Pinigai

Ernesta pataria, kaip užsidirbti papildomai per atostogas

Print Friendly, PDF & Email

Kaip saugiai ir produktyviai išnaudoti vasaros atostogas, ypač, jei yra poreikio užsidirbti papildomai? Patarimais dalijasi „iFuture Investments” marketingo specialistė Ernesta Uznienė.

Gera proga ugdyti moksleivių finansinę atsakomybę

Vasarą vieni vaikai laiką leidžia pas močiutę kaime, kiti vyksta į vasaros stovyklas, o treti pradeda pirmąjį savo gyvenimo darbą, už kurį gauna atlygį.

Darbas atostogų metu – tai ne tik gąsdinantis iššūkis, bet ir puiki galimybė išmokti naujų dalykų. Dirbant formuojasi atsakomybės jausmas, ugdoma kantrybė, disciplina ir mokomasi tvarkytis su savarankiškai uždirbtais pinigais.

Kai paauglys pradeda dirbti, padirbėti šiuo klausimu svarbu ir tėvams. Jiems reikėtų paruošti paauglį ne tik psichologiškai, bet ir padėti ugdyti finansinius įgūdžius.

Paauglys, turėdamas banko sąskaitą, mokėjimo kortelę ir (ar) grynuosius pinigus, turi išmokti štai tokių finansinio raštingumo pradmenų:

 • Išlaidos negali viršyti pajamų;
 • Gautos pajamos paskirstomos pagal poreikius: 50 proc. skiriama kasdienėms išlaidoms, 30 proc. – hobiams, 20 proc. – taupymui;
 • Dideliam tikslui (pirmajam automobiliui, studijoms) svarbi kantrybė ir laikas, todėl santaupos padeda ne tik įgyvendinti norus, bet ir pagelbėja netikėtoje gyvenimo situacijoje.
Ar buities darbai apmokami?

Tėvai finansų ekspertų dažnai klausia, ar galima vaikams mokėti pinigus už buities darbus. Vienareikšmio atsakymo į tokį klausimą nėra, tačiau patartina darbus suskirstyti į kelias kategorijas, pavyzdžiui, pareigas namuose ir papildomus darbus, ir pagal tai nuspręsti dėl jų apmokėjimo.

Įprastiniai darbai namuose – indų plovimas, siurbliavimas, savo kambario tvarkymas ir kt. – vaikui turėtų būti kasdienė pareiga. Tačiau namų ruošos darbai, kuriems reikėtų papildomų šeimos išlaidų (vejos pjovimas, automobilio plovimas ar langų valymas), gali būti vaikų atliekami už sutartą mokestį.

Jei dėl amžiaus apribojimų ar kitų aplinkybių nėra galimybės dirbti, rekomenduotina pasikalbėti su vaikais, kaip jie norėtų užsidirbti papildomai. Verta paklausinėti giminaičių, kaimynų ar draugų, ar jiems reikėtų pagalbos buityje, kuo būtų galima jiems padėti.

Dar viena alternatyva – savanoriavimas. Už šią veiklą tėvai taip pat galėtų vaikams skirti tam tikrą sumą pinigų, suvokdami, kad savanoriavimas ne tik ugdo vaiko naujus įgūdžius, bet ir asmenines savybes, padeda atsiskleisti lyderystei, talentams, o gal net pasimatuoti būsimąją profesiją.

Per atostogas nereikėtų pamiršti ir vaikų saviugdos. Tyrimai atskleidžia, kad vaikai, kurie neskaito knygų ir kitaip nelavina savo įgūdžių, sugrįžę į mokyklą sunkiau pasiveja klasės draugus bei gauna prastesnius įvertinimus.

Patarimai, kurie suteiks finansinio saugumo

Mes negalime numatyti nelaimingų atsitikimų, tačiau būtina iš anksto pasirūpinti finansiniu saugumu, jei visgi įvyktų netikėtas įvykis. Taigi, jei planuojate savo šeimos atostogas ne namuose, būtina atkreipti į šiuos saugumo patarimus keliaujant:

 • Pasirūpinkite tinkamu kelionės draudimu visiems šeimos nariams (atkreipkite dėmesį į sutarties sąlygas, kokiais atvejais apmokamos medicininės išlaidos, jei kelionė neįvyktų dėl organizatoriaus kaltės ir kitus svarbius niuansus);
 • Pasidomėkite šalimi ar miestu, į kurį vykstate. Pvz., Amerikoje lūžus kojai gydymo išlaidos viršijo 100 tūkst. eurų, o peršalus – už kraujo tyrimus ir vaistų recepto išrašymą išlaidos gali siekti net 15 000 eurų;
 • Jei keliaujate į Europos valstybes, skrydžio atšaukimo ar ligos atveju grįžti į Lietuvą kainuos gerokai pigiau nei iš tolimosios Amerikos ar Azijos;
 • Pagalvokite, ką darytumėte, jei pakeliui pasimestų bagažas ar vaikščiojant senamiesčio gatvėmis pakliūtumėte į ilgapirščių pinkles;
 • Pasidomėkite užkrečiamomis ligomis ir apsvarstykite galimybę pasiskiepyti;
 • Europos sveikatos kortelė galioja tik ES šalyse ir suteikia teisę gauti TIK būtinąją medicinos pagalbą valstybinėse gydymo įstaigose tokiomis pačiomis sąlygomis, kuriomis ją gauna šalies, kurioje lankotės, gyventojai. Visas papildomas išlaidas, tokias kaip transportavimas iki gydymo įstaigos, repatriacija ar evakuacija į Lietuvą, papildomi mokesčiai, priemokos ir kt. turėsite padengti patys;
 • Nepamirškite pasirūpinti namų saugumu. Namų draudimo paskirtis – apsauga nuo finansinių nuostolių vagystės, gamtos stichijų ir kitų netikėtų įvykių metu. Paprašykite kaimynų, ar artimųjų giminaičių prižiūrėti jūsų turtą, kol būsite išvykę;
 • Pasidomėkite šalies, į kurią vykstate, kultūra, ieškokite atsiliepimų apie lankomus objektus ir kokių saugumo taisyklių laikytis, kad netikėtumai nesugadintų atostogų akimirkų;
 • Visuomet turėkite kelionės ir asmeninių dokumentų kopijas telefono galerijoje, peržiūrėkite turimų gyvybės draudimo sutarčių sąlygas, atkreipkite dėmesį į nedraudiminius įvykius.

Nereikia galvoti apie nelaimes, kurios galėtų įvykti, tačiau turint tam tikras žinias, visuomet reaguojama paprasčiau ir išvengiama didesnių nuostolių.

Žiemai ruoškimės vasarą

Vasaros laikotarpiu dėl aktyvesnės veiklos ir kelionių patiriama didesnių išlaidų, tačiau net ir pramogaujant nereikėtų pamiršti senos patarlės, kad žiemai roges reikia ruošti vasarą. Juolab kad nuostabias emocijas ir nerūpestingą poilsį netrunka pakeisti galvos skausmas – pasiruošimas mokslo metams. Kanceliarinės prekės, apranga, knygos ir pratybos, sveikatos patikrinimai – šie iššūkiai pareikalauja ne tik daug laiko, bet ir nemažų išlaidų.

Ruošdamiesi mokslo metams, sudarykite preliminarų pirkinių sąrašą – taip išvengsite nereikalingų pirkinių.

Statistiškai nustatyta, kad mokslo metų pradžiai išleisti vaiką į mokyklą užtenka 2–3 mėnesių vaiko pinigų, kuriuos moka valstybė, tad tai puiki finansinė priemonė atsidėjimui, kad nepritrūktumėte.

Reikalingiausias priemones pirkite dalimis, stebėkite prekybos centrų skelbiamas akcijas – taip išlaidas sumažinsite 30-50 proc.

Visuomet apsipirkimo procese leiskite dalyvauti vaikui ir išsirinkti prekes pagal jo mėgstamas spalvas. Kalbėkite apie kainas ir lyginkite jas – taip ne tik mokinsite vaiką planuoti išlaidas, bet ir sukelsite norą laukti mokslo metų pradžios ir panaudoti visas įsigytas priemones.

Stebint vis didėjančias studijų kainas Lietuvoje, darosi akivaizdu, kad ateityje ir mokslas gali būti prieinamas tik išrinktiesiems. Pavyzdžiui, viena populiariausių specialybių – verslo vadyba ir rinkodara – kainuoja 5 580 eur/metams. Medicina – 5 235 eur/metams, odontologija – 8 244 eur/metams, veterinarija – 9 674 eur/metams, IT- 3 732 eur/metams.

Taigi, siekiant išleisti vaikus į mokslus, jau ir vienų metų santaupų gali ir neužtekti. Problemų išleisti vaikus į mokslus neturėsite, jeigu tik pradėsite kaupti studijų fondui kuo anksčiau.

Ernestos Uznienės nuotrauka – pranešimo spaudai organizatorių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.