GPM lengvata auklei: kaip pasinaudoti (VMI patarimai)

VMI_GPM lengvata auklei_versli mama

Portalas VERSLI MAMA jau rašė, kad nuo 2019 metų įsigalioja galimybė taikyti naują gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą ir susigrąžinti pinigų už būsto ir automobilio remonto ar vaikų priežiūros paslaugas. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) aiškina, kaip tai padaryti tinkamai ir patogiai.

Kaip atsiųstame pranešime spaudai informuoja VMI, gyventojų patogumui yra sukurta mokomoji vaizdinė medžiaga, kuri padės pildyti Gyventojo pranešimą apie išlaidas PRC912 formą (toliau – pranešimas), jei norima pasinaudoti GPM lengvata ir susigrąžinti dalį išlaidų, sumokėtų už būsto ar automobilio remonto, auklės paslaugas.

Kad būtų išvengta klaidų juos pildant, VMI parengė mokomąją vaizdo medžiagą – vedlius, kurie parodo ir pataria, kur kokius duomenis įrašyti pagal atskiras išlaidų rūšis, kaip ir kokius papildomus skenuotus ar fotografuotus dokumentus reikia pridėti, kokie privalomi šių dokumentų rekvizitai.

Mokomąją vaizdo medžiagą (vedlį) lengva rasti VMI interneto svetainėje adresu www.vmi.lt/cms/gpm-lengvatos, EDS autorizuotoje skiltyje bei Youtube.com VMI vaizdo kanale. VMI interneto svetainėje publikuojama ir kita aktuali medžiaga – informacija apie dokumentus, kuriais būtina pagrįsti teisę į GPM lengvatą, nuolat naujais atsakymais pildoma DUK skiltis.

VMI pataria atidžiai atrinkti pridedamus dokumentus: nepakanka tik mokėjimą patvirtinančių dokumentų, visada būtina pridėti sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą (FR0508 forma). Netinka ir tokie dokumentai, kaip atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktas ar išankstinė sąskaita-sąmata. Sąskaitose ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvituose turi būti įrašyti paslaugas gavusio asmens duomenys, dokumentai turi būti pasirašyti.

Tinkamus apskaitos dokumentų pavyzdžius bei paaiškinimą, kokie yra privalomi tokių dokumentų rekvizitai, kuriuos turi įrašyti paslaugas suteikęs ar darbus atlikęs asmuo, gyventojai gali rasti adresu www.vmi.lt/cms/gpm-lengvatos.

Pildant pranešimą PRC912 svarbu ir tinkamai nurodyti patirtas išlaidas. Pavyzdžiui, išlaidos už automobilių tepalų bei filtrų keitimą ar plovimą, detales nėra priskiriamos lengvojo automobilio remonto paslaugai, išlaidos už statybines medžiagas – pastatų remonto paslaugai, išlaidos už papildomą vaikų ugdymą – auklių paslaugai. Šioms išlaidoms mokesčio lengvata nėra taikoma, todėl pildant pranešimą jas iš bendros sumos reikia atimti.

Primename, kad nuo 2019 m. įtvirtinus naujas GPM lengvatas atsirado galimybė susigrąžinti pajamų mokestį už šias paslaugas: pastatų (statinių) apdailos ir bet kokio remonto darbus (išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą), lengvųjų automobilių remonto paslaugas bei nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių) iki 18 metų priežiūros paslaugas.

Didžiausia išlaidų suma, nuo kurios galės būti susigrąžinta dalis GPM už šias paslaugas, yra 2 tūkst. eurų; didžiausia suma, kurią galės susigrąžinti vienas asmuo, yra 400 eurų, jei jo pajamos buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu. Bendra išlaidų suma (įskaitant įmokas už studijas, gyvybės draudimo įmokas, kt.), kuriomis gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negalės viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.

Visą aktualią informaciją apie GPM lengvatas gyventojai gali sužinoti paskambinę Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 (telefonu teikiamos konsultacijos įrašomos ir yra lygiavertės rašytinėms) ar apsilankę VMI interneto svetainėje www.vmi.lt.

VMI_GPM lengvata auklei_versli mama1

Naudingos nuorodos:

Mokomąją vaizdo medžiagą, kaip pildomas Gyventojo pranešimas apie išlaidas PRC912, galima rasti:

VMI svetainėje www.vmi.lt/cms/gpm-lengvatos

Youtube.com VMI vaizdo kanale:

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už automobilio remontą? www.youtube.com/watch?v=GKeLDJ05nMQ

Kaip pildyti PRC912 patyrus pastato remonto išlaidas? www.youtube.com/watch?v=2akNCz2h8WU

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už vaiko priežiūrą? www.youtube.com/watch?v=VHRfwR4_208

Autorizuotoje srityje EDS https://deklaravimas.vmi.lt, skiltyje „Pildyti formą“ -> „Dažniausiai pildomos formos“ -> „Pranešimas apie išlaidas“, kur kiekviena nuoroda nukreipia į konkretų vaizdo vedlį apie konkrečias išlaidas.


1 Komentaras

  1. Pingback: Gegutės Žurnalas

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0