Aktualu

Grupės ieškinys – greitesnis sprendimas ieškovams

Print Friendly, PDF & Email

Grupės ieškinys – patogesnis būdas vartotojams ginti savo teises. Tačiau, pasak Teisingumo ministerijos, dėl procedūrinių keblumų šia galimybe naudojamasi palyginti retai. Tikimasi, kad parengus įstatymų pataisas ir nustačius paprastesnę ieškinio pateikimo procedūrą, asmenų grupės teisme galės greičiau ir sklandžiau apginti savo teises.  

Civilinio proceso kodekso pataisos, įteisinusios grupės ieškinio institutą, įsigaliojo dar 2015 metais. Per tą laiką buvo tik keletas bandymų teikti grupės ieškinį, tačiau teismai daugeliu atvejų jų nepriėmė nagrinėti arba grąžino pašalinti trūkumus.

Grupės ieškiniu galima apginti interesus ir tų asmenų, kurie dėl finansinių priežasčių, patirties stokos, laiko trūkumo ar kitų aplinkybių nepradeda teisminio bylinėjimosi. Todėl toks ieškinys ypač aktualus, veiksmingai ginant vartotojų teises.

Kaip rašoma Teisingumo ministerijos informacijoje, parengtose Civilinio proceso kodekso pataisose numatoma, kad teikdami grupės ieškinį ieškovai neprivalės motyvuoti, kodėl jie pasirinko tokį teisių gynimo būdą, o ne atskirus ieškinius. Teismas, priimdamas grupės ieškinį, taip pat neturės vertinti, ar toks ieškinys yra tikslingesnis, efektyvesnis ir tinkamesnis būdas išspręsti konkretų ginčą.

Jeigu teismas atsisakytų priimti grupės ieškinį, tokią nutartį būtų galima apskųsti tiek apeliacinės instancijos, tiek kasaciniam teismui.

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas teikti grupės ieškinius dėl vartotojų apsaugos, vartotojų asociacijoms tokiose bylose  nereikės turėti grupės advokato. Be to, vartotojų asociacijos, kaip grupės atstovės galės atstovauti visiems vartotojams, ne tik asociacijų nariams. Grupės ieškinio bylose vartotojai bus atleidžiami nuo žyminio mokesčio už grupės nariams bendrą neturtinį reikalavimą, pavyzdžiui, uždrausti tam tikrus veiksmus.

Grupės ieškinio institutas leidžia ginti pažeistus asmenų privačius interesus, kai keli ieškovai tam pačiam atsakovui kelia iš esmės tokius pačius reikalavimus. Tokį ieškinį gali teikti ne mažesnės kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų grupės. Jų vardu teisminiame procese turi dalyvauti grupės paskirtas atstovas. Juo gali būti ir asociacijos ar profesinės sąjungos, jei ginčas bus susijęs su jų veiklos tikslais.


Taip pat skaitykite:

Kaip patikrinti partnerio patikimumą: ką reiškia teisinis statusas

Paskolų ekspertas pataria, kada verslui geriau nesiskolinti

Vaiko priežiūros atostogos: tėčio klausimus komentuoja SODROS specialistai


 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.