Pinigai

Amžiaus įtaka investavimui: kokią strategiją rinktis?

Print Friendly, PDF & Email

Nusprendus investuoti, kyla daug klausimų, kaip teisingai paskirstyti lėšas, tikintis efektyvių investavimo rezultatų. Jaunimas susiduria su problema, nes investavimui trūksta lėšų, vyresniame amžiuje prioritetu tampa darbas, namai, šeima, tad stinga laiko, o perkopus 50-metį, daugeliui atrodo, kad pradėti investuoti jau per vėlu. Tad kokio amžiaus geriausia investuoti ir kaip pasirinkti tinkamą strategiją, veiksmingam rizikų išskirstymui?

Amžius investavimui – ne riba

Investicinis uždarbis, žinoma, greičiausiai skirsis priklausomai nuo to, ar pradėjote investuoti būdami 20-ies ar sulaukę 50-ties. Tačiau, nepriklausomai, kada pradėjote, svarbu laikytis strateginio nuoseklumo bei investuoti reguliariai.

„Investavimas geriausių rezultatų atneša tuomet, kai jo procesas tęsiasi nenutrūkstamai. Nemažai pradedančiųjų investuotojų nustoja užsiimti šia veikla, kai sąlyginai trumpu laikotarpiu neuždirba norimos grąžos. Be to, neturint aiškios investavimo strategijos, paremtos periodiniu investicinio portfelio didinimu, investicijos „gaudomos“ nenuosekliai, pagal nuotaiką. Tai nėra tvari investavimo strategija ilgesniu laikotarpiu. Jei jaučiate, kad investavimui nerandate laiko, verta pasvarstyti apie įrankius, kurie suteikia automatizuotą periodinio investavimo galimybę. Pensijos kaupimas ar investicinis gyvybės draudimas leidžia kaupti pinigus be jūsų įsikišimo, bet jei norite rinktis kitas investavimo priemones, verta atkreipti dėmesį į tai, ar jos siūlo periodinį investavimą. Tokia paslauga naudotis galima kai kuriose tarpusavio skolinimo platformose ar tam tikruose fonduose“, – pasakoja tarpusavio skolinimo platformos „Paskolų klubas“ komunikacijos ir rinkodaros vadovas Darius Borisas.

Automatizuotą periodinį investavimą teikiančios platformos dažniausiai turi ir periodinio investavimo skaičiuoklę, kurios pagalba galima sužinoti preliminarų uždarbį, pasirenkant sumas ir laikotarpį, per kurį planuojama įdarbinti lėšas. Tokiu būdu, atsižvelgiant į savo amžių, nesunku įsivertinti, už kiek laiko ir kokią tikitės gauti grąžą, ir pagal tai nusistatyti periodiškai investuojamas sumas.

Kaip investuoti, kai jums 20 metų?

Remiantis „Paskolų klubo“ atlikto gyventojų nuomonės tyrimo duomenimis nemaža dalis – 20 proc. 18-29 m. jaunimo, nors investuoti ir norėtų, to nedaro dėl per mažų pajamų. Na, o jei gali skirti itin mažas sumas, mano, kad neverta pradėti, nes yra įsitikinę, kad nedidelės sumos neatneš apčiuopiamos naudos.

Anot pašnekovo, šiandien egzistuoja daugybė investavimo formų, kurioms nereikia tūkstančių – galima investuoti vos nuo 20 eurų, o tai darant periodiškai ilgą laiką, tikrai galima tikėtis gerų rezultatų.

„Esate jaunas ir, tarkime, manote, kad pajamos jums neleidžia investuoti, per mėnesį galite skirti 50 eurų tik taupymui? Įsivaizduokite, jei šią sumą padalinate pusiau ir 25 eurus kas mėnesį investuojate, pavyzdžiui, į  aukštesnio nei vidutinio patikimumo žmonių paskolas. Po 30 metų jūsų tikėtina grąža būtų daugiau nei 80 tūkst. eurų. Kai tuo metu, taupydami po 50 eurų 30 metų, sukauptumėte tik 18 tūkst. eurų. Žinoma, investavimas visada susijęs su rizika prarasti dalį lėšų, bet atsakingai diversifikuojant investicijas, tikėtina, kad jūsų grąža vis tiek bus gerokai didesnė nei vien tik taupant. Taip pat greičiausiai ateityje jūsų pajamos augs, ir su amžiumi turėsite galimybę didinti sumas, kurios nulems ir uždarbio augimą“, – komentuoja „Paskolų klubo“ atstovas.

Vienas iš pliusų pradėjus investuoti jauname amžiuje – drąsesnis rizikos prisiėmimas. Nerekomenduojama nerti stačia galva ir investuoti tik į aukščiausios rizikos produktus, tačiau tai puikus laikas eksperimentuoti ir taip atrasti sau priimtiną strategiją, nepatiriant didelių nusivylimų. Net ir praradę dalį lėšų dar turėsite daug laiko atgauti prarastas investicijas ateityje. Tikėtina, kad patirsite ir rinkos pakilimų, ir nuosmukių, tačiau perėję visas situacijas sau suformuosite aiškų suvokimą, kokia kryptimi norite investuoti ir įgysite naudingos patirties.

Kaip investuoti perkopus 30-metį?

Jei iki 30-ties neinvestavote, dabar pats laikas pradėti, norint uždirbti solidžią grąžą, nesivaikant vien aukštos rizikos produktų. Šiame amžiaus tarpsnyje daugelis patiria karjeros pakilimą, kuris lemia ir finansinį pokytį, tad gali skirti investavimui didesnes sumas, nei būdami 20-ies. Tam, kad tikslingai išsigrynintumėte investavimo strategiją, reikėtų išsikelti investavimo tikslą – kaupsite pensijai, būstui, vaikų ateičiai? Tai žinodami, galėsite lengviau nusistatyti investavimo sumas ir pasirinkti jums tinkamą investavimo agresyvumą. Be to, turint stabilias pajamas, rekomenduojama investavimui skirti bent 10-15 proc. pajamų dalies.

„Perkopus 30-metį rekomenduojama šiek tiek sumažinti riziką, jei anksčiau investavote vien į aukštos rizikos produktus. Šiame amžiaus tarpsnyje didesnės pajamos leidžia skirti investavimui didesnes sumas, tad net ir mažesnės grąžos produktai tokiu laiku gali atnešti tokį patį uždarbį, kaip ankstesniais laikais investuotos mažesnės sumos į aukšto rizikingumo investicijas. Tad jei jūsų tikslas, tarkime, pamažu reguliariai kaupti pensijai, nebūtina vaikytis aukšto rizikingumo produktų, galite rinktis patikimas investicijas, nors jų palūkanos ir mažesnės“,- teigia D. Borisas.

Po 50-ties – investuoti ar laikas sustoti?

Kaip ir straipsnio pradžioje minėta – nėra netinkamo amžiaus investavimui. Visgi perkopus 50-metį gyvenimas gerokai skiriasi, žvelgiant 30 metų atgal, tad pirmiausia verta persižiūrėti ir savo būsimus tikslus. Tokio amžiaus didžioji dalis žmonių jau būna užauginę vaikus, išmokėję turimas paskolas, tad sumažėja finansinių įsipareigojimų, o pajamos per karjeros laikotarpį būna užaugusios.

Esant tokio amžiaus, reikėtų apsvarstyti, kiek laiko ateityje dar planuojama dirbti, kada ketinama eiti į pensiją, įsivertinti savo jau turimą investicinį uždarbį. Aiškiai matant savo situaciją ir ateinančių dešimtmečių planus galima lengviau planuotis investavimo sumas bei laikotarpius.

„Vis dėlto, jei darbo rinkoje ilgai užsibūti neplanuojate, o sukauptas turtas neužtikrina stabilaus gyvenimo keliems dešimtmečiams į ateitį, vyresniame amžiuje rekomenduojama mažinti riziką iki minimalios ir rinktis saugesnius investicinius produktus. Tam, kad galėtumėte greičiau reinvestuoti gautą grąžą, taip pat patartina ieškoti trumpesnio laikotarpio investicijų“, – pataria „Paskolų klubo“ atstovas.

Asociatyvinė nuotrauka ©Canva.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.