Pinigai

IDV apskaita: sąskaitų išrašymas, pajamų ir išlaidų žurnalo pildymas

Print Friendly, PDF & Email

Individualią veiklą pagal pažymą vykdantiems asmenims gali kilti vienas kitas klausimas dėl individualios apskaitos: kaip pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą, atsiskaityti su klientais, kokias išrašyti sąskaitas? Šiame įraše, pradėdami nuo PVM mokėtojo sąvokos, apžvelgiame visus minėtus aspektus. Jei skaitydami norite matyti nurodytų dokumentų – reikiamų sąskaitų-faktūrų, pajamų ir išlaidų žunalo ir kt. – formas, nemokamai užsiregistruokite „CFlow“, ir, skaitydami žemiau esantį tekstą, pavyzdžius matysite gyvai.

Kada reikia registruotis PVM mokėtoju?

Individualios veiklos pajamų gavimo momentu laikomas momentas, kai faktiškai gaunamos pajamos, kitaip sakant, gaunami pinigai. Tai – pinigų apskaitos principas. Jį taiko ne PVM mokėtojai (asmenys, kurių pajamos per 12 pastarųjų veiklos mėnesių neviršijo 45 tūkst. eurų ribos), veikloje nenaudojantys savo ilgalaikio turto, atlikėjų bei sporto veikla užsiimantys gyventojai.

Jei gyventojo individualios veiklos pajamos per pastaruosius 12 veiklos mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų ribą arba šiai veiklai vykdyti gyventojas priskiria bei naudoja ilgalaikį turtą, būtina registruotis PVM mokėtoju. Tokiu atveju, individualios veiklos pajamos apskaitomos pagal kaupimo principą – pajamos pripažįstamos paslaugų atlikimo ar prekių pardavimo momentu, nepriklausomai nuo pinigų gavimo, bei yra kaupiamos visus finansinius metus, o susidaręs pelnas ar nuostoliai perkeliami į ateinančius ataskaitinius metus. Pradėjus taikyti kaupimo principą, jis taikomas iki veiklos pabaigos, taigi sugrįžti prie pirmojo, pinigų apskaitos, principo nebegalima.

Jei individualią veiklą tik pradedate ir numanote, kad ją vykdydami, per mėnesį vidutiniškai neviršysite daugmaž 3 500 eurų ribos ir nenaudosite savo ilgalaikio turto, nesukite galvos – Jums nereikia registruotis PVM mokėtoju bei atlikti papildomų sudėtingesnių veiksmų.

Kas turi pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą?

Tiek gyventojas, taikantis pinigų apskaitos principą, tiek ir gyventojas, taikantis kaupimo apskaitos principą, privalo pildyti gyventojo individualios veiklos pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Kitaip sakant, tai turi daryti visi individualią veiklą pagal pažymą vykdantys asmenys (išskyrus gyventojus, veiklos pajamoms apskaityti naudojančius kasos aparatą, – veiklos pajamos ir išlaidos, tokiu atveju, privalo būti nurodytos aparato kasos operacijų žurnale – arba buhalterinėje apskaitoje taikančius dvejybinį įrašą).

Ne PVM mokėtojas (šiame įraše kalbame tik apie juos) daro atskirą įrašą pajamų – išlaidų apskaitos žurnale, kai faktiškai gauna pajamų iš individualios veiklos arba kai turi išlaidų, susijusių su faktiškai gautomis individualios veiklos pajamomis, neatsižvelgdamas į tai, ar jos apmokėtos.

Gyventojas, pasirinkęs leidžiamais atskaitymais laikyti 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, neprivalo pildyti pajamų – išlaidų žurnalo skilčių, susijusių su išlaidomis, be to, neprivalo saugoti apskaitos dokumentų, kuriais pagrindžiamos išlaidos. Kiti individualios veiklos vykdytojai privalo saugoti apskaitos dokumentus ir pajamų – išlaidų žurnalus ne mažiau kaip 10 metų.

Kaip atsiskaitoma su klientais?

Gyventojas, besiverčiantis individualia veikla, klientams privalo išduoti išrašytą sąskaitą-faktūrą, kurioje pateikia informaciją apie tai, kokias prekes arba paslaugas pardavė. Šiame dokumente reikia nurodyti:

  1. Dokumento pavadinimą (sąskaita-faktūra);

  2. Sąskaitos seriją ir numerį (seriją pasirinkite savo nuožiūra, – gali būti viena, dvi  ar kelios bet kokios raidės, kurias naudosite ir kitoms sąskaitoms – o numeraciją pradėkite nuo 0001 ir tęskite pagal įprastą skaičių seką);

  3. Pardavėjo kodą (savo individualios veiklos pažymos numerį);

  4. Datą, kada išrašyta sąskaita-faktūra;

  5. Parduotos prekės, turto ar paslaugos pavadinimą;

  6. Vardą, pavardę, parašą.

Tokie patys duomenys turi būti nurodyti ir apie pirkėją. Jei jis ne asmuo, o įmonė, vietoj vardo ir pavardės rašomas įmonės pavadinimas, vietoj individualios veiklos pažymos numerio – įmonės kodas ir PVM mokėtojo numeris (jei įmonė yra PVM mokėtoja). Jei pirkėjas yra įmonė, bet ne PVM mokėtoja, PVM mokėtojo kodo rašyti nereikia. Tiek savo, tiek pirkėjo adreso rašyti taip pat neprivaloma.

Kur įsigyti visus individualios veiklos apskaitai reikalingus dokumentus?

Sąskaitų-faktūrų blankus ir pajamų–išlaidų žurnalus rasite specializuotose kanceliarinių prekių parduotuvėse (Dariaus ir Girėno g. 41, Trakų g. 7, Gedimino pr. 48-1, Savanorių pr. 22, Šermukšnių g. 3, Ulonų g. 1/Žukausko g. 1) arba čia.

Tačiau paprasčiausia naudoti individualios veiklos apskaitos programą „CFlow“, kurioje pateikiamosvisos šių dokumentų elektroninės versijos, saugomi jų išrašai, sudaroma patogi galimybė sekti jų neribotą registrą internete. Išbandykite nemokamai!

Kilo neaiškumų? Rašykite mums el. paštu info@cflow.lt arba skambinkite Mokesčių informacijos centro numeriu 1882.

Parengta pagal puslapio vmi.lt informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.