Veidai

Daugiavaikė mama Katerina: ne stumti motinas į darbo rinką, o šiandieninį pasaulį priartinti prie realaus gyvenimo

Print Friendly, PDF & Email

„Be atostogų – jau devintus metus, ir tai – mano pasirinkimas,“ – sako Širvintų r. Alionių k. gyvenanti 3 vaikučių mama Katerina Žukauskaitė-Liachovič, projekto „Espolitica EU“ mokymų dalyvė.

Būti su savo vaikais pačiais svarbiausiais jų augimo, tvirtėjimo, žengimo į gyvenimą metais, kartu patirti nebepasikartosiančius pirmuosius jų savarankiškumo potyrius moteris vadina gyvenimo prasme ir svarbiausia investicija.

„Žodį „Mama“ sąmoningai rašau iš didžiosios raidės, nes man buvimas Mama yra ne tik darbas, užsiėmimas, o sakrali ir amžina tarnystė. Auginti žmogų, kuris ir bus mūsų realybė, mūsų ateitis – tai sąmoninga Motinystė, kuriai, deja, mūsų valstybės socialinė, šeimos politika, dabartinė kultūra yra mažų mažiausiai abejinga, o teisingiau – netgi priešiška,“ – sako Katerina.
„Esu jau vienuolika metų to paties vyro žmona, taip pat Mama, sesuo, dukra. Tvirtas ryšys, investavimas į santykius su vyru, vaikais, artimaisiais, saviugda – tai sudėtinga, jėgų, laiko ir žinių reikalaujanti nuolatinė veikla. O visa kita – pabaigti mokslai, įgytos patirtys – sudaro tik

dalį asmenybės ir gyvenimo“, – tvirtina pašnekovė.

Žodį „Mama“ sąmoningai rašau iš didžiosios raidės, nes man buvimas Mama yra ne tik darbas, užsiėmimas, o sakrali ir amžina tarnystė.

Filologės, literatūros antropologijos ir kultūros magistrės Katerinos teigimu, ji daug bendrauja su tokį pat motinystės kelią pasirinkusiomis moterimis, gyvenančiomis tiek didmiesčiuose, tiek mažesnėse gyvenvietėse ar kaimuose.

Ji apgailestauja, kad dažna bendrų pokalbių tema yra klausimai: kas atsitiko šiandienos pasauliui; kodėl jame nebeliko vietos Motinystės, tėvystės, vaikystės išsipildymui; kodėl Motina, pasirinkusi PATI auginti savo vaikus, neturi palaikymo (arba jis yra labai miglotas) ir patiria nuolatinį spaudimą iš ją supančios aplinkos; kodėl Motinystė nėra laikoma darbu? Juk tai – pagrindinis užsiėmimas, trunkantis ištisą parą, nuolatinė fizinė ir protinė veikla, reikalaujanti daugybės pastangų, stiprybės, kantrybės, žinių.

Kiekvienas šeimoje gimęs vaikas pakeičia santykius, kyla vis naujų išbandymų, krizinių situacijų, ir dažnai būtent moters rankose – jų sprendimas, saugios, jaukios, auginančios atmosferos palaikymas namuose.

Vaikams reikia ne darželių

Ori motinystė? Tai, pasak Katerinos, turėtų būti didelis siekis, tačiau apie tai net nekalbama, o moteris, atidėjusi ateičiai karjerą ir atsidavusi vaikams bei šeimai, patiria ne tik spaudimą keistis, bet ir pašaipas, akivaizdžias patyčias.

„Esame vyrų išlaikytinės, o tos, kurios šeimoje palaikymo neturi ar yra vienišos Mamos, – priverstos rinktis ne teisę būti Mama, kuri, beje, yra prigimtinė, o aplinkos primestą kelią, plėšosi per kelis darbus, nes kitaip tiesiog neišgyvena,“ – sako Katerina.

Daugiavaikė mama atvirauja, kad vyriausiam vaikui suėjus 8, o mažiausiam – 2 metams, ji registravosi Užimtumo tarnyboje. Jau sulaukė ir pasiūlymų, tačiau nei darbas nuo 8 iki 17 val., nei pamaininis grafikas moteriai kol kas nėra priimtinas.

„Nustokime sau meluoti – vaikams reikia ne darželių / lopšelių, o Mamos, namų šilumos, šeimos, bendrų žaidimų su broliais ir seserimis.

„Žinau, kad ateis laikas, kai galėsiu ir norėsiu išeiti iš namų visai dienai, tačiau tikrai ne dabar,“ – sako ji, svarstydama individualios veiklos ar kitas galimybes, kurios leistų derinti laiką darbui ir šeimai. Katerina apgailestauja, kad politika, bendros visuomenės nuostatos lemia ir darbdavių priešiškas nuostatas bei lankstumo stoką.

„Nustokime sau meluoti – vaikams reikia ne darželių / lopšelių, o Mamos, namų šilumos, šeimos, bendrų žaidimų su broliais ir seserimis. Ne Motinas su mažais vaikais reikia kuo greičiau stumti į darbo rinką, o šiuolaikinį pasaulį priartinti prie realybės, keisti požiūrį, tiksliau PRISIMINTI, kas yra Motinystė, vaikystė, šeima. Vis tobuliname civilizacijos pasiekimus, dirbame, keliame ekonomiką… Kokia kaina? Atimdami iš moterų Motinystę, o iš vaikų – vaikystę… Kai nebeliks mūsų tautos, kultūros, tradicijų įpėdinių, kam tada paliksime visus tuos civilizacijos pasiekimus – šuniukams ir kačiukams?..“ – samprotauja Katerina.

Pokyčiai pasiekiami tik bendraujant

Užimtumo tarnyboje moteris sulaukė ir pasiūlymo dalyvauti projekte „Espolitica EU“. Ji tvirtina, jog susitikimai su kitomis moterimis, pokalbiai, mokymų temos, skirtos prisistatymui, socialinių tinklų subtilybėms, suteikė naudos ir subrandino mintis apie tai, kad esamą situaciją galima keisti tik bendraujant, vienijantis, jungiantis į tarpusavio pagalbos grupeles, didesnes nevyriausybines organizacijas. Būtent jų vaidmenį – palaikant moterį, motiną, stiprinant tvarius moters ir vyro santykius, šeimą – projekto dalyvė įvardina kaip perspektyvą svarbiems ir reikalingiems pokyčiams.

Projektą „Espolitica EU“, kurio tikslas – sukurti vietos mokyklas moterims, kuriose būtų ugdomas jų verslumas, pasitikėjimas savimi, lyderystė, aktyvus dalyvavimas politikoje, visuomeninėje, pilietinėje veikloje, atveriamos galimybės siekti karjeros, vykdė NVO „Versli mama“.

Projekto užsiėmimus ir mokymus vedusi lektorė Vilma Dainienė džiaugiasi, kad veiklos įgijo daugiau praktinės prasmės prie projekto prisijungus Užimtumo tarnybos Širvintų skyriui.

„Susibūrė šauni jaunų, mažus vaikus auginančių mamų, labai įdomių moterų grupė. Grįžusios iš užsienio, atsikrausčiusios iš kitų rajonų: kiekviena su savita istorija, sava patirtimi, visos pabaigusios mokslus, įgijusios profesijas. Jų potencialas akivaizdus,“ – dalijasi mintimis lektorė, kurios nuomone, didžiausia moterims suteikta nauda, apie kurią kalbėjo ir pačios dalyvės – ne tik įgytos žinios, bet ir pažintis, bendravimas tarpusavyje.

Projektas ESPOLITICA | Širvintų vietos moterų mokykla (organizatorių nuotr.)

 

Straipsnis parengtas įgyvendinant Erasmus+ projektą Merginų politikos mokykla ESPOLITICA. Europos Komisijos parama šio straipsnio rengimui nereiškia pritarimo jo turiniui, kuriame pateikiama autorių nuomonė, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už informaciją, panaudotą šiame straipsnyje.

 

 

  1. Motinystė – tikrai nuvertinta ir “nematoma” mūsų visuomenėje. Labai gaila. Sėkmės Katerinai! Galiu tik pasidžiaugti, kad turi paramą artimiausioje aplinkoje, iš vyro.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.