Pinigai

Individuali veikla: jei gimdysi kitąmet, mokesčius mokėk avansu (SODROS komentaras)

Print Friendly, PDF & Email

Portalas VERSLI MAMA sulaukė būsimos mamos Karolinos, kurios gimdymo atostogos laukia tik 2019 metų pradžioje, pasiteiravimą, kaip ir kada dera susimokėti mokesčius, jei vykdoma individuali veikla ir turima darbo santykių, kad į juos būtų atsižvelgiama skaičiuojant išmoką.  

Turiu pagrindinį darbą ir papildomai užsiimu individualia veikla. Kokius veiksmus turėčiau atlikti prieš išeidama gimdymo atostogų, kad SODRA pripažintų pajamas už 2018 metus (įprastai jos būtų deklaruojamos ir mokesčiai mokami 2019 m. pradžioje) ir atsižvelgtų skaičiuodama išmokas? Ar užtektų tiesiog susimokėti mokesčius? Prieš kiek laiko?

Atsako SODROS specialistai:

Tam, kad iš individualios veiklos gautos pajamos būtų iškart įvertintos skaičiuojant motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, reikėtų kiekvieną mėnesį „Sodrai“ avansu sumokėti socialinio draudimo įmokas ir pateikti SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį, kuriuo deklaruojamos pajamos valstybiniam socialiniam draudimui ir avansu sumokėtos socialinio draudimo įmokos, atsižvelgiant į tą mėnesį gautas (uždirbtas) pajamas.

Pavyzdžiui, už rugpjūtį VSD įmokos avansu turi būti sumokėtos iki rugpjūčio 31 d., o SAV pranešimas turėtų būti pateiktas iki rugsėjo 15 d. Už kitą mėnesį – VSD įmokos avansu turi būti sumokėtos iki to mėnesio paskutinės dienos ir SAV pranešimas pateiktas iki ateinančio mėnesio 15 dienos. SAV pranešimą galima pateikti „Sodros“ teritoriniuose skyriuose, išsiųsti paprastu paštu ar užpildyti formą internetu prisijungus prie „Sodros“ asmeninės paskyros draudėjui.

Kadangi avansu mokamos įmokos turi būti sumokėtos iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, individualią veiklą vykdantys asmenys negali mokėti įmokų avansu už praėjusius kalendorinius mėnesius.

Primename, kad skiriant išmoką vertinamos vidutinės draudžiamosios pajamos per dvylika mėnesių buvusių iki praėjusio kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės, tėvystės ar vaiko priežiūros išmoką atsiradimo mėnesį. Gautos draudžiamosios pajamos sumuojamos ir išvedamas 12 mėnesių vidurkis.

Jeigu pateikdami SAV pranešimą deklaruosite ir avansu sumokėsite įmokas tik už dalį motinystės ir vaiko priežiūros atostogų išmokoms vertinamų mėnesių, tuomet kitais metais pateikus VMI pajamų deklaraciją „Sodra“ apskaičiuos ir išmokės motinystės ir vaiko priežiūros išmokų nepriemoką.

Reikėtų nepamiršti, kad užsiimant individualia veikla socialinio draudimo įmokos mokamos nuo pusės pajamų, likusių atskaičius leistinus atskaitymus. Tai ir yra individualios veiklos draudžiamos pajamos, pagal kurias bus apskaičiuotos išmokos.

Draudžiamosios pajamos iš samdomo darbo ir iš individualios veiklos yra sumuojamos. Atkreipiame dėmesį, kad taikomos ir kompensuojamų draudžiamųjų pajamų lubos, siekiančios du vidutinius darbo užmokesčius (šiuo metu – 1775,60 EUR).

Gali prižiūrėti ir seneliai

Taip pat norėtume atkreipti dėmesį, jog vaiko priežiūros atostogų gali eiti bei išmokas gauti ir vienas iš vaiko senelių. Kad gautų išmoką, jie turi mokėti motinystės socialinio draudimo įmokas, trumpiau tariant – būti dirbantys ir draudžiami ligos socialiniu draudimu bei turėti reikalingą ligos draudimo stažą. Tokiu atveju išmoka skaičiuojama atitinkamai nuo vaiką prižiūrinčio vieno iš senelių pajamų.

Svarbu žinoti, kad vienas iš senelių anūko priežiūros atostogų gali eiti ir išmokas gauti tokiu atveju, jeigu ši teisė priklauso ir bent vienam iš tėvų.

Tai, kad tėtis ir mama vaiko priežiūros atostogų eina pasikeisdami – jau tampa įprasta praktika. Antai, kadangi antraisiais vaiko priežiūros metais vaiko priežiūros išmoka nėra mažinama, jeigu tėtis ar mama gauna pajamų ir individualios veiklos ar darbo santykių, tokiu atveju išmokas gauti pasirenka tas, kurio kompensuojamosios pajamos buvo didesnės.

Turite klausimų dėl motinystės ir verslo derinimo? Siųskite juos adresu portalasverslimama@gmail.com ir gaukite kvalifikuotą specialistų komentarą nemokamai!

Taip pat skaitykite:
Dėl verslo liudijimo motinystės ar vaiko priežiūros išmokos nemažėja (SODROS komentaras)
Privalomasis sveikatos draudimas, kol mažoji bendrija negauna pajamų (SODROS komentaras)
Atsako advokatė: ar mažės vaiko priežiūros išmoka, jei gaunu pajamų iš būsto nuomos?
 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.