Kas bus?..

advento vainikas

Kartas nuo karto mūsų namuose, mieste, pasaulyje – mūsų gyvenime – susidaro tokia situacija, kad galva ir širdis susidrumsčia nuo baimės, netikrumo, įtampos, pervargimo – visko, net nuo tamsėjančių ir trumpėjančių dienų. Kas bus?.. Ir tada labai reikia tvirto pagrindo ir atramos. Tokio tikro dalyko.

Kas galėtų įnešti aiškumo? Gal kalendorius? Nenušneku – tiek dar protas nesusijaukė. Jei tik įdėmiau pasižiūrėtume, kaip dažnai – pernelyg dažnai – visai ne vietoje pasitelkiam kalendoriaus argumentą: Šiais laikais – toks mąstymas?Atsitokėk – dabar 21-as amžius! Nebe tie laikai, kam tas rūpi!.. ir pan. Lyg kalendorius nustatytų, kas dera, o kas ne. Lyg jis pakeistų mūsų širdį. Tau liūdna? Taigi šiandien du tūkstančiai penkioliktųjų lapkričio šešiolikta! Tu labai myli? Juk ne viduramžiai! Bijai?.. Gal užteks. Dabar prie to aiškumo.

Taigi, kas bus neilgai trukus? Adventas. Jis prasideda kasmet ketvirtą sekmadienį prieš Kalėdas, šiemet – lapkričio 29-ąją. Adventas – Atėjimas (lot.). Tai – kartu rimtas ir džiugus pasirengimo Kalėdoms laikas, Kristaus Gimimo šventės laukimas. Vilties metas.

Gerai yra namuose turėti Advento vainiką. Jo pirmtaką XIX amžiuje Hamburge sugalvojo liuteronų kunigas Johanas Hinrichas Wichernas. Didelė jo veiklos dalis buvo nepasiturinčių miestiečių mokymas apie Kristų bei vargšų vaikų globa. Šie, susirinkę Wicherno įkurtoje mokykloje, jau nuo žiemos pradžios pradėdavo nekantrauti ir kasdien teirautis, kada gi ateis Kalėdos. Taigi kartą Advento pradžioje kunigas, paėmęs medinį ratą, ant jo pritvirtino 20 mažesnių raudonų žvakelių – kiekvienam šiokiadieniui – ir 4 dideles baltas, skirtas uždegti sekmadieniais.

Tradicija Advento pradžioje pasiruošti vainiką išplito ir pasiekė mus, tik šiuolaikinis yra gerokai kuklesnis ir turi tik keturias žvakės, uždegamas sekmadieniais, pradedant viena. Klasikinis variantas būtų su trimis violetinėmis (Advento spalva) ir viena rožine (džiaugsmo) žvake, skirta trečiajam sekmadieniui.

Ką gelbėja tos žvakės? Jos primena, kad reikia tikro dalyko. Žvilgt į kalendorių (štai kur jis reikalingas) – Adventas trunka dvidešimt kelias dienas. Evangelija pagal Joną turi 21 skyrių. Per Kūčias jau galima būti perskaičius! Tekstas yra čia. O tada jau žiūrėti, kas bus.

P.S. Čia turiu surinkusi keletą idėjų Advento vainikams. Kai kurie tradiciniai, bet yra ir gana netikėtų.

www.kasdienybe.lt


Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0