Aktualu

Individuali veikla pagal pažymą populiarėja (dar kartą apie išmokas mamai)

Print Friendly, PDF & Email

Individuali veikla pagal pažymą populiarėja: palyginti su praėjusiais metais, dabar ją vykdo 15 proc. daugiau gyventojų – beveik 137 tūkst., praneša Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Portalas VERSLI MAMA savo ruožtu dar kartą primena, kad tik individualia veikla besiverčiančios moterys, besiruošiančios nėštumo ir gimdymo atostogų arba auginančios vaikus iki 1 metų, gauna mažesnes motinystės išmokas.

Kaip nurodo VMI, individualią veiklą pagal pažymą įregistravę asmenys šiais metais daugiausiai vykdė keleivinio sausumos transporto, kirpyklų ir kitų grožio salonų, švietimo, draudimo agentų ir brokerių, užsakomojo pardavimo paštu arba internetu veiklas.

Daugiausiai išaugo gyventojų, teikiančių pašto ir pasiuntinių (kurjerių) (83 proc.), keleivinio sausumos transporto (77 proc.), statybos baigimo ir apdailos (40 proc.), kirpyklų ir grožio salonų (21 proc.), variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto (15 proc.) paslaugas skaičius.

Taip pat pastebima, kad daugėja individualią veiklą pagal pažymą vykdančių gyventojų, kurie verslui pradėti reikalingus dokumentus išsiima e. būdu, per Mano VMI. Šių metų sausio – vasario mėnesiais, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, internetu, nekeldami kojos iš namų, individualią veiklą pagal pažymą įregistravo apie 29 proc. daugiau gyventojų. Smulkieji verslininkai internetu, naudodamiesi VMI e. paslaugomis, gali ne tik pradėti veiklą, bet ir vesti individualios veiklos apskaitą nemokama virtualaus buhalterio i.APS programa.

VMI primena, kad nauja e. paslauga – virtualiu buhalteriu i.APS – gali naudotis visi individualią veiklą pagal pažymą, taip pat ir įsigijus verslo liudijimą, vykdantys gyventojai, kurie veda supaprastintą apskaitą. Gyventojams, kurie Pajamų ir išlaidų žurnalą pildo internete, VMI sistemoje, nebereikia pildyti popierinio žurnalo, rūpintis apskaitos dokumentais, jaudintis, jog „popieriai“ laikui bėgant pasimes.

Be to, i.APS tvarkomų duomenų pagrindu, įvertinus iš kitų šaltinių gautą informaciją, bus apskaičiuotos gyventojo veiklos pajamos bei išlaidos ir šie duomenys bus įkelti į preliminarią pajamų deklaraciją 2020 metais, ją beliks tik pateikti. Greitai programoje gyventojai galės matyti ir apskaičiuotas mokėtinas GPM, PVM bei „Sodros“ administruojamų mokesčių: PSD ir VSD įmokų sumas. Taigi, nebereikės ieškoti įrankio mokesčiams skaičiuoti, aiškintis, kaip jie apskaičiuojami, atlikti skaičiavimus, juos bus galima ir patogiai susimokėti — mokėjimo nurodymas bus suformuotas automatiškai, naudotojui reikės tik pasirinkti savo banką.

VMI atkreipia gyventojų dėmesį, kad apskaitą vesti virtualiu buhalteriu i.APS, VMI sistemoje, galima prisijungus prie VMI informacinės sistemos i.MAS per e. bankininkystę ar su VMI priemonėmis. Pradėti vesti apskaitą e.būdu galima bet kurį metų mėnesį, tiesiog programoje reikia suvesti pajamų ir išlaidų sumas už mėnesius, kuriais apskaita buvo vedama ne i.APS.

Motinystės išmoka nuo šių metų padidėjo

Portalas VERSLI MAMA jau rašė, kad šiais metais savarankiškai dirbantys asmenys moka 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM), išskyrus individualių įmonių savininkus, mažųjų bendrijų narius, KŪB ir TŪB narius – pastariesiems nustatytas 20 proc. GPM. Individualią veiklą vykdantys asmenys ir pajamas deklaruojantys ūkininkai taip pat moka „Sodrai“ 19,5 proc. dydžio įmokas nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų (anksčiau mokėjo nuo 50 proc.).

Tai reiškia, kad nors mokestinė našta individualiai dirbantiems asmenims ir pajamas deklaruojantiems ūkininkams išliko panašaus lygmens, tačiau išmokas jie gaus didesnes – tai lemia apmokestinamosios bazės išplėtimas. Šiems žmonėms taip pat greičiau kaupsis pensijų socialinio draudimo stažas. Jei mokant įmokas nuo pusės deklaruojamų pajamų per metus susikaupdavo pusės metų pensijų socialinio draudimo stažas, tai įmokas mokant nuo 90 proc., stažas kaupiasi greičiau.

Pažymėtina, kad teisę į išmoką asmuo gali įgyti, jei yra sumokėjęs nustatyto dydžio įmokas. Pavyzdžiui, teisė į ligos išmokas įgyjama nustatyto dydžio įmokas mokant mažiausiai 3 mėnesius per pastaruosius metus arba 6 mėnesius per pastaruosius dvejus metus. Teisė į motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas įgyjama, kai įmokos mokamos ne trumpiau nei 12 mėnesių per pastaruosius dvejus metus.

Motinystės išmoka – išmoka, mokama motinystės socialiniu draudimu draustai moteriai nėštumo ir gimdymo atostogų metu. Paprastai tariant, ši išmoka priklauso moteriai išėjus į dekretą.

Tėvystės išmoka – išmoka, mokama draustam tėčiui, kai gimus vaikui jis išeina vieno mėnesio tėvystės atostogų.

Vaiko priežiūros išmoka – išmoka, mokama bet kuriam iš apdraustų tėvų arba senelių iki vaikui sukaks vieni arba dveji metai.

vaiko priežiūros išmoka_versli mama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.