Veidai

Milana: turtinga, laiminga, mokytoja (III)

Print Friendly, PDF & Email

Šiandien publikuojame trečiąją ir paskutinę pasakojimo apie finansų ekspertę Milaną Jonikienę ir jos kelią į verslą dalį. Pirmasiąs dvi dalis galite rasti čia ir čia.

„Kad ir kaip norėčiau paneigti mitą, jog moteris versle yra sėkmingesnės už vyrus, deja, turimi duomenys rodo ką kitą. Taip, mes esame ir galime būti sėkmingos, tačiau turtingiausių pasaulio žmonių sąraše vis dėlto dominuoja vyrai. Moterys, kurios į šį sąrašą papuola, dažniausiai turtą yra paveldėjusios iš senelio, tėvo, vyro. Ir aš suprantu, kodėl taip yra – kaip moteris tu visada renkiesi, ką nori aukoti“, – sako antroje santuokoje gyvenanti finansų ekspertė Milana Jonikienė.

Apie nuosavą verslą Milana pirmiausia kalba kaip apie didžiulę atsakomybę. Ir savo sugebėjimus tą atsakomybę prisiimti moteris, pasak jos, turi savikritiškai įsivertinti: ar norisi būti laisvai ir laimingai, ar norisi būti turtingai.

Pradiniame – įdirbio – etape vis tiek tenka daug dėmesio skirti verslo sistemos kūrimui, ir jeigu moteris turi šeimą, pagrindiniai prioritetai dėliojasi tarp šeimos ir verslo. Suderinti abu šiuos dalykus įmanoma, įsitikinusi Milana, juolab kad ir pati pažįsta moterų, kurioms tai pavyksta. „Tačiau kalbėdama apie savo gyvenimą, kad ir kaip norėčiau sakyti, kad vaikai ir šeima buvo pirmoje vietoje, to pasakyti negaliu“, – atvirai apie iššūkius, kylančius derinant darbą ir verslą, kalba UAB „M Capital“ bendrasavininkė.

Aš esu visiška darboholikė ir verslas man yra pirmoje vietoje. Labai myliu savo šeimą, turiu didžiulį palaikymą iš vyro, kuris prisiėmė tą rolę ruošti vaikams pietus ir žino, kad aš esu laiminga realizuodama save. Bet tai tam tikra prasme yra auka.

Milana sako, kad tik įsukus verslą tiek, kai jis toliau važiuoja tarsi savaeigė mašina, galima atsipūsti: štai tada esi laiminga, laisva, turi pinigų ir laiko, jautiesi save realizavusi ir gali sau leisti prabangą rinktis, ką nori daryti, o ko – ne, kuris projektas įdomus, o kuris nedomina. „Tačiau iš pradžių tu darai VISKĄ, ką tik tau duoda ir siūlo“, – juokiasi prityrusi verslininkė.

Ką daryti, kad liktum drauge

Net ir kalbėdama apie skausmingas asmenines patirtis, Milana išlieka pozityvi. Ji pripažįsta: išsaugoti ir verslo, ir šeimos iš pradžių nepavyko – pirmoji santuoka, neatlaikiusi išbandymų, griuvo kartu su pirmojo verslo bankrotu. Ko gero, svarsto pašnekovė, lėmė ir jaunas amžius, ir menka patirtis.

„Su dabartiniu vyru abu esame antroje santuokoje. Kaip ir versle, taip ir šeimoje abu žinome, ką daryti, kad išsiskirtum, ir ko nedaryti, kad liktum drauge“, – vėl kvatoja. Įgytą patirtį Milana vadina natūralia, mat antroje santuokoje atsiranda daugiau supratimo, kad vienam prie kito reikia labiau derintis, daugiau kalbėjimosi apie prioritetus. „Daugiau suvokimo, kad viskas, ką darai, yra tavo pasirinkimas“, – apibendrina.

Milanos vyras taip pat turi savo verslą, tik jis jau buvo įsuktas, kai verslininkės keliu pradėjo eiti ir pati Milana. Tad jiedviem, pasak moters, pavyko gražiai ir natūraliai pasiskirstyti šeimos pareigas. Kadangi sutuoktinio verslui reikėjo skirti mažiau laiko, nes jis jau važiavo sava vaga, vyras daugiau palaikymo skyrė žmonai, prisiėmė rūpestį namais ir vaikais. „Dabar juokiamės, kad abu esame tarsi išankstinėje pensijoje“, – kaip visada linksmai kalba Milana.

Padėti augti kitam

Pasak „M Capital“ bendrasavininkės, dabar įmonės verslas kasmet paauga po 60 proc. – tai didžiulis iššūkis, nes kartu su džiaugsmu dėl plėtros prireikia ir vis naujų įgūdžių. Viena vertus, svarsto verslininkė, tai padeda tau tobulėti kaip asmenybei, kita vertus, atima daug laiko.

Paprašyta įvardyti didžiausias naujienas, vis dar pasitaikiančias ilgamečiame verslo kelyje, Milanoje vėl prabyla pedagogė: „Visuomet yra nauja ugdyti kitus žmones. Jeigu pradiniame etape labai augi pats (su verslo partneriais labai daug investuojame į save ir tai darysime visada), įsivažiavus verslui, turi dalintis žiniomis su kitais, nes kitaip tų žinių tiesiog neteksi“.

Milana sako finansų versle labai gerai realizuojanti save kaip mokytoją. Dabar ji didesne užduotimi laiko ne asmeninį augimą, o siekį padėti augti savo žmonėms ir stiprėti komandai. „Kai nuolat matai, kaip žmogus atsiveria, pakeičia nuostatas ir savo gyvenimą, kai turi galimybę prisiliesti prie jo kelio, regėti, kaip jis keičiasi visomis prasmėmis – kaip pražysta moterys, kaip atranda save vyrai, – tai yra be proto gera“, – teigia finansų ekspertė, visiems prisistatanti kaip mokytoja ir pabrėžianti, kad jos svajonė išsipildė 100 proc.

Trys Milanos patarimai versliai mamai:

  •     Pirmiausia savęs nuoširdžiai paklausk, ar tikrai yra svari priežastis, dėl kurios nori imtis verslo. Ar ji pakankamai argumentuota, kad leistų atlaikyti visus iššūkius? Jeigu verslo idėja veža taip, kad negali miegoti, akys spindi, su visais tik ir norisi apie tai kalbėti, o nekalbėti tiesiog negali – tada daryk!
  •     Apgalvok pirmąjį žingsnį, nes vien jau jį žengus, daug kas ims važiuoti iš inercijos. Gerai apsvarstyk, koks tas žingsnis galėtų būti, ką reikėtų dėl jo padaryti, su kuo pakalbėti.
  •     Nebijok paprašyti pagalbos! Ko iš tikrųjų išmokau versle ir ko nemokė tėvai, nes tai buvo laikoma silpnųjų bruožu, – kad prašyti pagalbos nėra gėda. Versle yra labai daug stiprių žmonių, linkusių geranoriškai dalintis ir nuoširdžiai pasirengusių padėti.

Milanos atstovaujamo verslo svetainė
www.mcapital.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.