Veidai

Joana Smirnovienė – daugiavaikė mama, griaunanti stereotipus apie moteris moksle

Print Friendly, PDF & Email

Nuotraukoje besišypsanti Joana Smirnovienė – daugiavaikė mama, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro chemijos inžinerijos mokslų daktarė. Tarptautinės moterų ir mergaičių moksle dienos proga kalbiname ją ir jos kolegę dr. Laurą Šerkšnytę apie moteris moksle.

Šiandien vis daugiau merginų drąsiai žengia į tiksliuosius mokslus, ilgai laikytus vyriška sritimi. Jos atranda, kad tikslieji mokslai – ne tik formulės ir teorijos, bet ir galimybė suprasti pasaulį bei prisidėti prie technologinės pažangos. Dažnai tokiam žingsniui merginas įkvepia mokytojai, šeimos nariai ar apsilankymai laboratorijose. Būtent taip prasidėjo ir šių jaunų moterų kelias į mokslą.

Tarptautinė moterų ir mergaičių moksle diena – puiki proga ne tik švęsti pasiekimus, bet ir skatinti merginas rinktis tiksliuosius mokslus, įkvėpti jas tikėti savimi ir savo neribotomis galimybėmis.

Šių moterų mokslininkių istorijos, kuriomis su portalu VERSLI MAMA pasidalino Vilniaus universiteto Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus komanda, pasakoja apie pirmąjį atradimo džiaugsmą, iššūkius ir tai, kas padėjo nepasiduoti einant mokslo keliu. Kiekviena jų įrodo, kad smalsumas ir ryžtas moksle daug svarbiau nei bet kokie stereotipai.

Mokslinė karjera ir šeima – suderinama

Joana – daugiavaikė mama, auginanti 8 bei 9 metų dukras ir vienerių metų sūnų. Šiuo metu jos sutuoktinis, taip pat mokslininkas, yra vaiko priežiūros atostogose, o pati Joana grįžo prie vaistų kūrimo tyrimų.

Mokslininkė džiaugiasi lanksčiu darbo grafiku ir galimybe derinti mokslinius tyrimus su motinyste.

„Man svarbu dukroms rodyti asmeninį pavyzdį. Praėjusią vasarą labai norėjau dalyvauti konferencijoje Katovicuose, Lenkijoje, ir buvau atrinkta skaityti žodinį pranešimą. Ta proga visa šeima – penkiese, įskaitant kūdikį – automobiliu keliavome po Lenkiją 10 dienų, derindami atostogas su konferencija. Po savo pranešimo iš vyriausios dukros gavau jos nupieštą diplomą už drąsą lipti į sceną“, – šypsosi Joana.

Įkvepiančios moterys technologijų pasaulyje

„Dažnai susidaro įspūdis, kad vyresnės kartos moterys fizikos srityje turėjo būti rimtos, griežtos ir paaukoti dalį savo gyvenimo, jei norėjo pasiekti profesorės poziciją. Labai žaviuosi moterimis, kurios sugebėjo įgyvendinti savo tikslus ir neprarado savasties“, – sako Joanos kolegė, fizikos mokslų daktarė Laura Šerkšnytė, dirbanti Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje CERN.

Kasdienybėje jai teko sutikti ne vieną tokią moterį. Vienas įsimintiniausių pavyzdžių – praėjusią vasarą Lindau vykęs Nobelio premijos laureatų susitikimas, kur ji turėjo malonumą pabendrauti su Anne L’Huillier, 2023-iųjų Nobelio premijos laureate.

Kalbantis su Anne L’Huillier buvo akivaizdu, kad Nobelio premija niekada nebuvo jos tikslas – ji tiesiog dirbo ir darė tai, kas ją domino ir įkvėpė.

„Ji buvo labai tyli, rami, kukli ir spinduliavo meile fizikai. Nobelio komiteto skambučio sulaukė suplanuotos pertraukos tarp paskaitų metu, o po jo tiesiog grįžo tęsti dėstymo. Kalbantis su ja buvo akivaizdu, kad Nobelio premija niekada nebuvo jos tikslas – ji tiesiog dirbo ir darė tai, kas ją domino ir įkvėpė. Jos paprastumas ir ramybė mane labai sužavėjo“, – pasakoja Laura.

Jos mintims pritaria ir Joana. Dirbdama Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre, ji kasdien bendrauja su išskirtinėmis profesorėmis, įkvepiančiomis savo paprastu ir nuoširdžiu bendravimu. „Labai svarbu jausti vyresnių kolegių palaikymą – tai rodo gerą pavyzdį ir motyvuoja siekti aukštumų savo profesijoje“, – sako Joana.

Svarbu būti matomai visuomenėje

Joana ir Laura sutinka, kad mažoms mergaitėms svarbu matyti mokslininkes moteris, kurios galėtų tapti jų įkvėpimo šaltiniu ir paskatintų ateityje rinktis mokslininkės profesiją.

„Šiuo metu socialinėje erdvėje gausu nuomonės formuotojų, pardavinėjančių prekes ar paslaugas internete. Tačiau tikrai ne kiekviena mama norėtų, kad jų dukra sektų tokiu pavyzdžiu. Jau pirmokės žino, kad iš „TikTok“ įrašų galima gerai uždirbti, ir tas lengvo uždarbio kelias gali atrodyti daug patrauklesnis nei ilgas ir sudėtingas akademinis kelias“, – sako Joana.

Jau pirmokės žino, kad iš „TikTok“ įrašų galima gerai uždirbti, ir tas lengvo uždarbio kelias gali atrodyti daug patrauklesnis nei ilgas ir sudėtingas akademinis kelias.

Pasak Lauros, viešas mokslininkių matomumas labai svarbus ne tik jaunoms mergaitėms, bet ir formuojant visos visuomenės požiūrį.

„Nors tarptautinėje mokslo bendruomenėje moterys fizikės yra visiškai priimtinos, didelė dalis visuomenės vis dar mano, kad ši profesija labiau tinka vyrams. Jei daugiau moterų mokslininkių būtų matomos kasdienybėje, tikiu, kad žmonės greičiau prie to priprastų“, – mintimis dalinasi Laura.

Pirmieji susidūrimai su tiksliaisiais mokslais

Pašnekovės įsitikinusios: tikslieji mokslai gali sužavėti jau nuo mažens ir tapti viso gyvenimo atradimu. Svarbu, kad vaikai tinkamu metu atsidurtų įkvepiančioje mokslinėje aplinkoje.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro chemijos inžinerijos mokslų daktarė Joana prisimena, kad ilgą laiką blaškėsi tarp matematikos ir chemijos. Pasirinkti vieną atrodė neįmanoma užduotis, todėl galiausiai pasirinko bioinžineriją – sritį, apimančias abi disciplinas.

CERN dirbanti fizikė Laura su ypatingu dėkingumu prisimena savo fizikos mokytoją Zitą Bagamulskienę – būtent ji pirmoji pastebėjo Lauros talentą tiksliesiems mokslams ir pakvietė lankyti papildomas pamokas gabiems mokiniams.

„Fizika man suteikė iššūkių, kuriuos įveikti buvo nepaprastai smagu, ir tai veikė beveik kaip terapija ar meditacija. Tuo metu dalelių fizika skambėjo labai egzotiškai, kaip ir tamsioji materija“, – prisimena Laura.

Tada ji dar nežinojo, kad ateityje gyvenimas ją nuves į doktorantūros studijas, o vėliau – prie senos svajonės dirbti didžiausios dalelių fizikos laboratorijos pasaulyje – CERN‘o projektuose ir tirti tamsiąją materiją. Ji įsitikinusi, kad sunkus darbas ir nuolatinis judėjimas pirmyn galiausiai atsipirko.

Stereotipai blanksta, tačiau iššūkių dar yra

Nors domėjimasis fizika ir kitais tiksliaisiais mokslais vis dar nėra labai populiarus, vis daugiau merginų drąsiai renkasi šią sritį. Jaunosios mokslininkės pastebi, kad vyresnioji karta dažnai nustemba sužinojusi apie jų susidomėjimą fizika ir matematika, tačiau bendraamžiai į tai reaguoja ramiai.

Laura savo mokslinę karjerą pradėjo užsienyje, tačiau aktyviai prisideda prie dalelių fizikos plėtros Lietuvoje ir stiprina ryšius tarp CERN‘o ir Lietuvos – ne tik diplomatiniu lygmeniu, bet ir skatindama mokslinį bendradarbiavimą. Jau ketverius metus iš eilės ji su kolegomis organizuoja Lietuvos dalelių fizikos mokslininkų susitikimus, kuriuose aptariama dalelių mokslo situacija Lietuvoje.

Pasak dabar jau prityrusios fizikos mokslų daktarės Lauros, aukšto lygio mokslinėje aplinkoje lytis, orientacija, kilmė, religija ar amžius – visiškai nesvarbu, nes žmonės moksle daug labiau smerkiami dėl blogos darbo kokybės ar mažo produktyvumo. Ji giria savo kolegas CERN’e, kurie niekada nesielgė su ja kitaip dėl to, kad ji yra moteris.

Vis dėlto jai yra tekę sutikti profesorių, kurie akivaizdžiai manė, kad moterims ne vieta moksle. Tačiau Laura tokius žmones laikė tiesiog keistais ir niekada neleido jiems sukelti net menkiausių abejonių savimi.

„Mano patarimas – nekreipti dėmesio, siekti savo tikslų ir judėti pirmyn. Ir jei esama aplinka nėra palanki – nepasiduoti. Jei nesinori kovoti su vėjo malūnais – pakeisti aplinką: šalį, universitetą, eksperimentą“, – pataria Laura.

Skatinimas ir palaikymas – svarbiausi veiksniai

Šios dvi moterys moksle – tik keli pavyzdžiai, tačiau jų istorijos įrodo, kad mokslo pasaulyje moterų indėlis yra itin svarbus. Fizika ir chemija, kaip ir bet kuris mokslas, reikalauja smalsumo, drąsos priimti iššūkius ir noro suprasti mus supantį pasaulį.

Kiekvienas susidūrimas su mokslu gali tapti ilgo kelio pradžia, o tai, kas šiandien atrodo sudėtinga ir neįdomu, rytoj gali tapti didžiausia aistra. Svarbu ne tik siekti savo tikslų, bet ir turėti aplinką, kurioje kiekvieno indėlis būtų vertinamas nepriklausomai nuo lyties.

Tarptautinė moterų ir mergaičių moksle diena – puiki proga ne tik švęsti pasiekimus, bet ir skatinti merginas rinktis tiksliuosius mokslus, įkvėpti jas tikėti savimi ir savo neribotomis galimybėmis.

Joanos Smirnovienės nuotrauka – iš portalo VERSLI MAMA archyvų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.