Keli patarimai, kaip vyksta GPM susigrąžinimas už remontą ir auklę

alina gaudutyte GPM susigrąžinimas

Valstybinės mokesčių inspekcijos teisės specialistė Alina Gaudutytė pataria, kokius veiksmus atlikti, jei jums aktualu dalies gyventojų pajamų mokesčio GPM susigrąžinimas už pastatų remonto, lengvųjų automobilių remonto ir nepilnamečių vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.

Pasak VMI prie FM Teisės departamento direktoriaus pavaduotojos A. Gaudutytės, Valstybinei mokesčių inspekcijai reikia pateikti sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą (FR0508 forma). Kai iš šių dokumentų turinio negalima nustatyti, ar paslauga buvo apmokėta, taip pat pridedami sumokėjimą patvirtinantys dokumentai (pinigų priėmimo kvitas, kasos aparato kvitas ir pan.).

Gyventojai, kurie nenori patys pildyti metinių pajamų deklaracijų ir pageidauja, kad preliminarias deklaracijas jiems parengtų VMI, apie savo patirtas išlaidas informaciją mokesčių administratoriui jau gali teikti pranešimu (PRC912 forma[i]). Gyventojų pateiktus duomenis apie išlaidas VMI jiems perkels į atitinkamų metų preliminarią gyventojo pajamų deklaraciją ir ją beliks pateikti.

Detalės, medžiagos ir būreliai nesiskaito

„Kai paslaugas suteikia gyventojas ar įmonė, registravusi veiklą Lietuvoje, o pirkėjas turi darbų / paslaugų suteikimą ir apmokėjimą patvirtinančius dokumentus, tuomet jis gali pasinaudoti GPM lengvata“, – aiškina Alina Gaudutytė. Tačiau, pasak jos, verta atkreipti dėmesį į tai, kad už darbams ar paslaugoms atlikti įsigytas reikalingas medžiagas, priemones, detales, mechanizmus, sistemas ir panašiai lengvata nebus taikoma.

Pirmąsyk susigrąžinti dalį sumokėto GPM gyventojai galės 2020 m., pateikę metinę pajamų mokesčio deklaraciją už 2019 metus. Prie jos reikės pridėti skenuotus ar fotografuotus minėtų paslaugų suteikimą ir sumokėjimą patvirtinančius dokumentus.

Nuo metų pradžios jau 1224 gyventojai pateikė pranešimus apie išlaidas (PRC912) forma, iš jų didžiausią dalį (978) sudaro gyventojai, pateikę pranešimus apie išlaidas lengvųjų automobilių remontui.

Pildant pranešimą PRC912, svarbu tinkamai nurodyti patirtas išlaidas. Pavyzdžiui, išlaidos už lengvojo automobilio techninio aptarnavimo darbus (automobilių tepalų bei filtrų keitimą, sezoninį padangų keitimą, pūtimą, plovimą), detales nėra priskiriamos lengvojo automobilio remonto paslaugai, išlaidos už statybines medžiagas – pastatų remonto paslaugai, išlaidos už papildomą vaikų ugdymą – auklių paslaugai.

Šioms išlaidoms mokesčio lengvata nėra taikoma, todėl pildant pranešimą jas iš bendros sumos reikia atimti. Taip pat netinka ir tokie dokumentai, kaip atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktas ar išankstinė sąskaita-sąmata. Sąskaitose ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvituose gyventojo prašymu turi būti įrašyti paslaugas gavusio asmens duomenys.

GPM susigrąžinimas – konkrečiais skaičiais

VMI primena, kad maksimali išlaidų suma, nuo kurios galimas dalies GPM susigrąžinimas už minėtas paslaugas, yra 2 000 eurų. Maksimali suma, kurią galės susigrąžinti vienas asmuo, yra 400 eurų, jei jo pajamos buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu.

Bendra išlaidų (įskaitant įmokas už studijas, profesinį mokymą, gyvybės draudimo įmokos ar įmokos į pensijų fondus įmokas bei palūkanas už iki 2009 01 01 paimtą gyvenamojo būsto kreditą), kuriomis gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, suma negalės viršyti 25 procentų gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.

Naudingos nuorodos:

Mokomąją vaizdo medžiagą, kaip pildomas Gyventojo pranešimas apie išlaidas PRC912, galima rasti:

 • VMI svetainėje vmi.lt/cms/gpm-lengvatos
 • com VMI vaizdo kanale:

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už automobilio remontą? www.youtube.com/watch?v=GKeLDJ05nMQ

Kaip pildyti PRC912 patyrus pastato remonto išlaidas? www.youtube.com/watch?v=2akNCz2h8WU

Kaip pildyti PRC912 patyrus išlaidas už vaiko priežiūrą? www.youtube.com/watch?v=VHRfwR4_208

 • Autorizuotoje srityje EDS https://deklaravimas.vmi.lt, skiltyje „Pildyti formą“ -> „Dažniausiai pildomos formos“ -> „Pranešimas apie išlaidas“, kur kiekviena nuoroda nukreipia į konkretų vaizdo vedlį apie konkrečias išlaidas.

Taip pat skaitykite:

Minimali alga – 607 EUR, minimalus valandinis atlygis – 3,72 EUR

Asmens duomenų apsauga: kaip netapti vagišių auka

Vasara ir savanorystė – misija suderinama (kviečia projektas Visagine)


3 Comments

 1. Vilius

  2019 liepos 12 prie 20:24

  Vargšai Lietuviai,kaip man Jūsų gaila…

 2. Toma

  2020 kovo 23 prie 17:39

  pernai keiciau automobilio stikla. Visus dokumentus gavau https://carglass.lt/kainos/priekinio-stiklo-keitimas/ tad siais metais deklaruojant (kada jau bus tokia galimybe) kazkaip reikes nurodyti tas islaidas, kad atgauciau dali sumoketos sumos?

 3. Ruta

  2020 rugpjūčio 27 prie 14:33

  Kaip suprantu, jei dabar isigijau tvoros segmentus https://www.bausa.lt/sodo-prekes/tinklai-tvoros-vartai/tvoros-stulpai tai susigrazinti galesiu uz darba, tai yra pastatyma, bet ne uz pacias medziagas?

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

0