Pinigai

3 žingsniai, kaip planuojamas biudžetas prieš šeimos pagausėjimą

Print Friendly, PDF & Email

Kaip planuojamas biudžetas prieš pagausėjant šeimai? Juk tai dažnai reiškia ne tik papildomą džiaugsmą, bet ir papildomas išlaidas!

Atsiradus naujam šeimos nariui, įprastas šeimos biudžetas gali nebetenkinti poreikių ir reikalauti pokyčių. Dviejų vaikų tėtis Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas, pasakoja, kaip planuoti savo pinigus, kad šeimos pagausėjimas būtų finansiškai lengvesnis.

1 žingsnis: būsimų pajamų įvertinimas

Pirmiausia, laukiant šeimos pagausėjimo ir apsvarstant finansus, svarbu įsivertinti, kaip keisis jūsų pajamos. Tai yra, jeigu ketinate kurį laiką atsitraukti nuo darbų ir skirti savo laiką naujagimio priežiūrai, turite nuspręsti, kas iš tėvų, kuriam laikui eis vaiko priežiūros atostogų, ar jų metu kažkiek dirbsite, ar ne, pataria E. Jurevičius.

Pasitikrinti, kokią išmoką gautumėte pasirinkę skirtingus vaiko priežiūros atostogų laikotarpius, galite „Sodroje“. Įprastai išmokos šių atostogų metu vidutiniškai būna mažesnės už jūsų gaunamas pajamas.

Išmokoms galioja ir „lubos“ – tai yra, mėnesio išmoka negali viršyti dviejų vidutinių šalies darbo užmokesčių. Tačiau verta atsiminti, kad gimus vaikui galima gauti ir kitų papildomų valstybės išmokų.

Pavyzdžiui, pasakoja E. Jurevičius, už kiekvieną vaiką, kol jis suaugs, kas mėnesį yra mokama beveik 100 eurų išmoka. O tik gimus vaikui, suteikiama vienkartinė daugiau nei 600 eurų išmoka.

Yra ir kitų specialių išmokų, pavyzdžiui, gimus dvynukams ir pan. Visą jų sąrašą galima pasitikrinti Socialinės ir darbo apsaugos ministerijos specialiame polapyje.

„Taip pat, jeigu matote, kad didesniam pirkiniui, pavyzdžiui, vežimėliui, reikės didesnės sumos pinigų, nebijokite kreiptis į artimuosius. Kitose šalyse įprasta daryti artimųjų susibūrimus, kurių metu surenkama tikslui reikiama suma ir kartu tokiu būdu pasidžiaugiama artėjančiu šeimos pagausėjimu. Na, o Lietuvoje būsimieji seneliai, jeigu tik yra galimybių, įprastai irgi nori kaip nors prisidėti prie būsimo anūko gerovės“, – sako E. Jurevičius.

2 žingsnis: būsimų išlaidų numatymas

Antras žingsnis, finansiškai ruošiantis naujagimiui, – suplanuoti būsimas išlaidas. Pasak eksperto, naujo šeimos nario išlaidas sudarys ne tik maistas, rūbai, žaislai, higienos priemonės, tačiau ir medicininės, nenumatytos išlaidos, pinigai papildomai vaiko priežiūrai ir pan.

Daugelis tėvų prie būsimų išlaidų įvertina ir tai, kad reikės kaupti vaiko ateičiai, pavyzdžiui, išsilavinimui. Dažnai tam yra skiriami iš valstybės gaunami vadinamieji vaiko pinigai.

Jeigu kaupiama vaiko mokslams ilgą laiką, tai vienas iš būdų tai daryti yra kaupti pinigus indėlyje ir gauti papildomai palūkanas ar investuoti į, pavyzdžiui, vertybinių popierių fondus. Aišku, verta atminti, kad investavimas visada yra susijęs su rizika, o uždarbis iš investavimo nuo tam tikros sumos yra apmokestinamas.

Taip pat, pataria E. Jurevičius, reiktų įsivertinti, kokius daiktus verta pirkti naujus, o kuriuos galima įsigyti dėvėtus, ypač atsižvelgiant į tai, kad kūdikystėje vaikas labai greitai auga. Tiek įvairiausių panaudotų žaislų, tiek reikalingų priemonių ar rūbelių kokybė būna artima naujo daikto, tačiau kaina – jau gerokai mažesnė.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad šiais laikais, turint rūbų skalbykles ir džiovykles, nebūtina naujagimiui turėti daugiau nei kelių komplektų drabužėlių, nes šiuos galima greitai ir lengvai išskalbti.

3 žingsnis: naujo biudžeto sudarymas

Galiausiai, įvertinę savo būsimas pajamas ir papildomas išlaidas, susidarykite naują biudžetą. Įvertinkite, ar jūsų būsimos pajamos padės padengti visas išlaidas, ar nereikės ieškoti papildomų pajamų šaltinių. O gal atvirkščiai – galėsite sau leisti išeiti ilgesnių vaiko priežiūros atostogų.

„Nepamirškite įvertinti, kad tikėtina, jog turint mažą vaikelį kai kurios išlaidos kurį laiką gali natūraliai sumažėti. Pavyzdžiui, veikiausiai liks mažiau laiko pramogoms vakarais mieste. Iš kitos pusės, nepamirškite, kad šeimai pagausėjus ir vaikui augant išlaidos palaipsniui taip pat tik augs, tad gali reikėti ir storesnės nei iki šiol finansinės pagalvės. Dėl to verta liekančius pinigus kol kas atidėti taupymui ar investuoti kitur“, – sako ekspertas.

Iliustracija – asociatyvinė iš portalo archyvų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.