PROJEKTAI

Visagino šeimų vakarienė: Iloną ir Michailą Visagine laiko tvirtas giminės medis

Print Friendly, PDF & Email

Susipažinkite su ketvirtąja portalo VERSLI MAMA pristatoma šeima iš Visagino – Ilona ir Michailu Rakel. Ši daugiavaikė šeima pateko tarp tų, kurie buvo atrinkti į unikalų Visagine vykusį projektą Šeimų vakarienė, skirtą mieste gyvenančių tautų savitumui atskleisti ir santarvei puoselėti.

Ten, kur dabar stovi Ignalinos atominė elektrinė, kadaise plytėjo Ilonos senelių žemės. Veikiausiai senosios giminės šaknys taip tvirtai jose įaugo, kad Lietuvos lenke save vadinanti Ilona niekaip neįsivaizduoja laimės svetur.

„Vyras seniai mane kalbina išvažiuoti iš Visagino. O aš užsispyrusi nenoriu. Čia gyvena mano senelis ir močiutė, čia gyvena mūsų tėvai ir visi mūsų draugai“, – tvirtina Ilona, kartu su baltarusiu vyru Michailu auginanti tris atžalas: Nikitą (3,6), Artiomą (1,8) ir Maksimą (4 mėn.).

Čia, kažkur netoli Visagino, plyti ir žemės, kurias tuometė sovietų valdžia iš vietos gyventojų supirko už grašius ir pastatė jose atominę elektrinę. Nepėsčias buvęs Ilonos senelis su tokia neteisybe nesitaikstė: per pažintis ir ryšius sau ir uošviui išsireikalavo bent jau po butą ir sodo sklypą netoli Drūkšių ežero. Kartu su Lietuvos nepriklausomybe atsiradus galimybei susigrąžinti sovietų nusavintas žemes, Ilonos tėvai atsiėmė tėvonijai priklausiusius plotus, tik jau kitoje Drūkšių ežero pusėje. Ten telkšančiuose tvenkiniuose tęsia seną giminės tradiciją – verčiasi ekologine žuvininkyste.

Vos už kelių minučių nuo Drūkšių ežero stovi ir senelių statyti, kupliais medžiais apsodinti didžiuliai šeimos namai. Juose dar šeimininkaujanti močiutė – šeimos sąžinė, darną palaikantis bastionas. Jos namuose per kiekvienas katalikiškas šventes giminės susiėjimo laukia vaišių stalas, o jaunoji karta vis gauna pamokymų: ko gali tikėtis iš Dievo, jei net nenueini Jam pasimelsti ir pasipasakoti savo sunkumų? „Retai vaikštome į bažnyčią, tad močiutė mus visąlaik bara. Mane dėl to sąžinė graužia, bandau jai aiškinti, kad nespėju visur, o ji man: ir ką? Palikai vaikus su vyru ir eini sau viena“, – sako Ilona, nuolat sulaukianti sunkiai vaikštančios močiutės prašymų už ją pasimelsti.

Senelių šeimoje šnekėta rusiškai, lenkiškai ir lietuviškai. Pati Ilona lenkiškai kalba jau silpnai – besikeičiantys laikmečiai išblukino žodžius. Pavieniai prisiminimai telikę ir iš viešnagių pas senelio brolį Lenkijoje. Pats ryškiausias – kaip juos, vaikus, siųsdavo pusryčiams parnešti prancūziškų raguolių, kuriuos pardavinėdavo vietos krautuvėlėse. Namie raguolius perpjaudavo išilgai, tepdavo sviestu ir valgydavo absoliučiai su viskuo, kas tik padėta ant stalo.

Kadangi Ilonos mama pati nelabai mokėjo lietuviškai, norėdama, kad vaikams būtų lengviau, leido juos į lietuvišką darželį ir mokyklą. „Iš pradžių įstūmė į rūsčias sąlygas“, – prisimena. Tėtis vis neturėjo kada padėti ruošti pamokų, mama lietuviškai nesuprato, tad teko manytis savarankiškai: kiek supranti – tiek ir padarai. „Išmokau lietuviškai ne tiek, kiek norėjau – jei būtų tėvai padėję, gal būtų buvę įdomiau ir paprasčiau“, – svarsto Ilona.

Turizmo ir viešbučių administravimo specialybę įgijusi trijų vaikų mama turizmo perspektyvomis Visagine sako nelabai tikinti. Pasibaigus vaikų priežiūros atostogoms verčiau galvoja imtis nuosavo verslo, nes turint tris vaikus atgal į samdomą darbą jau nesinori. Kaip ir nesinori ieškoti laimės svetur, kur šalia nėra savųjų. „Kas mums tuose užsieniuose padės taip, kaip čia padeda savi?“ – retoriškai klausia ir, atrodo, tarsi visu kūnu priglunda prie stipraus ir tvirto giminės medžio.

SŪRIO PYRAGAS Rakel_surio pyragas_versli mama

Šis Ilonos pyragas apgaulingas: iš pažiūros saldus, bet iš tikrųjų pilnas įvairiausio sūrio. Kiek jis lenkiškas, Ilona spėlioti nesiima ir juokdamasi savo kepinį vadina „chačapuri-tinginiu“.

  • Išklokite kepimo formą pirktine sluoksniuota tešla. Šiam pyragui reikės 1 pakelio šaldytos tešlos. Vėliau pyragą dar reikės uždengti, tad pasilikite tešlos lapelių viršui.
  • Sutarkuokite 100 g fermentinio sūrio ir 100 g kietojo sūrio, pvz., „Džiugas“.
  • Išspauskite į sutarkuotą sūrį 2 skilteles česnakų ir gerai išmaišykite.
  • Sumaišykite tarkuotus sūrius su 200 g varškės.
  • Sukrėskite gautą įdarą į tešla išklotą kepimo formą.
  • Užklokite įdarą sluoksniuotos tešlos lapeliais.
  • Kepkite 180 laipsnių karštumo orkaitėje apie 40 min.

Pastaba: iš likusios tešlos Ilonos vaikai lipdo figūrėles, kurias patepus kiaušinio plakiniu ir pabarsčius cukrumi, išeina labai skanūs sausainukai. Pabandykite!

**

Iš projekto Šeimų vakarienė gimė to paties pavadinimo knyga. Joje sudėta trumpa šių dienų Visagino kultūrinė ir Šeimų vakarienė logotipaskulinarinė istorija. Dalindamosi maistu ir asmeninėmis istorijomis, visaginiečių šeimos atvirai pasakoja apie tai, kaip augo patys ir kaip augina savo vaikus, kas juos atvedė į patį jauniausią šalies miestą, kokį gyvenimo būdą ir tradicijas jie puoselėja.

Projektas „Šeimų vakarienė“ Visagino m. savivaldybėje įgyvendintas pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ ir finansuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Seimu vakariene_projekto logotipai

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.