PROJEKTAI Veidai

Per karantiną gimęs Rasos ir Ramunės lėtos mados verslas – už patogumą ir tvarumą

Print Friendly, PDF & Email

„Seniai norėjau daryti kažką panašaus, ką dabar darome, tačiau puikiai supratau, kad tam reikia žmogaus, su kuriuo mūsų nuomonės sutaptų. Todėl mūsų su Rasa neseną pažintį vadinu tikru slaptos svajonės išsipildymu“, – sako Anykščiuose gyvenanti Ramunė Vilėniškienė. Kartu su tame pačiame mieste įsikūrusia Rasa Strumiliene juodvi pradėjo rankų darbo lininių gaminių verslą.

Verslas, gimęs „iš reikalo“

Nors Ramunės ir Rasos veikla skaičiuoja dar tik pusmetį, jos mato, kad susidomėjimas linine produkcija auga. Tad ir planų ateičiai turi daug ir įvairių.

Mintis siūti lininius rankomis siuvinėtus drabužius, aksesuarus ir namų tekstilę Rasai kilo per karantiną. Juolab kad pandemijos suvaržymai pakeitė ne vienos įmonės ir žmogaus veiklą. Iki tol albumus, dėžutes ir kitą smulkią švenčių atributiką gaminusi Rasa pajuto, kad sumažėjus švenčių, sustojo ir jos užsakymai.

„Rankdarbiais užsiimu maždaug 14 metų – nuo tada, kai išėjau motinystės atostogų. Todėl, žinoma, kilo mintis išmokti kokio naujo amato. Nors galima suskaičiuoti ant pirštų, kiek kartų buvau laikiusi adatą rankose, nutariau išmokti siuvinėti, kad šiuos įgūdžius galėčiau pritaikyti ant savo gaminamų atvirukų, albumų ir kitų gaminių“, – pasakoja pašnekovė.

Kadangi karantinas tęsėsi ilgai, Rasa sukaupė nemažai siuvinėtų skiautelių. Žiūrint į jas, moteriai kilo mintis pradėti gaminti prijuostes ir rankšluostėlius, kurie, kaip ir kiti jos gaminiai, galėtų tapti puikia dovana.

Suvedė atsitiktinumas

Šiam sumanymui įgyvendinti Rasa pasisamdė siuvėją. Kurį laiką padirbėjusi, siuvėja pakeitė savo planus, tad kūrėjai teko ieškoti naujo žmogaus. Taip ji susipažino su Ramune.

Verslo vadybą baigusi  Ramunė dirba administratore Anykščių įmonėje, tačiau laisvu nuo darbo metu lipdo iš molio, mezga, siuva ir taip pat užsiima įvairiais kitais amatais. Ją, kaip gerą siuvėją, Rasai parekomendavo bendra pažįstama.

„Jau kai pirmą kartą kalbėjome telefonu, pasirodė, kad sutarsime. O bedirbant paaiškėjo, kad abi turime panašų skonį, verslo viziją ir apskritai mūsų nuomonės nemažai klausimų sutampa. Taip ir pradėjome mąstyti, kad norėtume kartu vystyti prekės ženklą „Metro de lino“ , – prisimena Rasa.

Svajoja išplėsti asortimentą

Kol kas „Metro de lino“ asortimente – drabužiai ir aksesuarai moterims bei mergaitėms. Tai daugiausia suknelės, taip pat derantys palaidinių, marškinių, kelnių ir sijonų ansambliai, šaliai. Specialiai mergaitėms duetas sukūrė rankines ir karūnas.

Tačiau anykštietės jau sulaukė prašymų papuošti ir vyrus.

„Planų turime įvairių, deja, jiems įgyvendinti pritrūksta ne noro, o laiko. Artimiausi planai – pasiūti ne tik šį bei tą vyrams, bet ir daugiau suknelių ilgomis rankovėmis bei įtikinti savo pirkėjus, kad linas nėra tik vasaros audinys“, – užsimena verslios mamos.

Ramunė ir Rasa kūrybos moterų verslumo skatinimo projekto #WISE pristatymo renginyje, kurį Vilniuje organizavo NVO „Versli mama“ bei Dailininkų sąjungos galerija.

Ragina tapti lėtosios mados gerbėjais

Kadangi moterims svarbu vystyti atsakingą verslą, jos dažnai savo klientams, ieškantiems tvarumo, primena, kokia puiki medžiaga yra linas.

„Kartais žmonės stebisi lininių drabužių kaina, tačiau viskas turi paaiškinimą. Visų pirma, linas yra tvirta medžiaga, todėl iš jo pagaminti drabužiai tarnaus ilgai – mažiausiai tris sezonusׅ“, – pabrėžia lėtos mados advokatės anykštėnės.

Būna, kažkas pasiskundžia, kad lininiai gaminiai subliuško, išsisėdėjo. Tačiau paklausus, kas pagamino šiuos drabužius, paaiškėja, kad jie atkeliavę iš Kinijos ar iš Turkijos. Mes siuvame iš kokybiško, lietuviško lino, kurį įsigyjame Panevėžio gamykloje „Linas“.

Besidomintieji „Metro de lino“ gaminiais taip pat turėtų nepamiršti, kad jie yra siuvami ir siuvinėjami rankomis, o tai trunka kur kas ilgiau nei masinė gamyba.

„Stengiamės atsakingai užtaisyti ir siūles, kad niekas neerzintų pirkėjo, ir viską daryti, lyg siūtume sau. Abi esame natūralių audinių gerbėjos, savo kailiu pajutusios, kaip odai netinka sintetinės medžiagos. Džiaugiamės, kad mūsų pirkėjai supranta, kad kokybiška medžiaga ir rankų darbas kainuoja daugiau nei sintetiniai gaminiai iš Kinijos“, – priduria lėtos mados kūrėjos.

Savo darbe siekdamos dirbti ekologiškiau ir palikti kiek įmanoma mažiau šiukšlių, verslios mamos taip pat nori papildyti „Metro de lino“ kolekciją plaukų aksesuarais bei namų dekoracijomis, kurioms panaudos lino atraižas.

Atstumas – ne kliūtis

Idėjų kūrybai amatininkės semiasi ne tik mugių metu bendraudamos su savo klientais, bet ir dalyvaudamos NVO „Versli mama“ bei Europos Komisijos programos Erasmus+ organizuojamame suaugusiųjų švietimo projekte #WISE, skirtame kūrybos ir meno moterims, kurios savo kūrybinę veiklą regi kaip finansinio savarankiškumo šaltinį.

Kūrybos moterų verslumo mokymuose nuotoliniu būdu dalyvavusios Rasa ir Ramunė džiaugiasi radusios ir daugiau tvarumo bendraminčių – pažintis su kuprinių prekės ženklu Džy Šmutkės tik patvirtino, kad anykštėnės neatsilieka nuo vilniečių ir žengia tinkama kryptimi.

Tiesa, dėl didelio užimtumo ir nemenko atstumo iki sostinės moterims mokymų paskaitose pavyko dalyvauti tik nuotoliniu būdu arba peržiūrint nufilmuotą medžiagą, patalpintą platformoje Youtube. „Kita vertus, tai – labai patogu“, – neslepia projekto dalyvės.

„Smagu, kad tokie mokymai vyksta ir kad galime juose dalyvauti. Tai tikrai šaunus ir naudingas projektas, norintiems savo mėgstamą veiklą paversti pragyvenimo šaltiniu. Mokymų dėka gavome daug naudingos informacijos apie ETSY platformą, kurioje jau po truputį pradedame savo veiklą. Taip pat sužinojome aktualios ir reikalingos  informacijos apie savęs, kaip kūrėjų, prisistatymą. Norint tapti žinomu prekiniu ženklu, tikrai svarbu teisingai save reprezentuoti“, – įspūdžiais iš dalyvavimo projekte dalinasi lėtos mados kūrėjos.

Studija „Metro de lino“ įsikūrusi Anykščių menų inkubatoriaus Menų studijoje, Biliūno g. 53, Anykščiai.

„Metro de lino“ gaminius galite apžiūrėti:
https://www.facebook.com/Metrodelino
https://www.instagram.com/metrodelino/
https://www.etsy.com/shop/MetroDeLino?ref=shop_sugg

***
Straipsnis parengtas įgyvendinant Erasmus+ suaugusiųjų švietimo projektą #WISE – Women: Innovative, Succsessful, Empowered. Europos Komisijos parama šio straipsnio rengimui nereiškia pritarimo jo turiniui, kuriame pateikiama autorių nuomonė, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už informaciją panaudotą šiame straipsnyje.

Iliustracijos iš asmeninio pašnekovių ir studijos „Metro de lino“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.