Pinigai

Kaip sutaupyti pinigų ypatingoms progoms? 4 eksperto patarimai

Print Friendly, PDF & Email

Kaip sutaupyti pinigų artėjant didelei šeimos šventei – vestuvėms, krikštynoms arba gimtadieniui – štai kur tikras galvos skausmas! Dalijamės 4 naudingais patarimais, kurie padės sprendžiant finansinius šventės klausimus.

Pirmą kartą ruošiantis surengti didesnę šventę rekomenduojama pasitarti su tokį ar panašų renginį organizavusiais draugais, giminaičiais. Tai padės lengviau nusimatyti reikiamą biudžetą ir išvengti klaidų jį planuojant.

Kritiškai įvertinkite savo planus, ar jie nėra pernelyg dideli, nerealistiški? Jei matote, kad šventei teks taupyti labai ilgai arba net skolintis pinigų, galbūt verta pagalvoti apie kuklesnį variantą, atsisakyti nebūtinų atributų ar kviesti mažiau svečių?

Tikrai nereikia galvoti, kad mažesnis biudžetas reiškia ir mažiau kokybės. Dažnu atveju šventės kokybė priklauso nuo joje dalyvaujančių svarbiausių žmonių nusiteikimo.

1 patarimas: planavimas

Planuojant išlaidas pirmiausia reikėtų pasidaryti sąmatą: įvertinti, ko ir kiek įsigyti ar užsakyti reikės. Tuomet pereiti prie antro žingsnio – pažiūrėti, kokias išlaidas būtų galima sumažinti kūrybiškai.

Turint sąrašą yra lengviau nepasiduoti impulsyviam pirkimui ir atėjus į parduotuvę ar prekes užsakinėjant internetu neprisikrauti nereikalingų daiktų.

Pavyzdžiui, jeigu šventei ketinate nuomoti specialią erdvę, reikėtų paanalizuoti, kokios kainos yra taikomos skirtingoms patalpoms ir patikusį variantą stengtis rezervuoti kuo anksčiau – kai pasirinkimas didžiausias.

Dažnai vestuvės ar kitos didelės šventės pradedamos planuoti prieš pusmetį ar metus, todėl sutaupyti galima pasidairius įvairiuose išpardavimuose. Pavyzdžiui, rudenį paprastai išparduodamos vasarinės prekės, todėl planuojant šventę artėjančią vasarą galima įsigyti reikiamų prekių su 40–50 procentų nuolaida.

Planuojant iš anksto visada pravartu pasitikrinti, kokios galimybės rasti tokią pačią prekę užsienyje ir kiek tokiu atveju galbūt būtų galima sutaupyti užsakant iš anksto.

Galiausiai, įvertinę visas būsimas išlaidas, nusistatę šventės biudžetą ir peržvelgę savo finansinę situaciją, susidarykite taupymo planą. Apsibrėžkite, per kiek laiko ir kokią sumą turite susitaupyti, kiek taupymui kas mėnesį turite atidėti pinigų. Šio plano svarbu kryptingai laikytis!

Padėti sutaupyti ir kontroliuoti šventės biudžetą gali įvairios mobiliosios programėlės, kuriose galima fiksuoti esamus sutaupymus ir patiriamas išlaidas.

2 patarimas: išlaidas mažinkite kūrybiškai

Sumažinti šventės išlaidas galima pasitelkus kūrybiškumą ir artimųjų pagalbą. Galbūt šventės dekoracijas galite pasigaminti patys, o dalį patiekalų gali padėti pagaminti giminaičiai?

Be to, kūrybiški sprendimai yra ne tik finansiškai naudingi, bet dažnai ir mažiau žaloja aplinką. Pavyzdžiui, kai popieriniai kvietimai yra keičiami į skaitmeninius ar atsisakoma balionų.

Tvarias idėjas įgyvendinti galima prikeliant daiktus antram gyvenimui: panaudoti stiklinius butelius vietoje vazų ar pasigaminti foto sienelę iš įvairiaspalvių perskaitytų laikraščių puslapių.

Organizuodami šventę, nepamirškite derėtis – tiek su maisto tiekėjais, tiek su patalpų nuomotojais ir pan. Sumažinti sąmatą galima ir šventei pasirinkus ne populiariausią laiką, o kitą dieną. Pavyzdžiui, sekmadienį įkainiai yra mažesni.

Niekuomet šventėms neišleiskite visų santaupų, nes papildomų išlaidų gali prireikti nenumatytiems atvejams. Galbūt paskutinę akimirką prisiminsite neįsigiję svarbaus šventės atributo, galbūt kažkas sulūš, suges ar reikės užsisakyti papildomų paslaugų.

3  patarimas: prioritetai

Rengdami šventę, turite aiškiai nutarti, kas jums tą dieną bus  reikšmingiausia.  Tik išsigryninus prioritetus galima pradėti konkrečiai planuoti šventės biudžetą.

Galbūt nuspręsite, kad jums svarbiausia – didelė šventė su draugais ir giminaičiais, o galbūt šventę rinksitės kuklesnę ir pinigus geriau išleisite laikui  kartu su šeima ar skirsite pradiniam būsto įsigijimo įnašui.

Dažnas patarimas planuojantiems vestuvių šventę – atsakingai rinktis vestuvių žiedus ir vestuvių fotografą, nes tiek žiedai, tiek šventės nuotraukos dar ilgai liudys apie svarbų gyvenimo įvykį. Kitos svarbios vestuvių išlaidos – jaunųjų apranga, šventės vietos nuoma, užkandžiai, gėrimai, vestuvių vedėjas, vietos dekoras ir pan.

Neretai prie jaunųjų šventės finansiškai linkę prisidėti jų artimieji, o per vestuves patirtos išlaidos iš dalies atsiperka gavus piniginių dovanų iš svečių. Tačiau nevertėtų skaičiuoti pinigų, kurių dar neturite, ir šventę organizuoti į skolą.  Gyvenime nutinka pačių netikėčiausių situacijų, todėl nederėtų rizikuoti jums svarbia proga.

4  patarimas: akcentas – pramogos

Rengiantiems gimtadienio šventę patariama koncentruotis į du svarbiausius akcentus – tortą ir smagią pramogą. Galbūt užtektų, kad jūs apmokėtumėte šiuos dalykus, o svečiai vietoj dovanų pasirūpintų gėrimais ir užkandžiais?

Bendrai rengiamas vaišių stalas gali tapti išsigelbėjimu ir ne tik padėtų jums patirti mažiau išlaidų ir rūpesčių, bet ir leistų šventės dalyviams atskleisti savo kulinarinius sugebėjimus ir nustebinti vieniems kitus.

Planuojant gimtadienius ir panašias šeimos ar draugų susibūrimo šventes reikėtų pasiskaičiuoti išlaidas vienam svečiui ir nusistatyti biudžetą, kurį skirsite maistui, pramogoms.

Be to, naudinga prisiminti, kad šventė yra skirta susiburti ir kartu prasmingai bei įdomiai praleisti laiką, o ne persivalgyti, todėl nepersistenkite su maisto kiekiu.

Norintiems sutaupyti patariama nebijoti namų papuošimui naudoti pernykščių dekoracijų, o šventės stalui ilgiau negendančių maisto produktų ar iš anksto imtis žvalgytis įvairių akcijų bei išpardavimų.

Patarimai parengti pagal „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovo Edvino Jurevičiaus įžvalgas.

Iliustracija iš  © Shutterstock.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.