Pinigai

Ar galiu dirbti neatlygintinai, kol gaunu motinystės pašalpą? (advokato konsultacija)

Print Friendly, PDF & Email

Portalas verslimama.lt nuolat sulaukia įvairių Jūsų pasiteiravimų, susijusių su motinystės ir verslo derinimo klausimais. Į visus juos atsako mūsų skaitytojas konsultuojantis advokatas Karolis Rugys, kuris šįkart komentuoja tokią mamos laiške aprašytą situaciją (kalba netaisyta – red. past.): 

Norėčiau pasiteirauti. Esu vaiko priežiūros atostogose, pirmi metai, gaunu iš Sodros 70 % pašalpos. Planuoju steigti savo įmonę (UAB) ir tapti jos direktore. Kad neprarast pašalpos jau išsiaiškinau, kad Sodrai svarbiausia mano gaunamos pajamos. Mano klausimas yra ar pagal visas tvarkas įmonė gali vykdyti veiklą, bet direktorius negauti jokių pajamų? Kaip tokiu atveju viską susiforminti, kad galėčiau dirbti savo įmonėje bet tuo pačiu neprarasčiau pašalpos?

 karolis rugysAdvokato komentaras:

Vadovaujantis šiuo metu galiojančiu teisiniu reglamentavimu, bendrovės direktorius negali dirbti neatlygintinai. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymu visuotinio akcininkų susirinkimo metu paskyrus direktorių, su juo yra sudaroma darbo sutartis, kurioje privalomai turi būti numatytas tiek darbo laikas, tiek ir darbo užmokestis. Neatlygintai gali dirbti tik vadovai, dirbantys ne pelno siekiančiose organizacijose, o šios veiklos pagrindus numato Savanoriškos veiklos įstatymas.

Paminėtina, kad Sodra vertina ne tik pajamų gavimo faktą, tačiau ir gaunamų pajamų dydį, t.y. mokamas susidaręs skirtumas tarp mokamų pajamų ir gaunamos išmokos. Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu auginate vaiką ir tikriausiai dirbtumėte trumpesnę darbo dieną, tas taip pat įtakotų gaunamą pašalpos dydį. Šiuo atveju Lietuvos Respublikoje galiojantis teisinis reglamentavimas nenumato minimalaus darbo laiko, todėl galima numatyti pvz. 1 (vieną) darbo valandą per mėnesį, savaitę ar dieną mokant atitinkamą darbo užmokestį, kuris būtų fiksuojamas ir išskaičiuojamas iš gaunamos motinystės pašalpos.

Savaime suprantama, negalima darbo sutartyje nurodyti minimalaus valandinio atlygio už vieną darbo valandą per mėnesį, o realiai dirbti daugiau – sudarinėti sutartis, atlikti pavedimus, išrašinėti sąskaitas ir pan. Jei įmonės apyvarta didelė, yra pelnas, kiti darbuotojai gauna didesnius atlyginimus, o direktoriui (kol gauna socialinę išmoką) mokamas minimalus valandinis atlygis, tai tokiais atvejais sulaukiama klausimų iš valstybės institucijų.

Reikia nepamiršti, kad įmonės vardu atlikti tam tikrus veiksmus, pvz. pasirašyti dokumentus ar atstovauti įvairiose institucijose, galima tik numatytu darbo laiku ar darbo sutartyje numatyta laiko apimtimi, nes kitu atveju būtų fiksuojami darbo laiko apskaitos pažeidimai.

Daugiau advokato Karolio Rugio patarimų rasite čia:

www.advokatasrugys.lt

https://www.facebook.com/advokatasrugys/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.