Pinigai

Ar vaiko priežiūros atostogų metu galiu įsteigti verslą? (advokato komentaras)

Print Friendly, PDF & Email

Gavome štai tokį klausimą: „Šiuo metu auginu 7 mėnesių sūnų ir esu vaiko priežiūros atostogose, gaunu man priklausančias išmokas iš Sodros. Kai vaikui sukaks metai, planuoju imtis savo verslo, ir tam reikalui noriu įsteigti VšĮ arba MB, arba UAB. Būčiau vienintelė dalininkė / akcininkė. Kadangi steigimas užtrunka laiko, dabar, kol dar esu kiek laisvesnė, norėčiau pradėti tvarkyti steigimo procedūras. Kaip į tą faktą, kad būdama vaiko priežiūros atostogose tapau, tarkime, UAB akcininke, reaguotų Sodra? Ar neatimtų man priklausančių pinigų (nors įmonė realiai veiklos dar nevykdytų)?“ Atsako portalo verslimama.lt konsultantas advokatas Karolis Rugys.

Vadovaujantis Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymu, vaiko priežiūros atostogų išeinantys tėvai, visų pirma, turi nuspręsti, ar motinystės (tėvystės) atostogų išmoka bus mokama iki vaikui sueis vieneri ar dveji metai. Nusprendę motinystės (tėvystės) pašalpą gauti iki vaikui sueis vieneri metai, motinai (tėvui) mokama 100 proc. kompensuojamojo užmokesčio siekianti pašalpa. Kita vertus, pasirinkus pašalpą gauti iki vaikui sueis dveji metai – nuo nėštumo ir gimdymo arba tėvystės atostogų pabaigos iki vaikui sueis vieni metai mokama 70 proc., vėliau iki vaikui sueis dveji metai – 40 proc. Jūsų kompensuojamojo uždarbio.

Jei pašalpos gavėjas pirmaisiais vaiko auginimo metais gauna darbinės veiklos pajamų ar pašalpų, jam mokamas skirtumas tarp motinystės (tėvystės) pašalpos dydžio ir gaunamų pajamų. Jei pasirinkote motinystės (tėvystės) pašalpą gauti dvejus metus, antraisiais vaiko auginimo metais pašalpa mokama nepriklausomai nuo tuo metu gaunamų pajamų ar pašalpų. Motinystės (tėvystės) pašalpa negali būti mažesnė ar didesnė, nei nustatytos ribos. Šios ribos nustatomos atsižvelgiant į LR Vyriausybės kasmet patvirtinamą einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydį, kuris nuo 2015 m. sausio 1 d. lygus 431 Eur., nuo 2015 m. liepos 1 d. – 434 Eur, o nuo 2016 m. sausio 1 d. lygus 445 Eur.

Pagal patvirtintą bendrą tvarką, jei pirmaisiais motinystės (tėvystės) pašalpos gavimo metais gaunate papildomų pajamų ar pašalpų, priklausanti motinystės (tėvystės) atostogų išmoka gali būti sumažinta arba nutraukta, jeigu gaunamos pajamos yra didesnės nei mokama pašalpa. Pajamos, kurias gaunant motinystės (tėvystės) atostogų išmoka gali būti mažinama:

  • Pajamos, nuo kurių mokamos Sodros įmokos ligos ir motinystės socialiniam draudimui, pvz.: atlyginimas;
  • Jei motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimo laikotarpiu buvo dirbama ir gautos darbinės veiklos pajamos, nuo kurių nėra mokamos Sodros įmokos.

Kadangi auginate 7 mėnesių kūdikį ir esate vaiko priežiūros atostogose, Jums priklauso motinystės (tėvystės) atostogų skiriama išmoka, tačiau nurodėte, jog ketinate imtis verslo. Nagrinėjant klausimą dėl motinystės pašalpos įsteigiant juridinį asmenį svarbu skirti keletą aspektų. Vienas jų, jeigu įsteigsite įmonę ir tapsite jos dalininke ar akcininke . Tokiu atveju šios aplinkybės mokamai pašalpai neturės jokios įtakos, kadangi pašalpa yra mažinama, tik atsižvelgus į pajamas gaunamas vykdant veiklą susijusią su darbo santykiais. Taigi tapus dalininke arba akcininke mokama pašalpa nebus sumažinta ar nutraukta nei pirmaisiais, nei antraisiais vaiko priežiūros metais: juridinių asmenų dalyviai (akcininkai, dalininkai) atlyginimo negauna nepriklausomai nuo to ar įmonė vykdo veiklą, ar ne.

Visgi Jums tapus įsteigtos įmonės vadove arba kita darbuotoja yra galimas atvejis, kuomet pašalpa Jums bus mažinama ar nutraukiama pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais. Paminėtina, kad pajamos gaunamos antraisiais vaiko priežiūros atostogų metais, neturės jokios įtakos gaunamai pašalpai. Vertinant ar pirmaisiais metais bus mažinama pašalpa yra svarbu gaunamos pajamos, o ne pats įsidarbinimo faktas, taigi turite ne tik, kad tapti įmonės direktore, tačiau ir gauti pajamas iš šios veiklos. Tokiu atveju bus vertinamas pajamų dydis ir yra mokamas skirtumas susidaręs tarp gaunamos pašalpos bei pajamų. Taigi galite pradėti eiti direktorės pareigas ir nevykdyti realios veiklos (eiti nemokamų ar vaiko priežiūros atostogų), nes kai negaunate realių pajamų, nebus mažinama ir pašalpa. Taip pat galima direktoriumi paskirti kitą asmenį, kuomet įmonė vykdo realią veiklą.

Atkreiptinas dėmesys, kad norminių teisės aktų reikalavimai numato pareigą pranešti Sodrai (ne tik VĮ Registrų centrui) apie asmens paskyrimą įmonės vadovu, neatsižvelgiant į tai, ar yra vykdoma reali veikla, ar ne. Nesilaikant šios pareigos, gali būti taikoma atsakomybė. 

Turite klausimų ir Jūs? Rašykite mums adresu portalasverslimama@gmail.com

AdvokatasKarolisLogo 200px

 

 

  1. Arenida says:

    Sveiki, neseniai atsidariau įmonę, realios veiklos dar nebus pusė metų, esu šiuo metu VPA, vaikui 8 mėn, dar “kabu” senojoje darbovietėje. Jei iš jos išeičiau, ar nekiltų bėdų su Sodros išmokomis, ir ar nereiks pradėti mokėti PSD? Nuo antrų vaiko metų VPA išmokas gaus tėtis, tai tikriausiai aš kaip mažosios bendrijos narė ir direktorė turėsiu mokėti PSD nuo MMA nors pajamų nebus ar aš ne taip suprantu ką? Ačiū už atsakymą iš anksto.

    • Versli mama says:

      Jūsų klausimą peradresavome Sodros specialistams. Kai tik bus parengtas, atsakymą paskelbsime portale VERSLI MAMA – sekite naujienas. Taip pat susisieksime su Jumis asmeniškai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.