Namai

Kava be kofeino – kada verta ją pasirinkti?

Print Friendly, PDF & Email

Šiuolaikinio gyvenimo tempas neretai reikalauja išlaikyti subalansuotą energijos lygį ir atsipalaidavimą net ir aktyviausiomis dienomis. Kava yra gėrimas, kuris gali pasiūlyti tiek privalumų, tiek ir trūkumų, o apie pastaruosius mažai kas nori kalbėti. Vienas iš pagrindinių šio gėrimo šalutinių poveikių – kofeinas, kuris gali sukelti nemalonius simptomus, pvz., nerimą, nemigą, galvos skausmą ar padidėjusį kraujospūdį. Todėl kai kurie žmonės renkasi alternatyvą – kavą be kofeino, arba kitaip dar vadinamą decaf kavą.

Kuo kava be kofeino skiriasi nuo įprastos ir kaip ji gaminama?

Decaf kava yra tokia pati kava kaip ir įprasta, tik iš jos pašalinta didžioji dalis kofeino. Kofeinas yra vandenyje tirpus junginys, todėl iš žaliųjų kavos pupelių jis išskiriamas mirkant jas vandenyje. Tačiau, vanduo ištraukia ne tik kofeiną, bet ir kitas medžiagas, kurios suteikia kavai aromato ir skonio. Todėl šios kavos gamyboje naudojami specialūs tirpikliai, kurie selektyviai ištraukia tik kofeiną, paliekant kitus junginius visiškai nepaliestus. Šiuo metu yra keturi pagrindiniai šios kavos gamybos būdai:

  • Tiesioginių tirpiklių metodas. Žalios kavos pupelės garinamos ir pakartotinai skalaujamos cheminiu tirpikliu (pvz., etilo acetatu ar metileno chloridu), kol iš jų išplaunamas kofeinas.
  • Netiesioginių tirpiklių metodas. Žalios kavos pupelės mirkomos karštame vandenyje, o po to vanduo filtruojamas per cheminius tirpiklius, kurie suriša kofeiną. Vanduo su likusiomis medžiagomis grąžinamas į pupelių konteinerį, kad atstatytų jų aromatą ir skonį.
  • Šveicariško vandens metodas. Kavos pupelės mirkomos karštame vandenyje, o po to vanduo filtruojamas per anglies dioksido arba aktyvuotos anglies filtrus, kurie pašalina tik kofeiną. Šis metodas nenaudoja jokių cheminių tirpiklių ir laikomas natūraliu ir ekologišku.
  • Anglies dioksido metodas. Pupelės dedamos į talpyklą ir užpildomos angliarūgštės dujomis esant aukštai temperatūrai ir slėgiui. Anglies dioksidas veikia kaip selektyvus tirpiklis, kuris ištirpina tik kofeiną. Po to angliarūgštės dujos nukreipiamos į kitą talpyklą, kurioje jos išgarinamos ir leidžiama nusėsti kofeinui.

Visais šiais metodais kavos pupelėse lieka apie 3% ar mažesnis kofeino kiekis. Pavyzdžiui, jei įprastame puodelyje (240 ml) kavos yra apie 126 mg kofeino (priklausomai nuo rūšies ir paruošimo būdo), tai decaf puodelyje bus apie 3 mg (remiantis okava.lt kofeino skaičiuokle). Taigi kava be kofeino turi kofeino, bet labai mažą kiekį.

Kokie yra kavos be kofeino privalumai?

Kavos mėgėjai iki šiol nesutaria ar tokia kava yra naudinga ar vis dėlto turi daugiau trūkumų. Prieš planuojant ją išbandyti, siūlome išsiaiškinti visus svarbiausius faktus. Štai keletas jų.

Decaf kava sumažina kofeino sukeliamus šalutinius poveikius, pvz., nerimą, nemigą, drebulį, širdies plakimą ar kraujospūdžio kilimą. Tai ypač naudinga žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui ar turi tam tikrų sveikatos problemų, susijusių su nervų bei širdies ir kraujagyslių sistemomis.

Ši kava gali padėti sumažinti riziką susirgti tam tikromis ligomis, pvz., 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų ar širdies ligomis. Tai galima paaiškinti tuo, kad kava be kofeino taip pat turi daug antioksidantų ir kitų naudingų junginių, kurie yra įprastoje kavoje. Antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso.

Kava be kofeino gali būti saugesnė nėščioms moterims ir žindančioms motinoms, nes ji neturi stimuliuojančio poveikio vaisiui ar kūdikiui. Nors nėra aiškios rekomenduojamo kofeino suvartojimo ribos nėštumo ir žindymo metu, daugelis ekspertų sutinka, kad per didelis kofeino vartojimas gali būti kenksmingas ir sukelti persileidimą, vaisiaus augimo sulėtėjimą ar kūdikio neramumą.

El. parduotuvėje okava.lt parduodama decaf kava gali būti skanesnė ir aromatingesnė nei įprasta kava, jei ji yra pagaminta iš aukštos kokybės pupelių ir naudojant švelnius kofeino šalinimo metodus. Kai kurie žmonės teigia, kad tokia kava turi mažiau rūgšties ir nėra tokia karti, o tai padidina malonumą ją geriant.

Decaf kavos neigiami aspektai

Tokia kava gali prarasti dalį savo skonio ir aromato dėl kofeino ištraukimo proceso. Kai kurie ištraukimo metodai gali pažeisti ar pašalinti dalį skonio ir aromato formuojančių junginių iš pupelių. Be to, decaf kavos pupelės gali būti senesnės nei įprastos, nes joms reikia laiko kofeino ištraukimo procesui atlikti. Todėl šviežiai skrudinta kava gali ženkliai skirtis savo skoniu ir nepriminti to, ką esate įpratę gerti.

Kava be kofeino gali būti brangesnė nei įprasta, nes kofeino šalinimas reikalauja papildomų išlaidų ir technologijų. Be to, tokios kavos paklausa yra mažesnė nei įprastos, todėl gamintojai ir pardavėjai gali nustatyti didesnes kainas. Tai galite matyti ir rinkdamiesi produktus internetu.

Pupelės gali turėti cheminių tirpiklių likučių, kurie buvo naudojami kofeino ištraukimo procese. Nors šie tirpikliai yra saugūs žmonių sveikatai ir dažniausiai išgaruoja per skrudinimo procesą, kai kurie žmonės vis dėlto gali būti alergiški ar netoleruoti šių medžiagų. Be to, kai kurie tirpikliai gali būti potencialiai kancerogeniniai ar toksiški didesnėmis dozėmis.

Kaip bebūtų, decaf kavos pasirinkimas yra individualus ir priklauso nuo jūsų asmeninių preferencijų ir poreikių. Jei norite išbandyti šią kavą, stenkitės rinktis aukštos kokybės pupelių rūšis, o taip pat pasidomėkite koks kofeino ištraukimo metodas buvo naudojamas. Atminkite, kad kavos skonis galiausiai priklauso nuo pupelių skrudinimo ir kavos paruošimo būdų.

Pranešimo organizatorių nuotr. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.