Aktualu

Virkštelės kamieninės ląstelės – sveikatos viltis

Print Friendly, PDF & Email

Šį laišką mamai parašė mergaitė Urtė, kurios sveikatą išgelbėjo gydymas kamieninėmis ląstelėmis.

Ar žinojote, kad jūsų naujagimio virkštelėje esančios kamieninės ląstelės – vertingas biologinis turtas? Pasaulyje jis jau 25 metus naudojamas gydyti daugiau kaip 80 įvairių ligų.

Kamieninėmis ląstelėmis gydomos ne tik kraujotakos ligos, bet ir cerebrinis paralyžius, kaulų, kremzlių, nervų sistemos, odos, raumenų ir kitos ligos, medžiagų apykaitos ir imuninės sistemos sutrikimai. Pasaulyje ir Lietuvoje vis daugiau tėvų pasirūpina, kad naujagimio virkštelė ir su ja kartu surinktas kraujas būtų užšaldyti, o ateityje prireikus būtų panaudoti jų pačių ir jų vaikų ligoms gydyti.

Kamieninės ląstelės – medicinos investicija į ateitį

Ką tik gimusio kūdikio virkštelės audinyje ir kraujagyslėse randamos kamieninės ląstelės yra antros pagal vertingumą po ląstelių, aptinkamų embrionuose. Tačiau išskiriant kamienines ląsteles iš embriono, jis žūva, todėl embrionines kamienines ląsteles Vakarų pasaulyje draudžiama naudoti.

Kaip ir ląstelėmis, išgautomis iš kaulų čiulpų, taip ir kamieninėmis ląstelėmis, dažniausiai gydomos vėžinės kraujo ligos, pavyzdžiui, leukemija ir limfoma. Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės žmogaus organizme gali virsti kitų tipų kamieninėmis ląstelėmis, pavyzdžiui, kaulų čiulpų, sąnarių, riebalų bei kitų organų ląstelėmis, taip pat jos skatina audinių atsinaujinimo procesus ir mažina uždegimus.

Virkštelės kraujyje ir virkštelės audinyje randamos geriausios formos suaugusio organizmo kamieninės ląstelės. Pagrindinė ir svarbiausia jų savybė – gebėjimas virsti įvairių žmogaus audinių ir organų ląstelėmis.

Virkštelės kamienines ląsteles lengva surinkti – juk virkštelė kartu su placenta laikoma medicininėmis atliekomis ir po gimdymo yra sunaikinamos. Yra tik labai nedidelė tikimybė, kad virkštelės kraujo ląstelės bus užkrėstos. Be to, jos jaunos, vos 9 mėnesių amžiaus, todėl yra patyrusios mažai genetinių pokyčių, išvengusios neigiamos aplinkos įtakos.

Jeigu nėra išsaugota paties sergančiojo ar jo šeimos narių kamieninių ląstelių, galima transplantuoti ir visiškai nepažįstamo, bet kruopščiai atrinkto donoro kamienines ląsteles, išsaugotas kamieninių ląstelių banke. Tačiau medikai teigia, kad tokiu atveju tikimybė ženkliai pagyti sumažėja.

Kamieninių ląstelių bankai – patikima saugykla

Kamieninių ląstelių banke tokios ląstelės, laikomos suskystintame azote, 196 laipsnių šalčio temperatūroje, išlieka gyvybingos bei nepakitusios. Pasaulyje egzistuoja trijų tipų tokių ląstelių bankai: viešieji bankai, kai ląstelės yra paaukojamos, privatūs, kai šeimos išsaugo nuosavybę į ląstelių mėginį, ir mišrūs, kai šeimos ir paaukotos ląstelės gali būti prieinamos plačiajai visuomenei.

Lietuva nėra įsteigusi viešojo banko, nes valstybei tai yra finansiškai per brangu. Vien tik įsigyti kamieninių ląstelių dozę iš tokio banko kainuotų apie 30 000 eurų. Tačiau šalyje veikia 3 privatūs kamieninių ląstelių bankai, pvz., lietuvių sukurtas Northway ir didžiausio Šveicarijos kamieninių ląstelių banko padalinys Baltijos šalyse Cryo-Save. Šiuose bankuose už kamieninių ląstelių saugojimą 20 metų tektų sumokėti apie 2 500 eurų.

Lietuvos įstatymai kamienines ląsteles leidžia naudoti tik kraujo vėžinėms ligoms gydyti. Kitas ligas kamieninėmis ląstelėmis norintiems gydyti pacientams reiktų susirasti rimtą, turinčią sertifikatus ir leidimus atlikti klinikinius tyrimus gydymo įstaigą, dalyvauti klinikiniuose tyrimuose ir taip tikėtis susigrąžinti sveikatą.

Po gydymo kamieninėmis ląstelėmis – stulbinantys rezultatai

Būtent tokį kelią pasirinko mama Erika Švenčionienė. Prieš vienuolika metų, gimus ketvirtajai dukrai Urtei, medikai mergaitei diagnozavo cerebrinio paralyžiaus ataksinę formą, mažagalvystę, regos nervų atrofiją ir epilepsiją. Mama nesusitaikė su gąsdinančia diagnoze ir pradėjo ieškoti būdų, kaip pagerinti dukros būklę.

„Spaudoje pradėjome ieškoti informacijos, kiek, gydant virkštelės kraujo kamieninėmis ląstelėmis, būta sėkmingų atvejų, kiek – nesėkmingų. Tai mums buvo naujiena. Vėliau suradome kliniką Maskvoje, kuri galėtų priimti mūsų dukrą, ir apsisprendėme pradėti gydymą“, – pasakojo Erika.

Būdama daugiau negu trejų metų, mergaitė dalyvavo bandomuosiuose klinikiniuose tyrimuose. Skausmingos injekcijos vargino ne tik mergaitę, bet ir jos kančias stebinčią mamą, tačiau moteris neprarado vilties ir tikėjosi stebuklo. Po antrosios injekcijos, praėjus mėnesiui, mergaitės būklė pradėjo gerėti. Vėliau gydymas buvo tęsiamas kitoje klinikoje, jis buvo sėkmingas, ir šiandien mergaitės artimieji jau gali džiaugtis pastebimai pagerėjusia Urtės sveikata.

Nors gydymas buvo labai brangus, jo rezultatai akivaizdūs: pagerėjo mergaitės rega, atsipalaidavo kojytės, dingo epilepsijos priepuoliai, paaugo galvytė. „Šiandien Urtė pakankamai stabiliai vaikšto, skaito, rašo, aiškiai kalba, dainuoja, deklamuoja, gerai adaptuojasi mokykloje, turi draugų, yra drąsi ir aktyvi. Tokio rezultato, kurį turime šiandien, mes iš tikrųjų nelaukėme“, – apibendrina mama Erika.

Mama ateityje sutiktų kartoti tokias gydymo kamieninėmis ląstelėmis procedūras, kad mergaitei būtų atlikta eisenos korekcija. Erika akcentuoja, kad kamieninės ląstelės yra tas mažas stebuklas, kuriuo verta tikėti, nepaisant kylančių abejonių.

Šeimos ir artimųjų svajonė – kad Urtelė galėtų sušokti išleistuvinį valsą. Trūksta tiek nedaug ir kartu daug – geros, kokybiškos eisenos korekcijos. Jeigu norite daugiau sužinoti apie Urtės gydymą kamieninėmis ląstelėmis arba prisidėti prie šeimos svajonės, užsukite į feisbuko paskyrą Urtė’s Hope.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.