Aktualu

Lietuvos ambasadorius Švedijoje jaučiasi laiką su versliomis mamomis praleidęs ne veltui (fotogalerija)

Print Friendly, PDF & Email

Balandžio 21-osios vakarą verslios mamos iš Lietuvos leidosi į edukacinę konferenciją „Aš – versli mama“ Stokholme, kur laukė dvi intensyvios dienos naujų dalykinių pažinčių ir edukacijos, o kiekvieną jų užbaigė unikali programa: susipažinimo vakarienė lietuvių įkurtame restorane ir kelionė per Stokholmo kultūros naktį. Mūsų kelionės partneriai Švedijos sostinėje, Lietuvių profesionalų klubas Stokholme, vadovaujamas tobulai organizavimo meną įvaldžiusios verslios mamos Rūtos Smertinienės, ir Lietuvos ambasadorius Eitvydas Bajarūnas bei komercijos atašė Audrius Matulionis padarė viską ir dar daugiau, kad karališkajame mieste būtume priimtos kaip tikros karalienės ir atrastume bei pažintume Švediją tiek, kad ryžtumėmės pradėti joje veikti. 

202 km per valandą ir dar daugiau, taip greitai, kad net užgula ausis – tai greitasis oro uosto ekspresas neša verslininkų delegaciją tiesiai į Stokholmo širdį. Kiekvieno rankinio bagažo lagamine – Lietuvoje likusių verslių mamų Jolitos Mikolaitienės ir Nerijos Dzialtuvienės sudėtas kelionės lauknešėlis: miesto kosmetika, palengvinanti vargus dėl grožio, ir dvi kokteilių „BalanceShake“ pakuotės, po vieną kiekvienai dienai, tam atvejui, jei intensyvi programa ir daug vaikščiojimo nepaliktų laiko tinkamai pavalgyti.

Sodriai rožiniais sakurų žiedais apsipylęs Stokholmas skaičiuoja dienas iki turbūt tuoj nacionalinės šventės statusą gausiančios Eurovizijos. Viena švariausių pasaulio sostinių vadinamas miestas kvepia maistu, kvepalais, tomis pačiomis sakuromis (vilniškės tokio kvapo neturi), bet tik ne mašinų išmetamosiomis dujomis. Žmonės skuba neskubėdami, ir visur suspėja – tikras švediško laiko paradoksas. Skaičiuojant su priemiesčiais, kone 3 mln. gyventojų turinti sostinė veikia it gerai suderintas mechanizmas: miesto transportas atvyksta tiksliai laiku, gal dėl to, kad stotelėse laikrodžiai turi po sekundinę rodyklę, o gal dėl to, kad garbės žodis čia vis dar labai svarbus ir kaskart įrodomas darbais.

Taip ir mes, apie 15 lietuvių, vadovaujami gidės Anitos Špakauskės, kiek daugiau nei per 80 minučių suspėjame nusibelsti metro į vieną megapolio galą ir atgal, grožėdamiesi tikrais meno kūriniais paverstomis požeminėmis stotelėmis ir aikčiodami nuo idealios švaros. Į ekskursiją prie mūsų prisijungia antra tiek verslių mamų iš Švedijos, tad rūpi ne tik kultūra, bet ir vietos gyvenimo realijos.

Popiet keliaujame pas buvusią vilnietę Justiną Rosengren, į Švediją atitekėjusią prieš šešerius metus. Nedidelį jaukų butiką „Sofo Pop Up“ prieš pusantrų metų atidariusi ir neseniai antrojo vaiko susilaukusi Justina pasakoja, kad mados ir fotografijos verslo ėmėsi norėdama išvengti tipinio emigrantės kelio: metus mokytis švedų kalbos, tada studijuoti (tarsi Lietuvoje įgyto teisininkės diplomo būtų maža), o vėliau bandyti įsilieti į čionykštę darbo rinką. Dabar ant rankų kelių mėnesių Joną sūpuojanti versli mama stilingų rūbų ieškančias klientes, kurių dauguma – kūrybinių profesijų atstovės, vilioja vienetiniais jaunų švedų dizainerių darbais, kurių kainos neplėšo net lietuviškos kišenės. Atnaujiname garderobą ir keliame šampano taurę už Justinos sėkmę – šių metų Verslių mamų apdovanojimuose’2016 ji yra nominuota kategorijoje „Versli mama išeivijoje“. 

Traukinys, šįkart ne toks greitas, vėl neša mus į kitą miesto galą, pas Jūratę ir Jaroslavą Stankevičius, kurie, žiemai baigiantis, pavertė svajonę realybe – atidarė nuosavą restoraną ant jūros kranto. Meistriškos Jaroslavo improvizacijos švediškos virtuvės tema ir šiltas it mamos rankos Jūratės nuoširdumas nė vieno nepalieka abejingo, visi sutartinai pripažįsta – ši vieta pasmerkta tapti populiari ir nepasisekti jai tiesiog negali.

Šeštadienis prasideda įdomiai: ožiuojasi ir ambasadoriaus rezidencijos skambutis, ir tarptinklinis ryšys. Švediškam paradui vadovaujanti Rūta ima nerimauti – kur visi pradingo? Kiek vėluodami, bet pagaliau susirenkame – šeštoji edukacinė konferencija „Aš – versli mama“ prasideda! Verslių mamų kalbos, kaip visada, ir rimtos, ir jautrios, ir juokingos. Komercijos atašė Audriaus Masiulionio, trijų sūnų tėčio, kartu su Lietuvių profesionalų klubu Stokholme parengta prezentacija „Švedija – suprask, atrask, veik!” stebina naujais atradimais. Mus su švedais jungia ta pati Baltijos jūra („Ir netgi 12 jūrmylių bendros sienos“, – patikslina ambasadorius Eitvydas Bajarūnas), bet skiria tiek sprendimų priėmimo greitis, tiek hierarchija. „Greito verslo Švedijoje nebūna“, – konstatuoja komercijos atašė, o duotą žodį ir ilgalaikį bendradarbiavimą vertinančios verslios mamos pritariamai linkčioja: mums irgi taip (pa)tinka.

Nėra galerija pasirinktas ar galerija buvo ištrintas.


Švedijos latvių šeimoje gimusi ir augusi Austra Kreslina, dabar – Latvijos investavimo agentūros Švedijoje atstovybės vadovė, dalijasi prisiminimais iš tų laikų, kai ir jai lyčių lygybe garsėjančioje šalyje teko patirti diskriminaciją dėl motinystės: darbo pasiūlymas atiteko vaikų neturinčiam vyrukui. Atrodytų, verslioms mamoms tema neturėtų kelti ypatingų emocijų, tačiau būtent jautrus ir atviras moteriškas liudijimas sukelia diskusijų bangas.

Iš vienos konferencijos į kitą (t. y. pas verslias mamas) atskubėjusi startuolių žinovė, lietuvė Neda Nordin savo pranešimu pataiko tiksliai į menamų poreikių dešimtuką. Dabar verslios mamos žino, kad uždirbti galima ir šeriant karves kavos tirščiais, o patirties pasisemti Stokholme rengiamose nepasisekusių startuolių naktyse „FuckUp Nights“.

Iš Vilniaus pranešimą apie motyvaciją atvežusi lektorė Rasa Motuzienė, mokymų įmonės „Pokyčių akademija“ įkūrėja ir siela, po susipažinimo vakarienės nerimauja: čia visos tokios motyvuotos, ar dar turėsiu ką joms pasakyti? Bet tai, ką pasako, palieka įspūdį ir konferencijoje dalyvaujantiems vyrams. Greituosiuose verslo pasimatymuose kone kiekvienas rankose laiko Rasos vizitinę kortelę – pokyčių, permainų ir įkvėpimo veikti prireikia visur.

„Pas mane rezidencijoje šiandien vyksta edukacinė konferencija, kurią kartu organizavo portalas www.verslimama.lt ir Stokholmo lietuvių profesionalų klubas, – feisbuke naujienas skuba pranešti tikrą viešųjų ryšių specialisto dovaną turintis ambasadorius Eitvydas Bajarūnas. – Joje dalyvauja verslūs Švedijos lietuviai ir verslių lietuvių moterų grupė iš Lietuvos, kurios atsivežė idėjų ir pasiūlymų, norėdamos susitikti žmones, kuriuos domintų bendradarbiauti įvairiuose verslo srityse. Puiki iniciatyva. Ne veltui praleistas šeštadienis.“

Kelionė per kasmetę Stokholmo kultūros naktį vainikuoja paskutines viešnagės karališkajame mieste valandas. Kokteilis „Absolut“ degtinės muziejuje, tango šokiai, 9-ojo dešimtmečio diskoteka, vargonų muzikos koncertas, fotosesijos Nacionaliniame muziejuje ir ten, kur skiriamos Nobelio premijos, – tik semkis įspūdžių ir džiaukis gyvenimu. Džiaugsmo nenuplauna net naktinis lietus, tik sušlapina striukes. Išdžiūsim namie – sekmadienį lėktuvas jau neša atgal į Vilnių, o verslios mamos, atsisveikindamos su naujomis pažįstamomis ir verslo partnerėmis prižada: sugrįšime čia kitąmet. Ambasadorius ir komercijos atašė jau bus kiti, bet svetingumas ir verslumas, tikimės, išliks tas pats.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.