geras atspirties taškas norintiems išsiugdyti taupymo įprotį. Vėliau, pavyzdžiui, išaugus mėnesinėms pajamoms, taupomą pinigų sumą galima didinti iki 20–30 proc.“, – pataria „Sergel“ vadovė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį į auksine vadinamą finansų valdymo taisyklę 50/30/20. Remiantis šiuo finansinių srautų valdymo principu, 50 proc. mėnesinių pajamų turėtų būti skiriama būsto išlaikymui ir kitiems mokesčiams sumokėti bei būtiniausioms reikmėms – tokioms, kaip maistas ar higienos priemonės, įsigyti. 30 proc. pajamų turėtų būti išleisti savo nuožiūra. Dažniausiai į šią sumą įeina mokestis už pramogas ir išlaidos ne pirmos svarbos pirkiniams. O ilgainiui ne mažiau nei 20 proc. mėnesinių pajamų kas mėnesį vertėtų atsidėti santaupoms.

4. Taupykite kasdien

„Sergel“ vadovė įsitikinusi, jog turėti trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų sąrašą bei susiplanuoti savo pajamas, išlaidas ir santaupas – puikus startas, tačiau svarbiausia taupymą paversti reguliariu procesu: „Taupyti reikia ne tik atostogoms, namui, vestuvėms. Reikia rasti būdą, kuris padėtų išleisti mažiau kasdien. Pavyzdžiui, apsipirkdami maisto prekių parduotuvėje daugiau dėmesio skirkite prekėms su nuolaidomis ar vykite į parduotuvėje, kurioje daugiau akcijų“.

Toma teigia, jog jeigu kasdien negalite taupyti tiek pinigų, kiek rekomenduojama ar tiek, kiek norėtumėte patys, tuomet kaskart atsidėkite bent šiek tiek. Pats paprasčiausias būdas – visus metus kiekvieną dieną į taupyklę įmesti bent po vieną eurą. Taip metų pabaigoje jau turėsite sukaupę 365 eurus.

______________________________________________________________________________________

Taip pat skaitykite:

Mokesčių lengvatos pirmam verslui – 5 mln. EUR


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0