Pinigai

Individuali veikla suteikia teisę į nedarbingumą ir išmokas po pusmečio

Print Friendly, PDF & Email

Individuali veikla suteikia galimybę gauti tas pačias išmokas, kaip ir dirbant su darbo sutartimi, tik ne taip operatyviai, o, pavyzdžiui, po… pusmečio. Kokios tos išmokos ir kada mokamos, komentuoja SODRA.

Visi tie dirbantieji, kurie vykdo savarankišką veiklą – individualią veiklą pagal pažymą, turi individualią įmonę ar yra mažųjų bendrijų nariai, verčiasi savarankiška žemės ūkio veikla, – gali gauti tas pačias išmokas, kaip ir dirbantys samdomą darbą, rašo portalas 15min.lt.

Kitaip šiame kontekste atrodo tik verslo liudijimų turėtojai. Jie moka mažiau įmokų, todėl yra draudžiami tik privalomuoju sveikatos draudimu bei pensijų socialiniu draudimu ir į kitas išmokas nepretenduoja.

Savarankiškai dirbantys gyventojai tikrai žino, kad turi laiku deklaruoti pajamas ir sumokėti įmokas. Už sumokėtas įmokas jiems priklauso ir išmokos, kurių dydį lemia sumokėtos įmokos.

Savarankiškai dirbantieji moka sveikatos draudimo įmokas, o tai reiškia, kad gauna nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Taip pat jie moka ligos, motinystės ir pensijų socialinio draudimo įmokas, tad atitinkamai gali gauti išmoką už dienas, kai sirgo, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas ir pensiją, kaip ir dirbantys samdomą darbą.

Individuali veikla suteikia teisę sirgti

Jeigu susirgus kreipėtės į gydytoją, jis išrašys elektroninį laikino nedarbingumo pažymėjimą, kuris iškart pasieks SODRĄ. Šis pažymėjimas yra įrodymas, kad žmogus negalėjo dirbti ir dėl to prarado pajamas, o ligos išmoka iš esmės yra draudimo išmoka, iš dalies kompensuojanti tas negautas pajamas. Jeigu žmogus nesikreips į gydytoją, jis ir išmokos ir negaus.

Išmokos mokamos tiems gyventojams, kurie pateikia atitinkamą prašymą išmokai gauti. Pasak SODROS atstovų, stengiasi, kad gyventojams reikėtų teikti kuo mažiau prašymų ir išmokas būtų galima gauti paprasčiau, todėl užtenka vieną kartą prisijungti prie asmeninės SODROS paskyros gyventojui ir pateikti neterminuotą prašymą. Tuomet išmokos ateityje išmokamos be jokių papildomų prašymų.

Savarankiškai dirbantiems gyventojams svarbu žinoti, kad jie išmokas – tiek ligos, tiek motinystės – gali gauti tik tuomet kai sumoka socialinio draudimo įmokas, nes būtent pagal įmokas paskaičiuojamas išmokos dydis.

Pavyzdžiui, individualios veiklos pažymą turinti versli mama pajamas deklaruoja tik kartą per metus už praėjusių metų laikotarpį. Išmoka jai bus skirta po to, kai sumokės įmokas. Jei versli mama turi individualios veiklos pažymą ir suserga šį gruodį, pajamas už šiuos metus ji turi deklaruoti ir įmokas sumokėti iki kitų metų gegužės. Tuomet, kai deklaruos tas pajamas, tada ir bus skirta išmoka.

Tačiau SODRA primena, kad savarankiškai dirbantieji gali įmokas mokėti avansu už kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio pabaigos. Tuomet išmoka jiems bus skirta iškart, o jeigu kitąmet bus deklaruota dar didesnė suma, išmokėtas dar ir skirtumas. Tai ypač aktualu besilaukiant ir norint gauti motinystės išmoką iškart.

Išmokų dydis savarankiškai dirbantiems

Visos SODROS išmokos, tiek dirbantiems samdomą darbą, tiek vykdantiems savarankišką veiklą, priklauso nuo sumokėtų socialinio draudimo įmokų. Įprastai savarankiškai dirbantieji sumoka mažiau įmokų, todėl ir išmokos būna mažesnės.

Pavyzdžiui, su individualios veiklos pažyma dirbantis žmogus įmokas moka nuo pusės pajamų jau atskaičius leistinus atskaitymus. Jeigu jis gauna 1000 EUR per mėnesį, tai įmokas moka nuo 350 eurų. „Sodra“ mokės 80 proc. šių draudžiamųjų pajamų, nuo kurių buvo sumokėtos įmokos, dydžio išmoką už sirgtas dienas. Dar vienas pastebėjimas – SODRA išmokas moka tik nuo trečios nedarbingumo dienos.

Dirbantiems samdomą darbą už pirmas dvi dienas sumoka darbdavys. Savarankiškai dirbant darbdavio nėra, o išmoka taip pat mokama nuo trečios dienos. Bet kuriuo atveju tiek ligos, tiek ir, pavyzdžiui, vaiko priežiūros išmokos turi nustatytą minimalų dydį.

Taip pat skaitykite:
Reprezentacinės išlaidos: alkoholiu vaišinti galima, dovanoti – ne
2019 m. laukia nauja GPM lengvata vaikų priežiūrai, patalpų ir automobilių remontui (VMI komentaras)
Numatomos SODROS įmokos 2019 metais dirbančioms individualiai (infografikai)
  1. Individuali veikla says:

    Gerai, kas turi supratimo apie tas mokestines prievoles ir galimą jų naudą. Tačiau ne visi, užsiimantys individualia veikla, tuos dalykus išmano. Gal tuomet vertėtų samdytis buhalterę, jei žinoma veikla yra pakankamai pelninga. Nes buhalterinių paslaugų kaina priklauso nuo apimties. Nereikia priimti į darbą buhalterio, tačiau galima sumokėti lygiai taip pat individualia veikla užsiimančiam specialistui ar firmai, teikiančiai tokias paslaugas, pvz http://www.buhalterinespaslaugos.lt/buhalterines-paslaugos-kaune/ ir per tą laiką, kurį sugaišite aiškindamies dalykus, kurių neišmanote, galėsite uždirbti tai paslaugai dirbdami įprastą darbą be didelio galvos skausmo

  2. Finansininkas says:

    Teko susidurti su skirtingomis buhalterines paslaugas teikiančiomis įmonėmis Vilniuje ir kituose miestuose. Renkantis tik kainą dažniausiai tekdavo susimokėti skaudžiomis klaidomis. Klaidos apskaitoje nepatinka jokiam verslui. Pradėjus dirbti su Financia viskas pasikeitė, jie ištaisė kitų buhalterių padarytas klaidas. Rekomenduoju

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.